22 خاصیت اثبات شده مورینگا و عوارض آن

به گزارش وبلاگ جعبه، هرآنچه باید درمورد خواص مورینگا برای لاغری بدانید

مورینگا اولیفیرا (Moringa Oleifera) یا گز روغنی، گیاهی است که به خاطر فوایدش برای سلامتی، از هزاران سال پیش مورد توجه انسان بوده است. مورینگا سرشار از آنتی اکسیدان های سالم و ترکیب های گیاهی زیست فعال است. با ما همراه باشید تا بیشتر درمورد خواص مورینگا و عوارض مورینگا بیشتر بدانید. بعلاوه در انتها به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا گیاه مورینگا به لاغری یاری می نماید؟

22 خاصیت اثبات شده مورینگا و عوارض آن در این مقاله، 22 فایدهٔ مورینگا اولیفیرا برای سلامتی را می خوانید که تحقیقات علمی هم آن ها را اثبات نموده اند. اما به خاطر داشته باشید که پیش از مصرف عصارهٔ این گیاه، حتما باید با پزشک مشورت کنید.

1. گیاه مورینگا اولیفیرا بسیار مغذی استمورینگا اولیفیرا درخت نسبتا بزرگی است که بومیِ شمال هند محسوب می گردد، ولی در بقیهٔ نقاط آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی هم رشد می نماید. این گیاه نام های مختلفی دارد، و در ایران هم به نام گز روغنی شناخته شده است.

تقریبا همهٔ قسمت های این درخت خوردنی هستند و در طب گیاهی سنتی استفاده می شوند. به ویژه برگ ها و غلاف این گیاه، که در بخش هایی از هند و آفریقا به عنوان خوراکی استفاده می شوند.

برگ های مورینگا منبع فوق العاده ای از ویتامین و موادمعدنی هستند. یک پیمانه (21 گرم) برگ تازهٔ این گیاه، حاوی این مواد است:

-پروتئین: 2 گرم،

-ویتامین B6: تقریبا 10 درصد مقدار موردنیاز روزانه،

-ویتامین C: تقریبا 12 درصد مقدار موردنیاز روزانه،

-آهن: 11 درصد مقدار موردنیاز روزانه،

-ویتامین B2: تقریبا 11 درصد مقدار موردنیاز روزانه،

-ویتامین A (از بتاکاروتن): 9 درصد مقدار موردنیاز روزانه،

-منیزیم: 8 درصد مقدار موردنیاز روزانه،

-ویتامین B1،

-ویتامین B3،

-کلسیم،

-پتاسیم،

-فسفر،

-روی.

چربی فوق العاده کمی هم دارد و حاوی کلسترول مضر هم نیست.

در کشورهای غربی، برگ خشک شدهٔ این گیاه، به صورت پودر یا در قالب کپسول، به عنوان مکمل رژیم غذایی فروخته می گردد. در مقایسه با برگ ها، غلاف ها ویتامین و مواد معدنی کمتری دارند. اما فوق العاده سرشار از ویتامین C هستند. یک پیمانه (100 گرم) غلاف تازه، حاوی 157 درصد از مقدار موردنیاز روزانه است.

رژیم مردم کشورهای در حال توسعه، معمولا کمبود ویتامین، موادمعدنی و پروتئین دارد. در این کشورها، مورینگا اولیفیرا می تواند منبع بسیار خوبی از مواد مغذی ضروری برای بدن محسوب گردد. اما یک مشکل وجود دارد: برگ های مورینگا حاوی سطوح بالایی از ضدمغذی ها هستند، که همین می تواند باعث کاهش جذب مواد معدنی و پرتئین در بدن گردد.

نکتهٔ دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که مکمل های مورینگا اولیفیرا در قالب کپسول، مواد مغذی زیادی ندارند. تعداد مواد مغذی موجود در این کپسول ها، در مقایسه با مصرف رژیم غذایی متعادل برپایهٔ غذاهای

کامل، بسیار جزئی است.

2. سرشار از آنتی اکسیدان هاستآنتی اکسیدان ها ترکیب هایی هستند که با رادیکال های آزاد در بدن مقابله می نمایند. سطح بالای رادیکال های آزاد ممکن است باعث استرس اکسیداتیو گردد، که آن هم با بیماری های مزمنی مانند بیماری قلبی و دیابت نوع 2 در ارتباط است.

در برگ های مورینگا اولیفیرا، چندین ترکیب گیاهی آنتی اکسیدانی یافت شده اند. این ترکیب ها علاوه بر ویتامین C و بتاکاروتن، عبارت اند از:

کوئرستین (Quercetin): این آنتی اکسیدان قوی برای کاهش فشارخون مفید است؛

اسید کلروژنیک (Chlorogenic Acid): این ترکیب هم که در قهوه فراوان است، می تواند برای متعادل کردن سطح قند خون پس از وعده های غذایی مفید باشد.

مطالعه ای روی زنان حاکی از آن است که مصرف روزانه 1.5 قاشق چای خوری (7 گرم) پودر برگ این گیاه به مدت سه ماه، سطح آنتی اکسیدان خون را به شدت افزایش می دهد.

عصارهٔ برگ مورینگا به عنوان نگهدارندهٔ غذا هم استفاده می گردد. این عصاره، با کاهش اکسیداسیون گوشت، مدت ماندگاری آن را افزایش می دهد.

3. سطح قند خون را کاهش می دهدقند خون بالا مسئله ای جدی برای سلامتی انسان است. در حقیقت، اصلی ترین عامل دیابت هم محسوب می گردد. قند خون بالا، در گذر زمان باعث بالا رفتن ریسک بسکمک از مسائل جدی برای سلامتی، از جمله بیماری قلبی می گردد. به همین علت، باید قند خون خود را در محدودهٔ سالمی حفظ کنید.

جالب اینکه چندین مطالعه نشان داده اند مورینگا اولیفیرا می تواند سطح قند خون را کاهش بدهد. اما بیشتر این شواهد بر پایهٔ آزمایش روی حیوانات هستند. فقط معدودی مطالعه روی انسان اجرا شده و آن ها هم به طور کلی از کیفیت پایینی داشتند.

مطالعه ای روی 30 خانم، حاکی از آن است که مصرف روزانه 1.5 قاشق چای خوری (7 گرم) پودر برگ این گیاه به مدت سه ماه، افزایش سطح قند خون را به طور میانگین تا 13.5 درصد کاهش می دهد.

مطالعهٔ مختصر دیگری روی شش فرد مبتلا به دیابت، نشان داد که اضافه کردن 50 گرم برگ مورینگا به یک وعدهٔ غذایی، افزایش قند خون را تا 21 درصد کاهش می دهد.

دانشمندان عقیده دارند این اثرات به علت ترکیب های گیاهی ای همانند ایزوتیوسیانات (Isothiocyanate) هستند.

4. التهاب را کاهش می دهدالتهاب، واکنش طبیعی بدن به عفونت یا جراحت است. التهاب مکانیسم محافظتی مهمی است، اما اگر طول بکشد، ممکن است خودش به مشکل بزرگی برای سلامتی تبدیل بگردد. در واقع التهاب پایدار، با بسکمک از بیماری ها، مانند بیماری قلبی و سرطان، ارتباط دارد.

بیشتر میوه ها، سبزی ها، گیاه های دارویی و ادویه ها، خواص ضدالتهابی دارند. اما مقدار فایده شان، به نوع آن ها و مقدار ترکیب های ضدالتهابی بستگی دارد که در آن ها وجود دارد.

دانشمندان عقیده دارند که ایزوتیوسیانات ها، اصلی ترین ترکیب های ضدالتهابی هستند که در برگ ها، غلاف و دانهٔ مورینگا یافت می شوند. اما تا به امروز، تحقیقاتی که در این زمینه اجرا شده، محدود به تحقیقات آزمایشگاهی و آزمایش روی حیوانات بوده اند. هنوز دقیقا معین نیست که آیا مورینگا اولیفیرا همین خواص ضدالتهابی را روی انسان هم دارد یا نه.

5. مورینگا کلسترول را کاهش می دهدکلسترول بالا باعث افزایش ریسک بیماری قلبی می گردد. خوشبختانه خوراکی های گیاهی زیادی، مانند دانه های روغنی، جو و بادام، می توانند کلسترول را کاهش بدهند.

هم مطالعه روی حیوانات و هم روی انسان، حاکی از آن هستند که مورینگا اولیفیرا تأثیرات مشابهی در کاهش کلسترول دارد.

6. در مقابل مسمومیت با آرسنیک حفاظت می نمایددر بسکمک از نقاط دنیا، آلودگی غذا و آب به آرسنیک (Arsenic) وجود دارد. در معرض مقدار فراوان آرسنیک قرار گرفتن به مدت طولانی، منجر به مسائل عدیده ای برای سلامتی انسان می گردد. برای مثال، مطالعات در معرض آرسنیک قرار گرفتن به مدت طولانی را با افزایش ریسک سرطان و بیماری قلبی مرتبط دانسته اند.

جالب اینکه چندین مطالعه روی موش ها نشان داده اند که برگ و دانهٔ مورینگا اولیفیرا می تواند از بدن آن ها در مقابل بعضی اثرات مسمومیت با آرسنیک، محافظت نماید. این نتایج امیدبخش هستند، اما هنوز روی انسان آنالیز نشده اند.

7. خواص مورینگا برای پوست و موروغن دانهٔ مورینگا برای محافظت از مو در مقابل رادیکال های آزاد مفید است و مو را تمیز و سالم حفظ می نماید. این گیاه حاوی پروتئین است، یعنی برای محافظت از سلول های پوست در مقابل آسیب مفید است. عناصر آب رسان و سم زُدا هم دارد که پوست و مو را تقویت می نمایند. برای درمان عفونت ها و جراحت های پوستی هم مفید است.

8. از افزایش ورم جلوگیری می نمایدورم (Edema) شرایط دردناکی است که طی آن، مایعات در قسمتی از بافت های بدن تجمع می نمایند. خواص ضدالتهابی مورینگا می تواند در جلوگیری از افزایش ورم مؤثر باشد.

9. از کبد محافظت می نمایدبه نظر می رسد مورینگا از کبد در مقابل آسیب های ناشی از داروهای ضدسل ریوی محافظت نموده و می تواند فرایند بهبود آن را تسریع کند.

10. مورینگا از سرطان پیشگیری می نمایدعصاره های مورینگا خواصی دارند که می توانند در جلوگیری از رشد سرطان مؤثر واقع شوند. حاوی نایزیمینین (Niaziminin) هم است؛ ترکیبی که جلوی رشد سلول های سرطانی را می گیرد.

11. بیماری های دستگاه گوارش را درمان می نمایدعصاره های مورینگا به درمان بعضی اختلال های دستگاه گوارش، مانند یبوست، ورم معده، و کولیت زخمی کمک می نمایند. خواص آنتی بیوتیکی و ضدباکتریایی آن در مهار رشد پاتوژن های گوناگون مؤثر بوده، و ویتامین B فراوان آن هم به هضم بهتر کمک می نماید.

12. مبارزه با بیماری های باکتریاییعصاره های مورینگا به خاطر خواص ضدباکتریایی، ضدقارچی و ضدمیکروبی خود، می توانند با عفونت های ناشی از سالمونلا (Salmonella)، کپک سیاه نان (Rhizopus) و اشریشیا کلی (E. Coli) هم مقابله نمایند.

13. استخوان ها را تقویت می نمایدمورینگا حاوی کلسیم و فسفر هم است، که باعث سلامت و تقویت استخوان ها می شوند. عصارهٔ این گیاه علاوه بر خواص ضدالتهابی، به درمان بیماری هایی مانند آرتروز هم کمک نموده و چه بسا استخوان های آسیب دیده را هم بهبود می بخشند.

14. اختلال های روانی را هم درمان می نمایدمورینگا در درمان افسردگی، اضطراب و خستگی هم مفید است.

15. از دستگاه قلبی عروقی محافظت می نمایدآنتی اکسیدان های قدرتمندی که در مورینگا وجود دارند، به جلوگیری از آسیب قلبی عروقی کمک می نماید و قلب را سالم نگه می دارند.

16. در بهبود زخم ها مؤثر استعصارهٔ مورینگا در بهبود زخم ها مؤثر است و ظاهر زخم را هم بهتر می نماید.

17. برای درمان دیابت مفید استمورینگا به کاهش مقدار گلوکز در خون، و همین طور شکر و پروتئین در ادرار کمک می نماید. این مسئله باعث بهبود سطح هموگلوبین و مقدار کلی پروتئین در افرادی شده که آزمایش شده اند.

18. در درمان آسم مؤثر استمورینگا به کاهش شدت بعضی حمله های آسمی کمک نموده و از بدن در مقابل انقباض های نایژه ای محافظت می نماید. به عملکرد بهتر ریه و بهبود کلی تنفس هم کمک می نماید.

19. بدن را از اختلال های کلیوی محافظت می نمایدکسانی که عصارهٔ مورینگا مصرف می نمایند، احتمال کمتری دارد که به سنگ کلیه، مثانه یا رحم دچار بشوند. همان طور که گفته شد، این گیاه حاوی آنتی اکسیدان فراوانی است که می تواند سطح مسمومیت در کلیه ها را کاهش بدهد.

20. فشارخون بالا را کاهش می دهدمورینگا حاوی ایزوتیوسیانات و نایزیمینین است؛ ترکیب هایی که جلوی ضخیم شدن شریان ها را می گیرند. ضخیم شدن شریان ممکن است باعث بالا رفتن فشار خون گردد.

21. سلامت چشم ها را تقویت می نمایدمورینگا به لطف مقدار فراوان آنتی اکسیدانش، خواص بهبوددهندهٔ بینایی دارد؛ جلوی انبساط عروق شبکیه ای را می گیرد، از ضخیم شدن غشاهای مویرگی جلوگیری می نماید، و اختلال شبکیه ای را مهار می نماید.

22. کم خونی و بیماری کم خونی داسی شکل را درمان می نمایدمورینگا به جذب آهن بیشتر کمک می نماید، بنابراین تعداد گلبول های قرمز را افزایش می دهد. عصارهٔ این گیاه برای جلوگیری ازکم خونی (Anemia) و بیماری کم خونی داسی شکل (Sickle Cell Disease) بسیار مفید است.

عوارض مورینگا برای سلامتی

توصیه می گردد پیش از مصرف مورینگا، حتما با پزشک مشورت کنید.

مورینگا خواص ضدبارداری دارد و بنابراین برای خانم های باردار توصیه نمی گردد. به جز این، عوارض جانبی بسیار اندکی از مصرف این گیاه گزارش شده اند. اما همواره باید اطلاعات روی بسته بندی عصارهٔ مورینگا را خوانده و حتما طبق دستورالعمل مصرف کنید.

خطرهای احتمالیمورینگا اولیفیرا ممکن است با بعضی داروها تداخل داشته باشد؛ از آن جمله می توان به این ها اشاره نمود:

-لووتیروکسین: لووتیروکسین (Levothyroxine) برای درمان مسائل تیروئیدی استفاده می گردد. ترکیب هایی که در برگ مورینگا هستند، می توانند به عملکرد تیروئید کمک نمایند، اما کسی نباید آن را در ترکیب با سایر داروهای تیروئیدی مصرف کند.

-هر دارویی که در کبد تجزیه می گردد: عصارهٔ مورینگا سرعت این امر را کاهش می دهد، که منجر به عوارض جانبی مختلفی می گردد.

-داروهای دیابت: داروهای دیابت برای کاهش قند خون استفاده می شوند؛ مورینگا هم چنین تأثیری دارد، پس باید مراقب باشید که قند خون بیش از مقدار کاهش نیابد.

-داروهای فشارخون بالا: مورینگا تأثیر مثبتی روی کاهش فشارخون دارد. مصرف عصارهٔ این گیاه، در کنار سایر داروهای کاهش دهندهٔ فشارخون، ممکن است باعث کاهش بیش از مقدارٔ فشارخون بگردد.

آیا مورینگا به لاغری هم کمک می نماید؟شواهد حاکی از آن هستند که عصارهٔ مورینگا می تواند برای کاهش و کنترل وزن در موش ها مفید باشد. مقادیر فراوان ویتامین B در این گیاه، هضم غذا را راحت تر و بهتر نموده و می تواند در تبدیل غذا به انرژی، به جای ذخیرهٔ آن به عنوان چربی، بدن را کمک کند.

تحقیقات بر روی گیاه مورینگاکنترل چندانی روی مقدار خلوص و کیفیت مورینگا هم مانند سایر گیاهان دارویی انجام نمی گردد؛ پس باید از تولیدنمایندگان معتبری تهیه گردد که بتوان به ادعاهای آن ها، مقدار ایمن بودن عصاره، و عوارض جانبی احتمالی آن اعتماد کرد.

همان طور که در این مقاله اشاره شد، تحقیقات زیادی دربارهٔ خواص مورینگا اولیفیرا اجرا شده اند، اما خیلی از این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه شان هستند، و یا صرفا روی حیوانات اجرا شده اند، پس هنوز راه زیادی برای اثبات تمام خواص مورینگا روی انسان پیش روست.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون

به "22 خاصیت اثبات شده مورینگا و عوارض آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "22 خاصیت اثبات شده مورینگا و عوارض آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید