به جامانده کلاس های عملی دانشجویان احتمالا در تابستان برگزار می گردد

به گزارش وبلاگ جعبه، مدیر آموزشی دانشگاه تربیت مدرس از احتمال برگزاری کلاس های عملی دانشجویان این دانشگاه در تابستان اطلاع داد و گفت: با درخواست حذف ترم یا مرخصی بدون احتساب سنوات دانشجویان نهایت همکاری شده است.

به جامانده کلاس های عملی دانشجویان احتمالا در تابستان برگزار می گردد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ جعبه، مسعود موسوی شفائی، مدیر آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه احتمالا برگزاری به جامانده کلاس های عملی در تابستان صورت می گیرد، درباره شرایط ادامه فعالیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی در کارگاه ها و آزمایشگاه ها اظهار کرد: در برهه هایی که ویروس کووید19 فروکش پیدا می کرد با هماهنگی مرکز بهداشت دانشگاه و سطح بندی که آن ها معین می کردند، دروس عملی را برای دانشکده های مختلف سهمیه بندی می کردیم.

وی شرح داد: ما دروس دانشجویانی که واحد عملی داشتند را به این ترتیب برنامه ریزی کردیم که در یک بازه بین دو هفته تا 20 روز تحت نظارت مرکز بهداشت و با رعایت پروتکل ها مجوز حضور در خوابگاه برای آن ها دریافت می شد.

موسوی شفائی اعلام کرد: پیش از عید توانستیم این کار را انجام دهیم که دروس عملی به جامانده نیم سال دوم 99-1398 را به اتمام برسانیم و دروس عملی نیم سال اول 1400- 1399 دوره دکتری را توانستیم در بهمن ماه برگزار کنیم. بعد از آن دروس عملی کارشناسی ارشد نیم سال اول 1400-1399 دانشکده های عظیم را برگزار کردیم.

مدیر آموزشی دانشگاه تربیت مدرس درباره دوره های آموزش عملی گروه های پزشکی گفت: طبق سهمیه بندی که داشتیم، بیشترین دروس عملی مربوط به دانشکده های علوم پزشکی، هنر و معماری و کشاورزی است، زیرا این ها جمع عظیمی از دانشجویان بودند. از این رو یک بازه 17 تا 18 روزه را در نظر گرفتیم تا آن ها به صورت فشرده توانستند در خوابگاه ها با رعایت پروتکل ها حضور داشته باشند و دروس عملی شان برگزار گردد.

موسوی شفائی درباره دروس به جامانده عملی که هنوز برگزار نشده اند، گفت: در حال حاضر دروس عملی که از نیم سال اول 1400-1399 باقی مانده مربوط به چند دانشکده ای است که تعداد دانشجوی کمتری داشتند، اما با توجه به شرایط فعلی، امکان برگزاری کلاس عملی برای این تعداد وجود ندارد، بنابراین صبر می کنیم وقتی از شرایط قرمز بیرون آمدیم و مجوز ها توسط مرکز بهداشت صادر شد با هماهنگی معاونت دانشجویی دوباره خوابگاه هایی به این ها داده گردد و بتوانیم کلاس عملی را از سر بگیریم، اما فعلا منتفی است.

وی تاکید نمود: در حال حاضر در این خصوص عقب افتادگی خاصی نداریم و دروس عملی نیم سال اول 1400-1399 برای حدود 80 درصد دانشجویان را توانستیم برگزار کنیم، اما 20 درصد از دانشجویان هم باقی مانده اند که عمدتا در مقطع کارشناسی ارشد هستند و یا دانشکده هایی که تعداد کمی دروس عملی داشتند. در اولین فرصت که شرایط اجازه دهد کلاس های عملی این گروه ها را هم برنامه ریزی می کنیم.

مدیر آموزشی دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: برای نیمسال جاری هم یعنی نیم سال دوم 1400-1399 اگر شرایط مهیا باشد در تابستان یک برنامه ریزی برای برگزاری سایر کلاس های عملی به جامانده در نظر خواهیم گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، وی گفت: در شرایط فعلی هیچ دانشجویی در خوابگاه ها نیست و دروس عملی به صورت حضوری برگزار نشده است.

موسوی اعلام کرد: ما سه یا چهار مدل دانشجو داشتیم که با مجوز مرکز بهداشت حضور پیدا می کردند؛ بعضی از دانشجویان در فاز پژوهشی هستند؛ یعنی روی کار های انتها نامه و رساله شان در آزمایشگاه کار می نمایند. این دسته از افراد در شرایطی که شرایط قرمز نبود، تا پیش از عید حضور پیدا کردند و بازگشت آن ها بعد از عید با مجوز معاونت پژوهشی بوده، ولی به محض این که شرایط قرمز شد معاونت پژوهشی اعلام ممنوعیت کرد و خوابگاه ها را تخلیه کردند.

وی اضافه کرد: ما دروس عملی قبل از عید را تمام نموده بودیم و دانشجویی نداشتیم که بابت دروس عملی و آموزشی در فاز آموزشی در خوابگاه باشد؛ به همین دلیل بازگشت دانشجو را به آن معنا نداشتیم و فقط دانشجویانی بودند که در فاز پژوهشی کار رساله انجام می دادند. به صورت طبیعی، دانشجویان بعد از تعطیلات فروردین ماه معمولا هفته اول به دانشگاه ها برنمی گردند و قبل از این که بخواهند برگردند شرایط این گونه اعلام شد، بنابراین تعداد کسانی که حضور داشتند هم کم بود و اکنون در خوابگاه دانشجویی نداریم.

وی در پاسخ به این پرسش که تا به امروز چه تعداد از دانشجویان درخواست مرخصی داده اند و با چقدر از آن ها موافقت شد؟ گفت: در تمام طول سال 1399 و تا به حال روال کاری ما به این ترتیب بوده که اگر دانشجویی در مرحله آموزشی است و ترم مصوب دارد؛ در صورت ابتلا خود یا خانواده می تواند درخواست مرخصی بدهد، اما اگر خودش گرفتار شده، باید اسنادش را به مرکز بهداشت ما ارائه کند. یا اگر به هر نوعی به اینترنت دسترسی ندارد می تواند درخواست مرخصی کند. در مورد حذف ترم یا مرخصی بدون احتساب سنوات با نهایت همکاری برخورد شده است.

مدیر آموزشی دانشگاه تربیت مدرس درباره شیوه مرخصی دانشجویان پژوهشی گفت: روال کار برای دانشجویانی که در فاز پژوهشی بودند بدین ترتیب است؛ در صورتی که استاد راهنما تایید کند دانشجو به خاطر شرایط کرونایی امکان دسترسی به آزمایشگاه نداشته یا محدودیت های کرونایی داشته و یا بیماری یا هر مشکل دیگری داشته است، استاد راهنما و مدیر گروه آن را تایید نمایند. سپس تایید آن ها به دست معاونت پژوهشی دانشگاه خواهد رسید و معاونت پژوهشی دانشگاه، مدیریت پژوهشی و امور آزمایشگاه آن را تایید می کردند و ما هم فقط این سنوات را اعمال می کردیم؛ یعنی حتی یک مورد نداریم که کسی را برگردانده باشیم.

موسوی شفائی در انتها و در مورد میزان ابتلای دانشجویان این دانشگاه به کرونا اعلام کرد: مرکز بهداشت دانشگاه ما به صورت هفتگی آمار ابتلای دانشجویان و کارکنان و اساتید را برای ما می فرستد، اما مسئول اعلام آمار در این زمینه مدیر این مرکز است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "به جامانده کلاس های عملی دانشجویان احتمالا در تابستان برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جامانده کلاس های عملی دانشجویان احتمالا در تابستان برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید