مخبر: دانشگاه ها باید تبدیل به کانون تعریف و حل مسائل در کشور شوند

به گزارش وبلاگ جعبه، تهران (پانا) - معاون اول رییس جمهوری با تأکید بر اینکه دانشگاه ها باید تبدیل به کانون تعریف و حل مسائل کشور شوند، توضیح داد دانشگاه های ایران با وجود سرمایه بالای علمی و نخبگان با مسأله یابی و ارائه راه چاره های علمی و عملی به دولت در مدیریت و اداره کشور یاری نمایند.

مخبر: دانشگاه ها باید تبدیل به کانون تعریف و حل مسائل در کشور شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد مخبر ظهر امروز(یکشنبه) در جلسه با روسای دانشگاه های کشور که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و روسای دانشگاه های تهران و مراکز استان ها برگزار گردید، با بیان اینکه اگر دانشگاه ها در جایگاه اصلی خود قرار گیرند می توانند به درآمدزایی و خلق ثروت در کشور یاری نمایند، اضافه نمود: دولت کاملاً آمادگی دارد تا در صورت هر گونه تعریف پروژه منطقه ای و ملی از سوی دانشگاه ها برای حل مسائل کلان کشور در حوزه های مختلف به ویژه آب، انرژی و محیط زیست از اساتید دانشگاه ها، نخبگان و دانشجویان حمایت و پشتیبانی کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تقویت ارتباط دولت و دانشگاه ها از اولویت های دولت است، اعلام کرد: تا به امروز نقش جامعه علمی با وجود بهره گیری از سرمایه علمی و فناورانه در حل مسائل کمرنگ بوده، اما رویکرد دولت سیزدهم در هم افزایی، همفکری و همکاری با دانشگاه ها برای نیل به درآمدزایی، رشد اقتصادی و اشتغال پایدار در کشور است.

مخبر بعلاوه برطرف مسائل معیشتی اعضای هیئت علمی و نخبگان کشور و بعلاوه افزایش امکانات و تجهیزات در دانشگاه ها و خوابگاه ها را از دغدغه های دولت و وزارت علوم برشمرد و گفت: اعضای هیئت علمی و اساتید نباید به هیچ عنوان دچار مسائل معیشتی باشند چرا که استاد دانشگاه باید با آرامش خاطر و بدون دغدغه های اقتصادی، خود را برای رشد علمی دانشجویان همیشه به روز نگه دارد.

وی توضیح داد: دولت در پی این است که با فراهم آوردن امکانات آموزشی و رفاهی و حمایت های اقتصادی لازم از خروج نخبگان از کشور جلوگیری کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دانشگاه ها می توانند محور فقرزدایی در کشور شوند، اضافه نمود: نخبگان علمی کشور با یاری گروه های جهادی می توانند در راستای فقرزدایی در منطقه ها محروم کشور برنامه ریزی و اقدامات عملی را انجام دهند.

بعلاوه در این جلسه روسای دانشگاه ها به طرح مطالبات، پیشنهادات و خواسته های خود در زمینه های مختلف اعم از لزوم توجه به مسائل معیشتی اعضای هیئت علمی و بورسیه های تحصیلی، توجه بیش از پیش به ارتباط دانشگاه و صنعت، تغییر ساختاری و کاربردی دانشگاه ها در راستای یاری به فراوری و رشد اقتصادی کشور، توجه به اقتصاد دانش بنیان به عنوان موتور محرک بخش های کشاورزی، اقتصادی و صنعتی، برطرف مسائل و کمبودهای آموزشی، آزمایشگاهی و خوابگاه های دانشجویی پرداختند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مخبر: دانشگاه ها باید تبدیل به کانون تعریف و حل مسائل در کشور شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخبر: دانشگاه ها باید تبدیل به کانون تعریف و حل مسائل در کشور شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید