فروش داروهای ترکیبی در عطاری ها ممنوع است

به گزارش وبلاگ جعبه، نفیسه حسینی یکتا مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت اظهار کرد: در حال حاضر 8 دانشکده و 12 گروه طب ایرانی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور فعال هستند که به تربیت متخصصان در حوزه طب سنتی ایرانی، داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی می پردازند. از سال گذشته، در دانشکده طب ایرانی و مکمل مشهد تربیت متخصص طب سوزنی هم آغاز شده است.

فروش داروهای ترکیبی در عطاری ها ممنوع است

او ادامه داد: هر موسسه ای برای برگزاری دوره آموزشی در حوزه پزشکی، باید مجوز مربوطه را از معاونت آموزشی وزارت بهداشت دریافت کرده باشد که در حال حاضر تنها انجمن علمی طب سنتی ایرانی مجوز برگزاری دوره های آموزشی حوزه طب ایرانی را دارد و هر موسسه ای که با این انجمن تفاهم نامه داشته باشد، مجاز به برگزاری دوره آموزشی است.

حسینی گفت: دانشکده ها و گروه های طب ایرانی هم به نام جامعه دانشگاهی حوزه طب ایرانی و مکمل، می توانند دوره های آموزشی مرتبط را برگزار کنند. مردم بدانند که هیچ مرکزی در زمینه آموزش طب سنتی به افراد غیر پزشک که در سرانجام دوره آموزشی خود بتواند مدرک معتبر برای مداخله مستقیم آن ها در امر درمان ارائه دهد، وجود ندارد.

او اضافه کرد: براساس آیین نامه های موجود، دستورالعمل ارزشیابی علمی و عملی اینگونه افراد در دفتر طب ایرانی و مکمل تدوین شده و در حال حاضر در معاونت حقوقی وزارت بهداشت بررسی می شود. پس از نهایید شدن این آیین نامه، افراد دارای تجربه در حوزه طب سنتی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و در صورتیکه تایید شوند، می توانند زیر نظر پزشک به فعالیت در این حوزه بپردازند.

ویزیت متخصصان طب ایرانی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است

حسینی گفت: یکی از ملزومات توسعه طب ایرانی در کشور و تسهیل دسترسی مردم به خدمات مورد تایید این حوزه، فراهم شدن پوشش بیمه ای خدماتی است که به مردم ارائه می شود. در حال حاضر ویزیت متخصصان طب ایرانی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و براساس مصوبه شورای عالی بیمه تمامی سازمان های بیمه گر موظف به عقد قرارداد با متخصصان طب ایرانی و مراکز معتبر ارائه دهنده خدمات در این حوزه هستند.

او اضافه کرد: عطاری ها تنها دارای مجوز ارائه خدمت برای فروش گیاهان دارویی، آن هم به صورت تک گیاه مفرده هستند و تجویز دارو برای مراجعان و فروش دارو های ترکیبی، خارج از اختیارات این صنف است. صحبت هایی که در خصوص جلوگیری از فعالیت عطاری ها می شود هم به دلیل مداخلات برخی از آنها در امر درمان است که این امر باید مورد نظارت جدی قرار گیرد تا سلامت هموطنان به خطر نیفتد.

منبع: همگردی

به "فروش داروهای ترکیبی در عطاری ها ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش داروهای ترکیبی در عطاری ها ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید