شکر قهوه ای بخوریم یا شکر سفید؟

به گزارش وبلاگ جعبه، شکر یک ماده طبیعی است که هزاران سال بخشی از رژیم غذایی انسان بوده است. انواع مختلفی از شکر وجود دارد، شکر قهوه ای و سفید از محبوب ترین انواع آن هستند. (1) در این مقاله شکر قهوه ای و سفید را با هم مقایسه می کنیم تا به شما در تصمیم گیری و انتخاب یاری کنیم.

شکر قهوه ای بخوریم یا شکر سفید؟

تفاوت شکر قهوه ای و شکر سفید چیست؟

شکر سفید و قهوه ای هر دو منشأ یکسان دارند؛ یعنی همان نیشکر یا گیاه چغندرقند. در حقیقت، شکر قهوه ای ترکیبی از شکر و ملاس سفید است که نوعی شربت مشتق از شکر است. ملاس علت رنگ تیره شکر قهوه ای است و ارزش غذایی آن را کمی افزایش می دهد. قابل توجه ترین تفاوت غذایی بین این دو، این است که شکر قهوه ای کمی کلسیم، آهن و پتاسیم بیشتر دارد. برطبق همین گفته، مقادیر مواد معدنی موجود در شکر قهوه ای ناچیز است. بنابراین شکر قهوه ای منبع خوبی از ویتامین ها یا مواد معدنی نیست.(2، 3)

شکر قهوه ای بعلاوه حاوی کالری کمتری نسبت به شکر سفید است، اما تفاوت آن بسیار ناچیز است. یک قاشق چای خوری (4 گرم) شکر قهوه ای 15 کالری دارد، در حالی که همان مقدار شکر سفید 16.3 کالری دارد.

گذشته از این اختلافات جزئی، آن ها از نظر تغذیه ای مشابه هستند. تفاوت اصلی آنها سلیقه و رنگ آ نهاست.

خلاصه: شکر قهوه ای حاوی کمی مواد معدنی بیشتر و کالری کمتری نسبت به شکر سفید است و تفاوت های تغذیه ای بین این دو ناچیز است.

تفاوت در شیوه تولید:

شکر معمولا در آب و هوای گرمسیری که در آن گیاهان نیشکر یا چغندر قند رشد می نمایند تولید می شود. با این حال، روش های مورد استفاده برای تبدیل آن به شکر قهوه ای و سفید فرق دارد.

ابتدا، شهد شکر از نیشکر استخراج، تصفیه و گرم می شود تا یک شربت غلیظ به نام ملاس تشکیل شود.(4,5,6)

در مرحله بعد، شکر متبلور برای تولید بلورهای شکر سانتریفیوژ می شود. سانتریفیوژ دستگاهی است که بسیار سریع می چرخد تا بلورهای شکر از ملاس جدا شوند.(7)

سپس شکر سفید برای حذف هرگونه ملاس اضافی و ایجاد کریستال های کوچکتر بیشتر فرآوری می شود. پس از آن، از یک سیستم تصفیه که اغلب با استخوان نیم سوز شده یا استخوان های خرد شده حیوانات ساخته می شود و از آن عبور داده می شود تا شکر سفید تشکیل شود. شکر قهوه ای تصفیه شده همان شکر سفید است که ملاس ها دوباره به آن بازگشت داده می شود. در همین حال، شکر قهوه ای تصفیه نشده نسبت به شکر سفید کمتر فرآوری می شود که به آن اجازه می دهد مقداری ملاس و رنگ قهوه ای طبیعی حفظ شود.(8,9,10)

خلاصه: شکر سفید به وسیله فرآیند تصفیه تولید می شود که یک شهد قهوه ای به نام ملاس را جدا می نماید. از طرف دیگر، شکر قهوه ای برای حفظ محتوای ملاس خود کمتر تحت تولید قرار می گیرد یا با مخلوط کردن شکر سفید با ملاس تولید می شود.

کاربردهای آشپزی هر 2 شکر را بدانیم:

شکر سفید و قهوه ای را می توان به روش های مختلفی در پخت و پز استفاده کرد. در حالی که برخی اوقات آن ها می توانند به جای یکدیگر هم مورد استفاده قرار گیرند، انجام این کار ممکن است بر رنگ، عطر و طعم یا بافت نهایی غذای شما تأثیر بگذارد. ملاس موجود در شکر قهوه ای رطوبت را حفظ می نماید، بنابراین استفاده از آن باعث می شود آنچه پخته شده نرم و در عین حال متراکم تر باشند.

به عنوان مثال، شیرینی های درست شده با شکر قهوه ای مرطوب تر و متراکم تر خواهند بود، در حالی که شیرینی های درست شده با شکر سفید به مقدار بیشتری افزایش حجم می یابند و باعث می شوند هوای بیشتری به داخل خمیر برود و در نتیجه شیرینی پفکی تر شود.

به همین علت، شکر سفید در تعدادی از محصولات و غذاها مورد استفاده قرار می گیرد که احتیاج به پف بیشتر دارند، مانند کیک میوه ای. در مقابل، شکر قهوه ای برای محصولات و غذاهایی متراکم مانند نان و کلوچه استفاده می شود.

موارد دیگر استفاده از شکر قهوه ای ممکن است شامل شیره ها و سس های غلیظ مانند سس باربکیو باشد.آن ها دارای رنگ و طعم متفاوتی هستند. تفاوت اصلی شکر سفید و قهوه ای در طعم و رنگ آنها است.

تعویض شکر سفید به جای شکر قهوه ای در دستور العمل های پخت روی رنگ غذاها تأثیر می گذارد و به غذا رنگ کارامل یا رنگ قهوه ای می بخشد. برعکس آن، پخت با شکر سفید به رنگ روشن تر غذا منجر می شود. بنابراین، اینکه کدام را انتخاب کنید به نتیجهٔ دلخواه شما بستگی دارد.(11)

شکر قهوه ای و سفید بعلاوه دارای طعم خاص خود هستند. شکر قهوه ای به علت داشتن ملاس اضافه شده دارای طعم کارامل یا تافی مانند است. به همین علت در کیک های شکلاتی و کلوچه ها و بعلاوه کیک های میوه ای بیشتر کاربرد دارد. از طرف دیگر، شکر سفید شیرین تر است، بنابراین می توانید کمتر از آن بهره ببرید تا به طعم دلخواه خود برسید. عطر و طعم آن باعث شده تا به عنوان یک عنصر همه کاره در پخت، به خوبی در کیک های میوه ای و شیرینی های کاربرد داشته باشد.

خلاصه: شکر سفید و قهوه ای به طور مشابه در پخت و پز استفاده می شود. با این حال، شکر قهوه ای حاوی ملاس است که این امر بر طعم و رنگ غذا تأثیر می گذارد.

بالاخره شکر قهوه ای را مصرف کنیم یا شکر سفید؟

اینکه شکر سفید را انتخاب کنید یا شکر قهوه ای، به ترجیح شخصی شما مربوط است. زیرا تفاوت اصلی این دو در طعم و رنگ دهی آنها به غذا است. اگرچه شکر قهوه ای حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به شکر سفید است، اما مقادیر این مواد معدنی به قدری اندک هستند که هیچ فایده ای برای سلامتی ندارند. ضمناً شکر عامل مهمی در بروز بیماریهای چاقی و علت اصلی بیماریها از جمله دیابت نوع 2 و بیماریهای قلبی است. به همین علت، توصیه می شود کمتر از 5-10٪ کالری روزانه خود را از شکر تأمین کنید. با این حال، این مقدار باید برای افزایش مقدار سلامتی حتی محدودتر هم بشود.

هنگام انتخاب بین شکر قهوه ای یا سفید، اولویت شخصی خود را راهنمای خود قرار دهید، زیرا این دو تأثیرات یکسانی بر سلامتی شما خواهند گذاشت.

انتخاب بین شکر سفید یا قهوه ای به ترجیح شخصی شما برمی شود. آن ها از نظر تغذیه ای مشابه هستند و در نتیجه اثرات سلامتی مشابهی دارند و فقط ممکن است در طعم دسرها تغییر ایجاد نمایند.

حرف آخر

شکر قهوه ای و سفید دو تا از پرکاربردترین انواع شکر هستند. به علت اینکه آنها به طور متفاوتی تولید می شوند، طعم و رنگ و کاربردهای آشپزی متفاوتی پیدا می نمایند. شکر قهوه ای اغلب به راحتی از فرآوری شکر سفید با ملاس حاصل می شود. برخلاف تصور رایج، آن ها از نظر تغذیه ای مشابه هستند. شکر قهوه ای حاوی مواد معدنی کمی بیشتر از شکر سفید است اما هیچ فایده ای برای سلامتی نخواهد داشت. در واقع، مصرف انواع شکر برای سلامتی مطلوب شما باید کنترل شده و محدود باشد.

این متن برگرفته از سایت معتبر healthline است.

منبع: اُکالا

به "شکر قهوه ای بخوریم یا شکر سفید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکر قهوه ای بخوریم یا شکر سفید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید