ویژگی های شخصیتی تک فرزندان

به گزارش وبلاگ جعبه، خبرنگاران | سرویس روانشناسی - پنجاه سال قبل، تک فرزندان تنها 10% بچه ها زیر 18 سال را تشکیل می دادند. تک فرزندان به عنوان بچه های تنها، لوس و غیر اجتماعی شناخته می شدند. اما امروزه تعداد تک فرزندان بسیار بیشتر شده و آن ها صندلی خود را در اجتماع پیدا نموده اند. امروزه در امریکا 20 % بچه ها تک فرزند هستند. آشنایی با ویژگی های شخصیتی تک فرزندان موجب می گردد والدین در برخورد با آنها پیروز تر باشند.

ویژگی های شخصیتی تک فرزندان

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر به موضوع دلخواه خود برسید:

  • آنالیز ویژگی های شخصیتی تک فرزندان
  • تک فرزندان در کودکی
  • تک فرزندان در عظیمسالی
  • 10 توصیه به پدر و مادر های تک فرزندان

آنالیز ویژگی های شخصیتی تک فرزندان

تک فرزند بودن یک موقعیت منحصر به فرد در خانواده است. تک فرزندان بدون هیچ خواهر و برادری، به راحتی تمام توجه والدین و منابع اقتصادی و معنوی خانواده را به دست می آورند. فرزندان اول، این موقعیت را برای مدت زمان کوتاهی تجربه می نمایند و تک فرزندان برای تمام عمر! به همین دلیل تک فرزندان به نوعی فرزند ارشد همیشگی تبدیل می شوند؛ تک فرزندان این امتیاز (مسئولیت) را دارند که تمامی حمایت و انتظارات پدر و مادر را دریافت نمایند. به همین دلیل آن ها ویژگی های زیر را بروز می دهند:

  • با وجدان
  • کوشا
  • رهبران بالقوه
  • احساس عظیمسالی در هر سنی

تک فرزندان در کودکی

رازان بروکر، مادر لیلیا، مالک یک شرکت کامپیوتری در بوستون می گوید: کافی است فقط یک بار لیلیای 5 ساله را دیدار کنید. خواهید دید که او حس شوخ طبعی فوق العاده ای دارد و معنای پشت واژه های دو پهلو و طعنه آمیز را به خوبی درک می نماید. درک بالای او از طنز عظیمسالان، معلمانش را شگفت زده می نماید. لیلیا حتی در سنین پایین تر نیز بلوغ و پختگی خاصی در رفتارهایش بود. او مانند بیشتر بچه ها، انگشت شست خود را می مکید، اما وقتی که از او خواستیم این عادت را کنار بگذارد، او به راحتی با این مساله کنار آمد. باهم یک جدول 30 خانه ای کشیدیم و هر روزی که او انگشتش را نمی مکید، یک خانه رنگ می کرد. پس از گذشت یک ماه لیلیا دیگر به انگشتانش مک نمی زد.

تک فرزندان در عظیمسالی

تک فرزندان حتی در عظیمسالی نیز تمایل دارند که فردی بی نقص باشند. آن ها باید از پس هر کاری بر بیایند. مارگارت لوید، مشاور تبلیغاتی 27 ساله از نیویورک می گوید: وقتی یک مهمانی در آپارتمانم برگزار می کنم، باید مطمئن باشم که نوشابه ها خنک هستند، لیست آهنگ های مورد علاقه ام آماده است و آشپزخانه تمیز و مرتب است. حتی پس از آمدن مهمان ها نیز همچنان مشغول تدارکات هستم، به گونه ای که هیچ لذتی از آن شب نمی برم.

10 توصیه به پدر و مادر های تک فرزندان

تک فرزندان مالک تمامی عشق پدر و مادر هستند. بچه های که موجب احساس غرور و شادی شما می شوند. فرقی نمی نماید تک فرزند شما کوچک باشد یا عظیم، او همه عشق و توجه شما را جلب می نماید. به همین دلیل، تک فرزندان تمایل دارند به سرعت عظیم شوند، آن ها برای خشنودی شما زندگی می نمایند و رهبران بالقوه ای هستند. به کار بستن توصیه های زیر یاری می نماید از این ویژگی ها در جهت منافع کل خانواده بهره ببرید.

1. قرار نیست فرزندتان دنبال نماینده آرزو های شما باشد

تک فرزندان اغلب به عنوان عظیمسالانی کوچک شناخته می شوند. آن ها گاه مطیع و گاه مدیری مقتدر هستند. کلیف آیزاکسون و کریس رادش در کتاب The Birth Order Effect می نویسند: تک فرزندان احتیاج به فضا، زمان و آزادی برای انجام کار های مورد علاقه شان دارند. قرار نیست آن ها دنباله رو آرزو های شما باشند. بایستی بدانید که دختر 6 ساله تان قرار نیست قهرمان المپیک در رشته ژیمناستیک، جراح قلب، وکیل، نماینده مجلس یا سوپر استار (یا هرچه شما به آن دست نیافته اید) گردد. او فرزند شماست نه شانس دوباره شما برای زندگی نکرده تان! بنابراین او را تحت فشار قرار ندهید، به جای آن اجازه دهید که راستا مورد علاقه اش را بدون دخالت شما، پیدا و دنبال کند.

2. در انجام کارهایش مداخله نکنید

تک فرزندان انسان هایی کمال گرا هستند. اگر پس از اینکه فرزندتان تختش را مرتب یا میز را تمیز کرد، شما دوباره آن کار را با دقت بیشتری انجام دهید، موجب تشدید کمال گرایی او می شوید. دکتر کوین لمان، نویسنده کتاب The Birth Order Book می نویسد: هرگز ناظر و اصلاح نماینده کار هایی که فرزند ارشد یا تک فرزندتان انجام می دهد، نباشید.

3. اهمیت مشارکت را به او یادآور شوید

لمن می نویسد: از آنجایی که تک فرزندان خواهر و برادری ندارند، افرادی خود محورند که تحمل شنیدن انتقاد را ندارند. همچنین برای آن ها بسیار سخت است که با دیگران بر سر مساله ای مذاکره نمایند یا با آن ها همکاری نمایند. تک فرزندان تمایل دارند افکار، احساسات و انگیزه های خود را به دیگران دیکته نمایند. به همین دلیل، بهتر است از کودکی مشارکت کردن با دیگران را با آن ها تمرین کنید، تا یاد بگیرند چگونه مطابق با قوانین جمعی رفتار نمایند و عمل نابخگرددنی از آن ها سر نزند.

4. سطح توقع او را پایین بیاورید

اگر کودک 3 ساله شما از اول نشدن در مسابقه مهد کودک سرخورده و ناراحت است، واکنش او کاملا طبیعی است. کودک کمال گرای شما دلسرد شده است. دکتر لمان می گوید: تک فرزندان ذهن ساختار یافته ای دارند و بر اساس آن انتظار و توقع بالایی از خود و دیگران دارند. خواه ناخواه این سطح بالا از توقعات منجر به شکست و سرخوردگی کودک می گردد، اما آنچه که در این میان اهمیت ویژه ای دارد، چگونگی برخورد او با شکست است.

نخست اینکه شما نباید اجازه دهید که فرزندتان درگیر گفتگویی منفی با خود گردد و مدام آن را تکرار کند. تکرار جملاتی مانند من می دانستم که این اتفاق برای من می افتد! همواره اتفاقات بد برای من می افتد! برای او آسیب زننده است و عزت نفس او را کاهش می دهد. در این لحظات به او یاری کنید تا شرایط را یک بار دیگر آنالیز کند. در گفتگویی که با کودک دارید، نقاط مثبت و منفی را در کنار هم ببینید و بگویید که هیچ کس نمی تواند در همه زمینه ها بهترین باشد.

بیشتر بخوانید:

5. لذت بردن از زندگی را نباید فراموش کنید

دکتر لمان می نویسد: تک فرزندان معمولا جاه طلب، مبتکر و پرانرژی هستند. آن ها حاضرند برای دستیابی به موفقیت دست به هر کاری بزنند. ممکن است کودک 10 ساله شما، فشار زیادی به خود بیاورد و با تمرین بسیار بتواند تمام سمفونی های بتهوون را با پیانو بنوازد. در این شرایط بهتر است با کودکتان صحبت کنید و به او بگویید که هدف گذاری و دستیابی به آن ها در زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما چیز های دیگری نیز برای لذت بردن در زندگی وجود دارد. اگر فرزندتان در آستانه کنکور است و استرس زیادی برای کسب رتبه تک رقمی دارد، به او بگویید هر رتبه ای که بیاورد و هر دانشگاهی که قبول گردد، بازهم موجب افتخار شما و خانواده است.

6. حلال همه مسائل نباشید

از آنجایی که فرزند شما تنهاست، ساعات زیادی را با او وقت می گذرانید. این همراهی شما موجب می گردد که او بتواند وظایف و تکالیفش را تحت یاری و نظارت شما، سریع تر انجام دهد، اما از سوی دیگر او یاد نمی گیرد که به تنهایی کارهایش را انجام دهد. بهتر است در خانه نیز مانند معلم او رفتار کنید، در کنار او باشید، اما در پاسخ به سوالات او اظهار بی اطلاعی کنید تا مهارت حل مسئله را بیاموزد و بر توانایی های خودش تکیه کند. در آینده این توانایی به او یاری می نماید تا بتواند اشتباهاتش را اصلاح کند. اگرچه چسبیدن کودک 5 ساله به پا های شما در روز اول مهد کودک برایتان شیرین و دلچسب است، اما قطعا دوست ندارید که او در 18 سالگی و اولین روز دانشگاه خود نیز این کار را انجام دهد.

7. فرصت معاشرت با همسالانش را ایجاد کنید

ایزاکسون و رادیش هشدار می دهند: از آنجایی که تک فرزندان خواهر و برادر ندارند، احساس تنهایی می نمایند. برای غلبه بر این احساس آن ها با دوستان خیالی یا عروسک هایشان ارتباط برقرار می نمایند. مهم نیست که شما چقدر به کودکتان توجه می کنید، آن ها احتیاج دارند با کسی هم سن خودشان ارتباط داشته باشند؛ بنابراین بهتر است شرایطی فراهم کنید تا فرزندتان با همسالانش معاشرت کند. می توانید فرزند 7 ساله تان را در کلاس های ورزشی یا هنری مورد علاقه اش ثبت نام کنید یا به پارک محله ببرید تا با همسالانش بازی کند.

8. بخندید!

به گفته دکتر لمان، تک فرزندان می توانند آنقدر منطقی و اندیشمند باشند که بیش از حد جدی شوند و توانایی خندیدن به شوخی را از دست بدهند. در حالی که هیچ روش مشخصی برای آموزش خنده رو بودن به افراد وجود ندارد، شما می توانید یک الگوی خوب باشید:

به جای فرو رفتن در نقش یک ناظم سخت گیر، به کودکتان لبخند بزنید و بخندید. اینگونه او نیز خندیدن را یاد می گیرد.

9. تصویر عظیمتر را به او نشان دهید

تک فرزندان عاشق نوشتن لیست کار ها هستند. دکتر لمان می نویسد: این ویژگی موجب می گردد تا آن ها به قدری در جزییات غرق شوند که توانایی دیدن تصویر کلی را نداشته باشند. آیا دختر 10 ساله شما استرس دارد که مبادا در روز نمایش دیالوگ هایش را فراموش کند؟ به او یادآوری کنید که این نمایش فقط یک سرگرمی است تا اوقات شاد و مفرحی را در کنار دوستانش داشته باشد و تجربه کسب کند. هیچ کس او را به خاطر فراموشی متن توبیخ یا مسخره نمی نماید.

10. نه به معنای نه است.

کودک تک فرزند شما باید بداند که نه یعنی نه. از آنجایی که تک فرزندان برای مسرور کردن پدر و مادرشان هر کاری می نمایند، برای والدین سخت است که به درخواست های او نه بگویند. هر جایی که احساس کردید انجام درخواست او در آن موقع برایتان مقدور نیست، به او بگویید نه و دلیلش را نیز عنوان کنید. بدین ترتیب کودک نه گفتن را از شما یاد می گیرد و برای حضور در جامعه آماده می گردد. همچنین نه گفتن به او یاری می نماید تا اولویت بندی کار های خود در طول روز را انجام دهد و کار های مهم را از قلم نیندازد.

ویدئوی آموزشی

در این قسمت، با هم نکاتی در قالب یک ویدئوی آموزشی به منظور رشد و پرورش تک فرزند خانواده را با هم مرور می کنیم.

حتما بخوانید: آموزش نه گفتن به فرزندان

سخن آخر

توجه تمام و کاقتصادی که تک فرزندان از پدر و مادر دریافت می نمایند، تاثیراتی مثبت و منفی در شکل گیری شخصیت آن ها دارد. نکته مهم در این بین وجود صمیمیت است. رابطه صمیمانه میان والدین و فرزند موجب می گردد دوستی عمیقی برای همواره در بین آن ها شکل بگیرد.

خوب است بدانید عظیمانی مانند آلبرت انیشتین، لئوناردو داوینچی، ایندیرا گاندی، ایزاک نیوتن، فرانکلین روزولت، فرانک سیناترا و رابین ویلیامز همگی تک فرزند بوده اند.

شما چه رفتارهای دیگری را از ویژگی های شخصیتی تک فرزندان می دانید و چه چالش هایی با تک فرزندتان دارید؟ اگر به فکر گسترش خانواده تان هستید، مطالعه مطلب به شما توصیه می گردد. تجربیات و دیدگاه های خود را با ما و دیگر همراهان وبلاگ جعبه در بخش نظرات و پرسش ها درمیان بگذارید.

برگرفته از: Parents

منبع: setare.com

به "ویژگی های شخصیتی تک فرزندان" امتیاز دهید

1 کاربر به "ویژگی های شخصیتی تک فرزندان" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی های شخصیتی تک فرزندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید