انواع جوشکاری زیر آب

به گزارش وبلاگ جعبه، استخراج نفت و گاز از دریا در دهه هفتاد میلادی به یک موضوع بسیار مهم در صنعت دریایی تبدیل گشت و همین امر منجر به استفاده از جوشکاری در زیر آب برای انجام پروژه های مختلف و ساخت سازه های فراساحلی شد. تعمیر و نگهداری سازه های دریایی موضوعی است که در صنعت دریایی اهمیت بسیاری دارد و اکثر سازه های آسیب دیده را می توان با تکنیک های جوشکاری در زیر آب ترمیم و بازسازی نمود. جوشکاری زیر آبی یکی از روش های مهم و کاربردی در انجام کارهای تولیدی و مرمت سازه ها در زیر آب محسوب می گردد. این نوع جوشکاری با صنعت نفت و گاز در ارتباط است و عملیات ساخت لوله ها, سکوها و دکل های حفاری چاه نفت در آب با استفاده از آن صورت می گیرد. سازه هایی که در آب ساخته می شوند ممکن است تحت تاثیر حوادث غیرمترقبه مانند طوفان قرار گیرند, به همین دلیل نیازمند مرمت و بازسازی می باشند که اینکار توسط جوشکاری زیر آب انجام می گردد.

انواع جوشکاری زیر آب

در هنگام جوشکاری و برشکاری در آب دمای بسیار بالایی ایجاد می شود و آب دچار فرآیند الکترولیز می شود, به همین دلیل اکسیژن و هیدروژن آب که به صورت مایع می باشند به گاز تبدیل خواهند شد. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی جوشکاری و در نظر نگرفتن تمهیدات ویژه به منظور جلوگیری از میزان فراوری این گازها و دمای بالای ناشی از جوشکاری و برشکاری, ممکن است غواص دچار آسیب شود. صدمات ناشی از تجمع گاز و انفجار جان غواص را به خطر می اندازد و ممکن است منجر به مرگ او شود.

جوشکاری زیر آب را می توان به دو دسته تقسیم بندی نمود:

جوشکاری مرطوب

منظور از جوشکاری مرطوب, جوشکاری در زیر آب و در تماس مستقیم با رطوبت است. انجام جوشکاری به این روش توسط نوعی الکترود مخصوص انجام می شود و فرایند کار به صورت دستی و مانند جوشکاری بیرون از آب است. جوشکار در انجام این جوشکاری آزادی عمل بالایی دارد, به همین دلیل جوشکاری مرطوب یک جوشکاری کارآمد است که از نظر مالی مقرون بصرفه می باشد. منبع تغذیه این جوشکاری بر روی سطح قرار می گیرد و با استفاده از کابل های مخصوص به جوشکار متصل می شود.

مزایای جوشکاری مرطوب

 • انجام این نوع جوشکاری به وسایل زیادی احتیاج ندارد.
 • جوشکار می تواند قسمت هایی از سازه را جوشکاری کند که توسط روش های دیگر نمی توان آنها را جوشکاری کرد.
 • هزینه جوشکاری مرطوب در مقایسه با جوشکاری خشک کمتر است.
 • سرعت اجرای این جوشکاری بالا می باشد.
 • در اجرای این جوشکاری می توان از دستگاه های استاندارد و تجهیزات مرسوم استفاده نمود.
 • برای جوشکاری مرطوب احتیاج به محصورسازی نیست, به همین دلیل مدت زمان انجام این جوشکاری کوتاه تر از سایر جوشکاری ها است.

معایب جوشکاری مرطوب

 • در جوشکاری مرطوب, فلز جوشکاری به سرعت آبدیده می شود, هر چند این آبدیدگی نیروی تنش پذیری را افزایش می دهد اما از میزان کش پذیری جوش کاسته و آن را سخت می کند.
 • حجم بالای هیدروژن فراوری شده در محل جوشکاری منجر به تفکیک بخار آب شده و در نتیجه قوس ایجاد می کند. علاوه بر آن این هیدروژن فراوری شده به علت گرما در فلز جوشکاری حل می شود و شکاف های ریز و ترک خوردگی حاصل می شود.
 • دیدپذیری کم در جوشکاری زیر آب باعث می شود جوشکار نتواند منطقه مورد نظر را جوشکاری کند.

جوشکاری خشک

این نوع جوشکاری به دو روش انجام می شود. اول اینکه جوشکار در محل جوش و در جای خشک می باشد و دوم اینکه فقط محل جوش و دستان جوشکار در تماس با آب نمی باشند. در کل در این روش محل جوش در تماس مستقیم با آب قرار نمی گیرد. در جوشکاری خشک منطقه جوشکاری باید توسط محفظه مناسب آب بندی شود, به همین دلیل یک اتاقک در اطراف سازه ای که قرار است جوش داده شود قرار می گیرد. این اتاقک با هوای فشرده و قابل تنفس پر شده و یک لوله رابط آن را به کشتی متصل می کند و وسایل مورد احتیاج را برای آن می فرستد.

مزایای جوشکاری خشک

 • اتاقکی که در آن عملیات جوشکاری انجام می شود یک صندلی خشک و روشن برای غواص فراهم می کند که او را در برابر جریان آب و موجودات دریایی محافظت می کند.
 • جوشکاری خشک در زیر آب کیفیت بالایی دارد زیرا در انجام آن آبی که بتواند جوش را خاموش کند وجود ندارد و علاوه بر آن میزان هیدروژن فراوری شده حین عملیات این جوشکاری نسبت به جوشکاری مرطوب کمتر است.
 • در این جوشکاری هم ترازی لوله, آزمون غیرمخرب (NDT), آماده سازی اتصال و … قابل کنترل و تنظیم می باشند.

معایب جوشکاری خشک

 • هزینه ساخت اتاقک برای جوشکاری بالاست و با توجه به عمق محل جوشکاری هزینه نیز افزایش می یابد.
 • این اتاقک دارای تجهیزاتی است که به گونه ای غیرمتعارف پیچیده بوده و احتیاجمند خدمات پشتیبانی بالا می باشد.
 • گاهی اوقات استفاده از یک اتاقک برای انجام چندین کار متفاوت امکان پذیر نیست.
منبع: ساختمانچی

به "انواع جوشکاری زیر آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع جوشکاری زیر آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید