همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

به گزارش وبلاگ جعبه، از امروز محدودیت های شدید کرونایی در شهر های زرد، نارنجی و قرمز شروع شده است تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری باشیم.

همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ جعبه، به نقل از جوان، محدودیت های جدید کرونایی، نسخه جدید ستاد مقابله با کرونا برای مقابله با قاتلی نامرئی، قاتلی سریالی که هر روز حدود 480 قربانی می گیرد و سیاه ترین پاییز قرن را برایمان رقم زده است، پاییزی که به جای برگ ها بیشتر ریزش هموطنان را به چشمان می آورد و داغی بر دلهایمان به جا می گذارد. تازه اگر آمار های های واقعی نه علمی را در نظر بگیریم شمار قربانیان کووید 19 به 2 برابر هم خواهد رسید و بر اساس پیش بینی ها احتمال دو برابر شدن فوتی ها تا 2 هفته آینده وجود دارد.

این میزان آمار بالای مرگ و میر در کشور شرایط قرمز یا حتی بهتر بگوییم شرایط سیاهی را رقم زده است، تا جایی که بسیاری در فضای مجازی #شرایط-قرمز را راه انداختند.

در هفته های اخیر متخصصان و بسیاری مسئولان خواهان تعطیلی کشور شدند تا با قطع زنجیره انتقال بیماری بتوان آمار ابتلا و مرگ و میر را کاهش داد، همچنین کادر درمان که هشت ماه است در خط مقدم میدان با قاتل نامرئی تا پای جان می جنگد، فرصتی برای استراحت پیدا کند و بار مراجعه به بیمارستان ها کم شود.

به دنبال درخواست ستاد ملی مقابله با کرونا طرح جامع هوشمند مقابله با کرونا را از اول آذرماه کلید زد که این طرح شامل اعمال محدودیت های کرونایی در طبقه بندی های مختلف می شود.

تقسیم بندی شهر ها به سه رنگ

در طرح جامع مدیریت بیماری کرونا که از امروز اول آذرماه کلید می خورد، شهر ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند، بر این اساس در شهر های زرد به ازای هرصد هزار نفر روزانه 4 بیمار با تست مثبت کرونا، در شهر های نارنجی روزانه 6 بیمار مثبت کرونا به ازای هر صدهزار نفر و در شهر های قرمز به ازای هرصد هزار نفر 10 بیمار مثبت کرونایی بستری می شوند.

بنابر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا از اول آذرماه در شهر های قرمز مشاغل گروه های 2، 3 و 4، در شهر های نارنجی مشاغل گروه های 3 و 4 و در شهر های زرد مشاغل گروه 4 تعطیل هستند.

مشاغلی که تعطیل نیستند

بنابر مصوبه ستاد مقابله با کرونا از اول آذرماه مشاغل ضروری در همه شهر ها فعال هستند و بدون تعطیلی فعالیت می نمایند.

کارخانه های فراوریی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات و خدمات وابسته، مراکز زیرساختی و حیاتی، مراکز تامین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت های تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه ها و صندلی های عرضه سوخت، حمل و نقل عمومی کالا و مسافرِ برون شهری شامل ریلی، هوایی، جاده ای و دریایی، حمل و نقل عمومی درون شهری، دارات و مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی، امدادی و ستادی، فروشگاه های زنجیره ای، سوپر مارکت ها، میوه فروشی ها و سبزی فروشی ها، میادین میوه و تره بار، مراکز فراوری، نگهداری، توزیع و فروش محصولات غذایی و خدمات وابسته مشاغلی هستند که تعطیل نمی شوند.

همچنین مراکز فراوری و عرضه فرآورده های لبنی نانوایی (فراوری فرآورده های نانوایی)، مراکز بهداشتی، درمانی، امدادی، اورژانس و تامین آمبولانس دولتی و خصوصی، داروخانه ها، مراکز و فروشگاه های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و دارو های سنتی، مراکز تهیه، فراوری و توزیع مواد غذایی آماده و بیرون بر، خدمات اپراتور های ارتباطی، خدمات الکترونیک و فعالیت های پستی، شرکت های خدمات اینترنتی (اعم از تامین نمایندگان اینترنت، فروشگاه های اینترنتی و شرکت های خدماتی مبتنی بر اینترنت)، رسانه های مکتوب و برخط و مشاغل مشابه، مراکز نگهداری و خدماتی سالمندان، معلولین، جانبازان، مراکز توان بخشی و مراقبتی، آسایشگاه ها، تعمیرگاه های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی و الکترونیکی، فروشگاه های انواع قطعات و لوازم یدکی، فروشگاه های انواع مصالح ساختمانی و آهن آلات، کارگاه های صنعتی (مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن)، چاپخانه ها، خشکشویی ها و آرامستان ها از جمله مشاغلی هستند که از فردا تعطیل نیستند.

محدودیت های شدید کرونایی از امروز

جزییات ممنوعیت ورود و خروج از شهر های قرمز و نارنجی؛ شاغلان در کارخانه های خارج شهر نگران نباشند

همچنین در طرح جامع و هوشمند مدیریت بیماری کرونا از اول آذر ماه محدودیت تردد بین شهری اعمال می شود.

حسین ذوالفقاری رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا با اشاره به جزییات ممنوعیت ورود و خروج از شهر های قرمز و نارنجی اظهار کرد: ورود افراد غیربومی به شهر های نارنجی و قرمز ممنوع است. به این ترتیب افرادی که ساکن شهر نارنجی یا قرمز نیستند نمی توانند به این شهر ها وارد شوند. از سوی دیگر کسانی که ساکن شهر های قرمز و نارنجی هستند اجازه ورود به سایر شهر ها را ندارند. یعنی می توانند از شهر خود خارج شوند، اما اجازه ورود به سایر شهر ها را ندارند. این تدبیر با این هدف در نظر گرفته شده که بعضاً بعضی افراد مشاغل فراوریی در اطراف شهر ها دارند. به این ترتیب این افراد می توانند برای حاضر شدن در محل کار خود از شهر خارج شوند، اما قطعا افراد به قصد سفر نمی توانند از شهر های نارنجی و قرمز خارج شوند.

وی ادامه داد: برای مثال افراد غیربومی نمی توانند به شهر تهران وارد شوند و اگر به هر طریقی وارد این شهر شوند خودرو های غیربومی هر 24 ساعت که مشاهده شوند در صورت نارنجی بودن شهر 500 هزار تومان و در صورت قرمز بودن شهر یک میلیون تومان جریمه خواهند شد. در ادامه این مثال اگر افراد بومی داخل تهران به عنوان یک شهر قرمز اجازه ورود به هیچ شهر دیگری ندارند، اما تردد در کنارگذر شهر ها برای تردد عبوری باز گذاشته شده و مسئله ای نخواهند داشت و در این طرح استان البرز و تهران یکی در نظر گرفته شده اند.

ممنوعیت تردد از ساعت 21 تا 5 بامداد در شهر های قرمز

افزون بر تردد بین شهری در داخل شهر ها نیز در ساعاتی از شب محدودیت تردد اعمال شده است تا افراد اقدام به برگزاری مهمانی و دورهمی ننمایند.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه حدود 51 درصد مبتلایان به کرونا در آبان ماه به علت مهمانی های خانوادگی بوده است، تاکید نمود: برای جلوگیری از تجمع های خانگی از ساعت 9 شب محدودیت تردد در نظر گرفته شده است که با تهمیدات اندیشیده شده مانند استفاده افراد از وسایل نقلیه عمومی و با همکاری یک دیگر باید باعث کاهش انتقال ویروس کرونا شویم.

ممنوعیت تردد از ساعت 21 تا 5 بامداد روز بعد در شهر های دارای رنگ بندی قرمز اعمال خواهد شد و این ممنوعیت با هدف جلوگیری از تجمعات و دورهمی های خانوادگی بوده و مدیریت اجرای دقیق و درست آن نیز بر عهده فرمانداران شهرستان های استان است.

مشاغل ضروری می توانند ضمن هماهنگی با فرمانداری های هر شهرستان نسبت به اخذ مجوز و برگه تردد اقدام نمایند.

نحوه تردد مشاغل ضروری بعد از ساعت 21

رحمانی فضلی فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزیر کشور گفت: پیش بینی می کنیم بین 50 تا 60 درصد مردم این موضوع را رعایت نمایند، اما بخشی در حدود 40 درصد وجود دارند که در دستگاه های اجرایی و شیفت دوم فعالیت می نمایند که باید شماره پلاک نیرو های خود را به پلیس اعلام نمایند و اگر این کار تا روز شنبه محقق نشد تا اخذ جریمه نیز این فرصت را دارند که این پلاک ها را به پلیس اعلام نمایند.

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: درحال حاضر سازوکار نحوه تردد مشاغل ضروری بعد از ساعت 21 در دست اجراست، در مصوبه ستادملی مدیریت کرونا عنوان شده است، افرادی که در مشاغل ضروری فعالیت می نمایند و ضرورت تردد در ساعت 21 تا 4 صبح را دارند باید تایید فرمانداری داشته باشند. در حال احصا هستیم که چه دستگاه هایی و چه تعداد خودرو در این بخش جای می گیرد که اعلام کنیم با ارائه کارت شناسایی و یا اگر جریمه شدند راهکاری برای برطرف جریمه ها فراهم کنیم، چون هنوز طرح اجرا نشده، باید طراحی مناسب انجام دهیم و ممکن است مدل های دیگری پیاده شود.

نحوه مراجعه به مراکز درمانی بعد از ساعات 21

فرمانده قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا گفت: در این ساعات کلیه ناوگان تاکسیرانی، آژانس ها و تاکسی های اینترنتی به فعالیت خود ادامه می دهند و شهفرایندانی که ضرورت خروج منزل در این ساعات را دارند، می توانند از این ناوگان استفاده نمایند.

هشدار پلیس درباره سامانه های جعلی صدور مجور تردد

سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در مورد کلاهبرداری اینترنتی با عنوان ثبت نام تردد در سامانه های حمل و نقل درون و برون شهری در ایام محدودیت های کرونا هشدار داد و گفت: با توجه به ابلاغیه جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا و بخشنامه های صادره از سوی وزارت کشور مبنی بر اعلام محدودیت های جدید مسافرت و تردد های درون شهری و برون شهری و نظارت های خاص اعلام شده و هم چنین استثنا قائل شدن برای خودرو های حوزه حمل و نقل عمومی و صاحبان مشاغل فوریتی و امدادی خاص، متأسفانه مجرمان سایبری از این شرایط و موقعیت پیش آمده، قصد سوء استفاده دارند.

وی ادامه داد: کلاهبرداران با راه اندازی سایت ها با آدرس های جعلی مشابه با عنوان ثبت نام تردد در سامانه های حمل و نقل درون و برون شهری در ایام محدودیت های کرونا اقدام به سرقت اطلاعات هویتی و بانکی شهفرایندان و کلاهبرداری های اینترنتی و برداشت های غیرمجاز و دریافت پول های هنگفت از حساب شهفرایندان؛ با راهنمایی طعمه های خود به صفحات فیشینگ می نمایند.

پاشایی با بیان اینکه هرگونه اطلاع رسانی و ثبت نام و دریافت معینات خودرو های دارای مجوز قانونی تردد صرفا به وسیله رسانه ها و خبرگزاری های معتبر صورت می پذیرد، از هموطنان درخواست کرد با عدم توجه به تبلیغات فریبنده که در شبکه های اجتماعی و پیغام رسان های غیربومی صورت می پذیرد، از مراجعه به هرگونه سایت و سامانه که عناوین مشابهی دارند، خودداری نمایند.

شرایط حضور کارگران و کارمندان در ادارات

براساس ابلاغیه سازمان امور اداری و استخدامی ادارات و سازمان های مستقر در شهر های دارای رنگ بندی قرمز یک سوم در شهر های دارای رنگ بندی نارنجی 50 درصد و در شهر های دارای رنگ بندی زرد نیز دو سوم کارکنان در محل کار خود حضور داشته و مابقی کارکنان به صورت دور کاری انجام وظیفه خواهند کرد.

ذوالفقاری گفت: برای کارکنانی که در شرایط ضروری باید در محل کار خود حضور داشته باشند نسبت به سایر کارکنان باید امتیازاتی در نظر گرفته شود. به ویژه زمانی که این موضوع طولانی باشد. دستگاه ها و سازمان ها باید تفاوتی هایی میان این کارکنان در نظر بگیرند. تبعیض میان نیرو های شرکتی، استخدامی و خدماتی بی تردید نقض مقررات است و با این موارد برخورد خواهد شد. این طرح رئیس و مرئوس، کارمند رسمی و قراردادی ندارد و باید برای همه یکسان و برابر دستورالعمل ها اجرایی شود. قطعا اجرای بدون تبعیض این طرح بین گروه های مختلف به جد در دستور کار باید باشد.

شرکت های خصوصی تعطیل هستند؟

ذوالفقاری درخصوص فعالیت شرکت های خصوصی گفت: این شرکت ها در دو بخش تقسیم بندی شده اند نخست شرکت هایی که با مشاغلی در شرایط زرد و نارنجی فعالیت دارند، در ارتباط هستند که فعالیت آن ها مانعی ندارد و بخش دیگر شرکت هایی هستند که مراجعه نماینده دارند که در شرایط نارنجی و قرمز بسته خواهند بود. البته شرکت هایی که متصل به فراوریی ها و مشاغل گروه سطح یک هستند از لحاظ فعالیت مسئله ای نخواهند داشت. به این ترتیب شرکت هایی که در بخش بازرگانی هستند، می توانند فعالیت نمایند.

چگونگی اجرای ممنوعیت سفر برای کرونایی ها

رحمانی فضلی گفت: در مواردی بیش از 60-70 درصد موارد که باید در قرنطینه یا در منزل می بودند، اقامت نداشتند و با افراد مختلف در مکان های مختلف ارتباط داشته و به بخش های مختلف جامعه رفت و آمد داشتند که همه این ارتباطات و رفت و آمد ها و تردد ها می تواند در شیوع بیماری بسیار موثر باشد.

سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در محدودیت های جدید، بحث حمل و نقل و تردد به صورت هدفمند آنالیز می شود، گفت: بر این اساس افرادی که تست شان مثبت شود، به طور هوشمند اطلاعات شان به وسیله سامانه ها به مراکز حمل و نقل و تردد کشور منتقل می شود. اکنون شرکت های قطار این کار را انجام داده و سیستم هایشان را تطبیق دادند و شش الی هفت شرکت هواپیمایی هم این اقدام را انجام دادند.

وی اضافه کرد: در این راستا، مسافری که چه در مرحله صدور بلیت است و چه زمانی که دارد سوار قطار یا هواپیما می شود، اگر تستش مثبت باشد، از سوار شدنش ممانعت می شود.

وزیر ارتباطات هم در پیغام توییتری نوشت: با همکاری وزارت بهداشت تمام مسافران هواپیما و قطار بین شهری رصد می شوند و از جا به جایی افراد مبتلا جلوگیری می شود و چند مبتلا هم روز آدینه از فرودگاه بازگردانده شدند و اتوبوس های بین شهری روز سه شنبه به سامانه متصل خواهند شد

سخنگوی وزارت بهداشت درباره تاکسی های اینترنتی گفت: در تاکسی های اینترنتی نیز به این صورت است که راننده ای که تستش مثبت بوده تا 14 روز چراغ این راننده قرمز می ماند و این راننده طی این 14 روز نمی تواند مسافر بگیرد.

سفر با حمل و نقل عمومی مجاز است

رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا درخصوص انجام سفر ها با پرواز های داخلی، خارجی، قطار و اتوبوس گفت: به طور کلی حمل ونقل عمومی بار و مسافر مجاز است. البته باید دستورالعمل ها و ضوابط معین شده وزارت بهداشت رعایت شود و در این راستا نظارت وزارت راه نیز وجود خواهد داشت. براساس آنچه در سامانه ماسک محقق شده مدیریت هوشمند انجام می شود به این ترتیب که فردی که تست پی سی آر آن مثبت شده در سیستم بهداشت و درمان اطلاعاتش ثبت می شود و به وسیله سامانه ماسک ردیابی خواهد شد و اگر سفر داشته باشد مبلغ 200 هزار تومان روی فیش تلفن همراه، تلفن ثابت یا پلاک خودروی وی جریمه اعمال می شود و با پیغامک نیز به وی اطلاع داده خواهد شد.

کلاس های درس مدارس و دانشگاه ها غیر حضوری شد

در تمام مدت اعمال محدودیت های کرونایی فعالیت مراکز آموزشی و دانشگاه ها به صورت کاملا غیرحضوری و در بستر سامانه های معین شده در وزارت آموزش و پرورش و علوم تحقیقات و فناوری بوده و هیچ مرکز آموزشی حق برگزاری کلاس های حضوری تحت هیچ شرایطی را ندارد.

اعمال محدودیت در برگزاری جلسات، مراسم و نمایشگاه ها

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره اعمال محدودیت برای برگزاری جلسات اظهار کرد: ماموریت های غیرضروری نباید صورت گیرد. کلیه جلسات اگر در فضای سربسته باشد حتما باید الزام رعایت فاصله چهار متر افراد انجام شود. همچنین شش بار گردش هوا در هر ساعت برای فضای بسته باید انجام شود و حداکثر افراد شرکت نماینده در جلسات شهر های زرد 30 نفر، شهر های نارنجی 20 نفر و شهر های قرمز 15 نفر باشد.

آیین های فرهنگی، اجتماعی، نماز آدینه، مراسم های آئینی و مذهبی تعطیل هستند همچنین برگزاری هرگونه نمایشگاه (عمومی، تخصصی و بین المللی) در همه شرایط ها (زرد، نارنجی و قرمز)، تا عادی شدن شرایط ممنوع است.

لیگ های ورزشی تعطیل نیستند

فدراسیون های ورزشی به فراوری و پخش مجموعه های ورزش در خانه به وسیله صداوسیما و فضای مجازی و ایجاد شور و نشاط بین خانواده ها اقدام و با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی لیگ های مختلف را برگزار تا فضای شادابی برای مردم در منزل فراهم شود.

2- فدراسیون های ورزشی با استفاده از ستارگان ورزش کشور و قهرمانان و پهلوانان ورزشی نسبت به اعلام توصیه ها و تبیین شیوه نامه های بهداشتی اقدام و ضمن انتشار در فضای مجازی، در اختیار صداوسیما و رسانه های کشور قرار دهند.

نحوه حمایت از اصناف در تعطیلات کرونایی؛ چک ها برگشت نمی خورد

ذوالفقاری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با باز بودن بانک ها و بورس و اعلام تعطیلی مغازه ها در گروه های دو، سه و چهار در شهر های قرمز تکلیف چک ها و کرایه مغازه ها چه خواهد شد، گفت: راه چاره اینکه چک آن ها به اجرا گذاشته نشود بانک ها تعطیل نیست، زیرا که باید خدمات ضروری به مردم ارائه نمایند.

از سوی دیگر تمام دفاتر شرکت هایی که با مشاغل گروه یک فعالیت دارند باز بودن آن ها مسئله ای ندارد. البته همه این موارد باید با رعایت دستورالعمل های بهداشتی باشد. با هماهنگی وزارت صمت و اتاق اصناف بسته حمایتی لازم جمع بندی و به ستاد ملی اعلام شده است. در این بسته بیمه، چک ها و... به عنوان بسته حمایتی برای دوران اعمال محدودیت ها به ستاد اعلام شده که هر مقدار از آن به تصویب برسد اجرایی خواهد شد.

ادامه محدودیت ها متناسب با فرایند و شرایط شیوع و بروز بیماری درشهرها، که گزارش های تخصصی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، مبنای تشخیص آن خواهد بود و طول دوره اعمال محدودیت ها پس از دو هفته نخست، استمرار، تغییر یا کاهش خواهد یافت.

حالا باید منتظر ماند و دید که پس از یک هفته از شروع محدودیت ها چه میزان تعداد مبتلایان، پس از دو تا سه هفته چه میزان آمار بستری ها و یک ماه بعد چه میزان آمار فوتی های کرونا کاهش پیدا خواهد نمود.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و وبلاگ جعبه هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه درباره تعطیلات کرونایی باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید