مرکز نوآوری صنعت غذا و تغدیه راه اندازی شد ، حضور دانش بنیان ها وابستگی صنعت غذا را کاهش می دهد خبرنگاران

به گزارش وبلاگ جعبه، فاز سوم مرکز رشد و نوآوری صنعت غذا و تغذیه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گشایش یافت.

مرکز نوآوری صنعت غذا و تغدیه راه اندازی شد ، حضور دانش بنیان ها وابستگی صنعت غذا را کاهش می دهد خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری داشجو، فاز سوم مرکز رشد و نوآوری صنعت غذا و تغذیه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گشایش یافت. این مرکز نوآوری وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهیدبهشتی است که با هدف حمایت از نوآوری دانشجویان خلاق، تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی و فناوری و ایجاد فرصت های شغلی مناسب، جذب کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهی ایجاد شده است.

مرکز نوآوری صنعت غذا و تغذیه تولید محصولات و فرآیندهای فناورانه قابل عرضه به بازار متناسب با نیاز صنعت و ایجاد فضای لازم برای توسعه واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان در این حوزه را دنبال می کند. در حال حاضر 27 واحد فناور در حوزه هایی چون تولید موادغذایی استاندارد، پودرهای لبنی، کیت تشخیص سموم غذایی، عصاره گیری و چاشنی فعالیت می کنند.

رفع وابستگی های صنعت غذا با توانمندی دانش بنیان ها

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید از این مرکز نوآوری با اشاره به اینکه با افتتاح فاز دوم این مرکز، زمینه را برای ارتقای صنعت غذا و کاهش وابستگی فراهم می کند، گفت: در هرحوزه ای که شرکت های دانش بنیان نقش کمرنگی داشته اند وابستگی های بیش تری داریم.

ستاری، عمده دلیل وابستگی و نیاز به وارادت را نادیده دریافت نقش نوآوری و ظرفیت های بومی در حوزه دانش بنیان دانست و اضافه کرد: یکی از دلایل وابستگی بازار ایران، نادیده دریافت و کم توجهی به ظرفیت های اقلیمی و بومی و کم توجهی به نقش نوآوری و فناوری است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این که در حوزه غذایی از کشت تا فرآوری ظرفیت های نهفته بسیار خوبی وجود دارد، ادامه داد: شکوفا شدن این ظرفیت ها، نیازمند نقش آفرینی شرکت هایی است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی، نیاز صنعت را تامین کنند.

رییس ستاد توسعه زیست فناوری، از ضرورت توانمندی این شرکت ها در ارتقا و طراحی به عنوان لازمه رفع وابستگی گفت و اضافه کرد: دست یابی به صنعت زمانی محقق می شود که توانمندی ساخت ماشین آلات طراحی، بهینه سازی ایجاد شود. این توانمندی با ایجاد زیست بومی برای کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق ایجاد می شود و باید با یاری شتابدهنده ها، پژوهشگاه ها و مراکز نوآوری پای شرکت هایی که ماهیت نوآورانه دارند به صنایع گشوده شود.

ستاری با تاکید براین که سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است که زمینه تجاری سازی پژوهش و ایده های نوآورانه را فراهم می کند، بیان نمود: بخش خصوصی با شناخت صحیح از نیاز جامعه در حوزه پژوهش هزینه می کند و دولت نمی تواند نقش تولید کننده ایفا کند، بلکه می بایست تسهیل گر و فراهم کننده بستر خلق ایده های نو و حضور سرمایه گذار بخش خصوصی در زیست بوم نوآوری باشد.

رییس بنیاد ملی نخبگان، بخش خصوصی را زمینه ساز تجاری سازی دانست و گفت: دولت باید پلتفرمی ایجاد کند تا تیم های نوآور به یاری جوانان خلاق، شکل بگیرد و نوآوری را به محصول تبدیل کند.

ستاری به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایجاد بستری برای پیوند پژوهش ها به بازار با نقش آفرینی بخش خصوصی گفت و بیان نمود: برای این که ایده ها در صنعت غذا به محصول تبدیل شود کارهای زیادی باید انجام دهیم. دانش آموختگان بسیار خوبی در این حوزه داریم و در دانشگاه های مهندسی ظرفیت های خارق العاده ای نهفته است که با ایجاد و تسهیل یک بستر تعامل می تواند خلق محصولات رقابتی و اقتدارآفرین را منجر شود.

در مرکز رشد و نوآوری صنعت غذا و تغذیه شرکت های دانش بنیان و فناور مختلفی با توانمندی های متنوع حضور دارند.

تولید پروتئین اسپرد با طعم های مختلف بدون شکر، طعم دهنده های خوراکی و اسانس های آرایشی و بهداشتی تولید فرآورده های غذایی مطابق با استاندارد ملی ایران، نرم افزارهای کاربردی، برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و دو، تولید کیت های تشخیص فوری حوزه غذا و کشاورزی و آزمایشگاهی و طعم دهنده های طبیعی و مشابه طبیعی در صنعت غذا بخشی از توانمندی واحدهای فناور مستقر در این مرکز نوآوری است.

حمایت های زمینه ساز توسعه نوآوری

در بخش دیگری از این مراسم، علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی، از دستاوردهای بزرگی که در حوزه فناوری و نوآوری غذا به یاری شرکت های دانش بنیان به دست آمده است، گفت و اعلام کرد: حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه ساز توسعه نوآوری های دانشگاهی و استحصال دستاوردهای ارزنده ای به ویژه در حوزه صنعت غذا شد که بخشی از آن ها در مرکز نوآوری صنعت غذا و تغذیه استقرار یافته است.

زالی با بیان این که افتتاح فاز دوم مرکز رشد و نوآوری صنعت غذا و تغذیه زمینه ساز توسعه فناوری ها و نوآوری های این حوزه خواهد شد، اضافه کرد: این مرکز نوآوری، حلقه اتصالی میان ایده های نوآورانه و صنعتگران و سرمایه گذاران این حوزه است. با توجه به سهم قابل توجه صنعت غذا از اقتصاد کشور به طوری که 10 درصد از اقتصاد کشور و 15 درصد از سهم اشتغالی و 15 درصد از ارزش اضافه کرده به این حوزه اختصاص دارد، ورود نوآوری ها به صنعت غذا می توان حجم قابل توجهی از اشتغال و ارزش اضافه کرده را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به ظرفیت بیش از 50 میلیون تن تولید مواد غذایی، گفت: تا رسیدن به این سهم فاصله داریم. همچنین در منطقه، 400 تا 600 میلیون نفر ظرفیت برای صادرات فرآورده های غذایی وجود دارد و ایران با اقلیم های متنوع می تواند به یاری شرکت های دانش بنیان سهمی قابل توجه از این بازار کسب کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مرکز نوآوری صنعت غذا و تغدیه راه اندازی شد ، حضور دانش بنیان ها وابستگی صنعت غذا را کاهش می دهد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز نوآوری صنعت غذا و تغدیه راه اندازی شد ، حضور دانش بنیان ها وابستگی صنعت غذا را کاهش می دهد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید