یک پرسش داغ: مسواک زدن پیش یا پس از صبحانه؟

به گزارش وبلاگ جعبه، همه می دانند که باید دست کم دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید: یک بار در صبح و یک بار پیش از خواب. با این وجود، زمانی که نوبت به مسواک صبحگاهی می رسد بهتر است پیش از صبحانه مسواک بزنید یا پس از صبحانه؟ حقیقت این است که مطالعات کمی به این پرسش پرداخته اند و نتایج محدود و مختلط بوده است. بنابراین، پاسخی قطعی برای آن وجود ندارد. برای هر گزینه، اما مزایا و معایبی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

یک پرسش داغ: مسواک زدن پیش یا پس از صبحانه؟

به گزارش وبلاگ جعبه به نقل از نیویورک تایمز، دکتر کارلوس گونزالس کابزاس دندانپزشک، استاد و دانشیار امور دانشگاهی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه میشیگان می گوید: برای بسیاری از افراد صبحانه شامل کربوهیدرات های قندی از جمله غلات، نان، کلوچه و پنکیک است. همه این موارد حاوی کربوهیدرات های قابل تخمیر هستند که باکتری ها دوست دارند از آن تغذیه نمایند.

زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید سطح باکتری ها در دهان شما به اوج خود می رسد به همین علت است که وقتی از خواب بیدار می شویم بوی بد دهان داریم.

بنابراین، یک دهان مملو از باکتری و یک صبحانه پر از کربوهیدرات های قندی به این معنی است که شرایط برای رشد و تکثیر باکتری ها عالی می باشد. زمانی که این اتفاق رخ می دهد اسید هایی آزاد می شوند که می توانند مینای محافظ روی دندان های شما را از بین ببرند و آن را بیش تر در معرض خطر پوسیدگی قرار دهد. مسواک زدن پیش از صبحانه باکتری ها را از بین می برد و فرصت تغذیه از غذای شما را از باکتری ها سلب می نماید.

یکی دیگر از دلایل مسواک زدن پیش از صبحانه شروع سریع فراوری بزاق است که یکی از محافظت نماینده ترین نیرو های دندان شماست. بزاق با رسوب مواد معدنی که باکتری ها ممکن است در طول شب خورده باشند به تقویت دندان ها یاری می نماید. هم چنین، بزاق حاوی بیکربنات است که به خنثی کردن اسیدیته در دهان شما یاری می نماید. یک امتیاز اضافی آن است که اگر خمیر دندان شما حاوی فلوراید باشد با تقویت مینای دندان و خنثی کردن اسید های حاصل از صبحانه دندان های شما را در برابر پوسیدگی مقاوم تر می سازد.

علتی دیگر برای ادغام مسواک زدن در روال از خواب برخاستن شما این است که از احتمال کمبود وقت یا فراموشی جلوگیری می نماید. این موضوع به ویژه برای کسانی که صاحب فرزند هستند صدق می نماید، زیرا مسواک زدن به احتمال زیاد آخرین کاری خواهد بود که زمان صرف صبحانه و پس از آن با عجله از خانه بیرون رفتن به فکر تان خطور می نماید.

دکتر گونزالس کابزاس می گوید: اگر این شرایط برایتان آشنا به نظر می رسد یا اگر تمایل به خوردن صبحانه در خارج از خانه یا محل کار خود دارید پاسخ روشن است: دندان های خود را پیش از خروج از خانه مسواک بزنید در غیر این صورت اصلا مسواک نخواهید زد.

دکتر گونزالس کابزاس می گوید: از سوی دیگر، استدلال هایی برای مسواک زدن پس از صبحانه هم وجود دارد. واقعیت آن است که بیشتر افراد چندان خوب مسواک نمی زنند. بنابراین، حتی اگر درست پیش از صبحانه مسواک بزنید احتمالا هنوز باکتری هایی در دهان تان باقی می ماند که می توانند در طول صبحانه و خوردن سایر غذا ها تکثیر شوند و اسید فراوری نمایند. بنابراین، در طول روز می توانید پس از صرف صبحانه مسواک بزنید تا ماندگاری غذا لابلای دندان را به حداقل ممکن برسانید. فلوراید خمیردندان شما اگر بلافاصله پس از مسواک زدن با جویدن غذا از بین نرود در طول روز بهتر عمل خواهد نمود.

بعضی از متخصصان استدلال می نمایند که مسواک زدن خیلی زود پس از غذا به خصوص پس از نوشیدن نوشیدنی های اسیدی مانند قهوه یا آب پرتقال به مینای دندان آسیب می رساند. دکتر گونزالس کابزاس می گوید که این استدلال درست است، اما آسیب واقعی که می تواند وارد گردد بسیار کم است و واقعا بر سلامت دندان های شما تاثیر نمی گذارد. بنابراین، از نظر او فواید مسواک زدن پس از صبحانه بیش از پیامد های منفی احتمالی آن است.

بعضی دیگر از دندانپزشکان توصیه می نمایند که اگر می توانید دست کم 30 دقیقه پس از غذا برای مسواک زدن صبر کنید. اگر می خواهید پیش از آن از شر تکه های طولانی صبحانه خلاص شوید نوشیدن آب یا شستشوی دهان با آب پیشنهاد می گردد.

دکتر گونزالس کابزاس می گوید بیشتر مردم صبحانه را خیلی سریع می خورند و معمولا آن وعده غذایی را در عرض 10 تا 15 دقیقه صرف می نمایند. او می گوید : این زمان برای صدمه زدن کافی نیست بنابراین، باز هم معتقدم که فواید مسواک زدن پس از صبحانه به علت آن که می توانید دهان تان را از شر ذرات غذا خلاص کنید و فلوراید را روی دندان ها بگذارید بیش از اثرات منفی هر اسیدی است که ممکن است در حین غذا خوردن به وسیله باکتری ها فراوری گردد.

به نظر او بیشتر افراد باید پس از صبحانه مسواک بزنند. در نهایت، اما تصمیم گیری در این باره با شماست، زیرا علم پراکنده است و هیچ اتفاق نظری در این باره وجود ندارد. مهم ترین پرسشی که باید از خود بپرسید این است: کدام عادت مسواک زدن باعث می گردد که من بیشتر دندان هایم را به طور مداوم مسواک بزنم؟ هنگامی که پاسخ خود را دریافت کردید آن را در روال برنامه روزانه خود قرار دهید و به آن ادامه دهید.

منبع: فرارو

به "یک پرسش داغ: مسواک زدن پیش یا پس از صبحانه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پرسش داغ: مسواک زدن پیش یا پس از صبحانه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید