آمریکا خواهان لغو دستور رئیس جمهور قزاقستان شد

به گزارش وبلاگ جعبه به نقل از تاس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دستور قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان مبنی بر تیراندازی به افراد مسلح را محکوم کرد و مدعی شد که این دستور باید لغو گردد.

آمریکا خواهان لغو دستور رئیس جمهور قزاقستان شد

این مقام آمریکایی در گفتگویی که روز یکشنبه از شبکه سی ان ان پخش شد، گفت: من دستور تیراندازی را محکوم می کنم و اگر این سیاست ملی است، باید این دستور تیراندازی برای کشتن افراد را محکوم کرد. من همین چند روز پیش با همتای خود در قزاقستان صحبت کردم. مقامات قزاقستان باید بتوانند به طور مسالمت آمیزی با چالش هایی که با آن روبرو هستند کنار بیایند تا مطمئن شوند که از حقوق کسانی که به صورت مسالمت آمیز تظاهرات می نمایند محافظت می گردد.

بلینکن بعلاوه اضافه کرد: دستور تیراندازی به کشتن، تا جایی که وجود دارد، اشتباه است و باید لغو گردد.

بلینکن بعلاوه با دخالت در امور داخلی قزاقستان این موضوع را تکرار کرد که واشنگتن در پی پاسخ مقامات قزاق درباره چرایی فراخواندن نیروهای امنیتی تحت رهبری روسیه برای حل ناآرامی های داخلی است. وزیرخارجه آمریکا گفت: ما در این مورد شفاف سازی می خواهیم.

اعتراضات در چندین شهر قزاقستان در 2 ژانویه شروع شد و چند روز بعد به شورش های دسته جمعی تبدیل و ساختمان های دولتی در چندین شهر غارت شد. در خشونت های متعاقب آن ده ها نفر مجروح و تلفات نیز گزارش شده است. پس از شدت گرفتن ناآرامی ها، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، از سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) و از بلوک تحت رهبری روسیه درخواست یاری کرد. در نتیجه این درخواست نیز، نیروهای حافظ صلح به قزاقستان اعزام شدند. مقامات قزاقستان تأیید می نمایند که نظم و قانون تا صبح روز 7 ژانویه به تمام منطقه ها کشور بازگردانده شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آمریکا خواهان لغو دستور رئیس جمهور قزاقستان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا خواهان لغو دستور رئیس جمهور قزاقستان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید