ماجرای اندوهناک افغان کِش های افغان کُش

به گزارش وبلاگ جعبه، زن باردار مهاجر طاقتش تمام می شود. وقتش رسیده بوده اما راننده قبول نمی کرده برای چند دقیقه ماشینش را متوقف کند. می گویند کار بیخ پیدا می کند و راننده به دل بیابان می زند تا زن فارغ شود. نوزادان دوقلو بوده اند. یکی زنده به دنیا می آید و دیگری مرده. راننده نمی توانسته بیشتر از آن صبر کند. زن و شوهر برای آنکه از قافله جا نمانند، عجله می کنند اما به جای نوزاد زنده، مُرده را با خودشان می برند. راننده هم حاضر نمی شود برشود و هیچکس هم از سرنوشت نوزاد زنده خبر ندارد!

ماجرای اندوهناک افغان کِش های افغان کُش

ساکنان روستاهای مرزی استان سیستان وبلوچستان داستان های زیادی از افغان کِش ها و مهاجران با تابعیت افغانستان نقل می کنند. اما ماجرای نوزادهای تازه متولدشده، تراژدی همه داستان هاست.

راننده هایی که به مرز رفت و آمد دارند، با ترمز غریبه اند. در راستا رفت، سوخت می برند و در راستا برگشت تا جایی که بتوانند ماشین هایشان را پُر می کنند. آدم ها لایه لایه روی هم می خوابند یا پشت تویوتاها می ایستند. گاهی هم ماشین ها پژو هستند که مهاجران افغانستانی در صندوق عقب آنها می خوابند. راننده همه ماشین ها قبل از مسافرگیری با آنها طی می کنند اگر در حین رانندگی از ماشین بیفتند یا هر بلای دیگری نازل شود، هیچ مسئولیتی قبول نمی کنند.

راننده ها معمولا با یک دستار سفید تمام صورتشان را می پوشانند و فقط جلوی چشمانشان را باز می گذارند تا جاده را ببینند. محلی ها می گویند راننده هایی که قاچاق انسان می کنند، اسلحه هم دارند. مردمی که در روستاهای مرزی زندگی می کنند و هر روز افغان کِش ها را می بینند، بارها از نزدیک شاهد افتادن مسافرها از این ماشین ها بوده اند؛ مسافرهایی که به امید پیدا کردن کار و زندگی بهتر از افغانستان می آیند اما قبل از آنکه آرزویشان برآورده شود در جاده ها جان می دهند. همین چند وقت پیش بود که دو وانت در 80 کیلومتری محور سراوان - خاش تصادف کردند و 28 تبعه افغانستان مُردند و بقیه آنها هم زخمی شدند.

تعداد افغان کِش ها محدود نیست. همه آنها با یکدیگر در ارتباطند و آمار راستا را به هم می دهند. قسمت هایی که پلیس مستقر باشد به دل بیابان می زنند. خاکی که بلند می کنند، از دوردست ها هم پیدا می شود اما دست کسی به آنها نمی رسد. محلی ها می گویند راننده ها معمولا مهاجران افغانستانی را تا زاهدان می برند. آنها در سیستان و بلوچستان نمی ماندند چون اینجا برای خودمان هم کار نیست. از طرفی اگر پلیس آنها را ببیند به کشورشان برمی گرداند؛ به همین دلیل تا جایی که بتوانند از این استان دور می شوند، اول به کرمان می فرایند و از آنجا به شهرهای دیگر. اما انگار دیگر کار کردن در ایران برای آنها به صرفه نیست. به همین دلیل اینجا برایشان مثل دروازه ای برای خروج به کشورهای دیگر مثل ترکیه است. حالا تعداد افغانستانی هایی که از این راه به ایران می آیند نسبت به قبل هم خیلی کمتر شده است.

جاده ها از وسط روستاهای مرزی در سراوان می گذرد. دو طرف جاده ها گالن های بنزین و کپسول های گاز را جلوی مغازه ها چیده اند. محلی ها به ماشین هایی که مهاجران افغانستانی را جابه جا می کنند، افغان کِش می گویند. راننده افغان کِش ها برای هر مانعی که جلویشان باشد ترمز نمی کنند و از رویش می گذرند، به همین دلیل بچه هایی که می خواهند برای رفتن به مدرسه از جاده عبور کنند، حواسشان را باید حسابی جمع کنند.

قبل از آنکه بنزین گران شود، هر تبعه افغانستان باید مبلغ 150 هزار تومان از مرز تا اسفندک و از آنجا تا زاهدان 350 هزار تومان پرداخت می کرد. ماشین ها معمولا این راستا را چهارساعته طی می کنند. مردم محلی می گویند اینجا نه آب هست و نه کار؛ جوانان مجبورند از طریق قاچاق سوخت یا جابه جایی مهاجران افغانستانی زندگی شان را بگذرانند. در روستاهای اطراف، زنان بیوه و بچه های یتیم کم نیستند، شوهران و پدران آنها یا در این راستا کشته یا در تصادف معلول شده اند و گوشه خانه افتاده اند. زندگی مردم اینجا هم این طور می گذرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ماجرای اندوهناک افغان کِش های افغان کُش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای اندوهناک افغان کِش های افغان کُش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید