5 مزیت مهم آموزش غیرحضوری که کمتر در موردشان صحبت می گردد

به گزارش وبلاگ جعبه، آموزش غیرحضوری در سال 2020 و با آغاز همه گیری کرونا جایگزین روش های معمول آموزش شد و در سال 2021 هم بحث آموزش به همین شکل ادامه پیدا کرد. در طول این دو سال کارشناسان به معایب و سختی های آموزش غیرحضوری اشاره نموده اند اما باید بدانید که این روش آموزشی مزایای ویژه ای هم دارد که کمتر به آن پرداخته شده است.

5 مزیت مهم آموزش غیرحضوری که کمتر در موردشان صحبت می گردد

امروز در وبلاگ جعبه مگ می خواهیم با مزایای آموزش غیرحضوری آشنا شویم تا در این سال تحصیلی تازه با خیالی آسوده تر در سر کلاس های درس حاضر شوید.

1. افزایش مشارکت والدین

والدین اغلب به شغل های تمام وقت مشغول هستند و در حالت عادی زمان کمتری را نسبت به دیگران به فرزندان خود اختصاص می دهند. آموزش غیرحضوری باعث شده است که ارتباط بین والدین و فرزندان بیشتر شده و همین موضوع تاثیر مثبتی بر روی فرزندان داشته است.

2. افزایش خلاقیت

همواره خوانده ایم که بحران ها باعث ایجاد فرصت های خاص و بروز نوآوری می گردد. معلم هایی که در این مدت مجبور شده اند کلاس ها را به صورت آنلاین برگزار نمایند در پی راه های افزایش تعامل با شاگردان بوده اند و همین موضوع باعث افزایش خلاقیت در امر آموزش شده است. این موضوع هراه با روش های دیجیتالی تازه در آموزش، باعث بالا رفتن کیفیت آموزش و یادگیری در دانش آموزان شده است.

3. توسعه فعالیت های دیجیتالی

نمی توان نقش ضروری عناصر اصلی کلاس های حضوری را نادیده گرفت اما آموزش غیرحضوری باعث افزایش استفاده دانش آموزان از ابزار دیجیتال و نرم افزارهای مختلف شده است. این تغییر آن ها را برای ورود به دنیای مدرن آماده می نماید.

4. صرفه جویی در هزینه ها

دانش آموزان غیر دبستانی می توانند دوره های مختلف آموزش فوق برنامه یا خارج از کلاس را با قیمی کمتر و کیفیتی بالاتر از قبل بگذرانند. آموزش غیرحضوری این امکان را فراهم نموده است که آن ها در هر ساعت از شبانه روز که احساس می نمایند قدرت یادگیری بیشتری دارند مهارت های مختلف را یاد بگیرند. این موضوع علاوه بر افزایش مهارت های آن ها، یاری می نماید بخشی از پول هفتگی خود را پس انداز نمایند.

5. فرصت آموزش تک به تک

وقتی کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می گردد معلم ها زمان و شرایط کافی برای برقراری ارتباط مستقیم با دانش آموزانی که در یادگیری مشکل دارند، خجالتی هستند یا در کلاس مشکل ساز هستند را در اختیار دارند. آن ها می توانند آموزش را به صورت تک به تک با آن ها پیش ببرند تا از کلاس عقب نمانند. بعلاوه آموزش غیرحضوری این فرصت را در اختیار دانش آموزان قرار داده است تا با روش های آموزشی تازه آشنا شده و برای تقویت خود در درس های مختلف از منابع آنلاین استفاده نمایند.

آموزش غیرحضوری و تغییرات تازه

در 2 سال گذشته سرعت توسعه شبکه های اینترنت و تجهیزات ارتباطی الکترونیک نسبت به 15 سال گذشته بیشتر بوده است.

همین موضوع می تواند به اسم یکی از مزایای جانبی آموزش غیرحضوری به حساب آید. این تغییرات فقط شامل کلاس های درس نبوده و شغل های مختلف را هم تحت تاثیر خود قرار داده است. روش های دیجیتال به راحتی خود را با روش های سنتی جایگزین نموده و روش انجام اغلب کارها و ارتباطات را تغییر داده اند.

مقایسه مزایای آموزش غیرحضوری نسبت به آموزش حضوری

با آغاز همه گیری ویروس کرونا تمام مراکز آموزشی به ناچار روش آموزشی خود را تغییر داده و به روش های آنلاین روی آوردند. این تغییر فقط مختص مدارس نبوده و آکادمی های مربوط به بزرگسالان هم فعالیت خود را بر بستر آنلاین ادامه دادند. حالا که حدود 2 سال از این تغییرات می گذرد، بد نیست که وضعت آموزش غیرحضوری را در زمان قبل و بعد از شیوع کرونا با هم آنالیز کنیم.

آموزش غیرحضوری معمولا برای قرار دادن جزوات بر روی سایت ها یا برگزاری کنفرانس هایی که قرار بود افراد از نقاط مختلفی در آن حضور داشته باشند استفاده می شد. بعلاوه در مناطقی که دانش آموزان امکان دسترسی راحت به کلاس های درس را نداشتند این روش مورد استفاده بود. نکته مهم در این روش آموزشی در گذشته اجرای آن هم زمان با آموزش حضوری بود. به این شکل که عده ای از دانش آموزان یا دانشجویان در کلاس حضور داشتند و عده ای هم به صورت آنلاین آن را دنبال می کردند.

در 2 سال گذشته اینترنت مهم ترین روش دسترسی افراد به کلاس های درس بوده و بدون آن امکان بهره گیری از آموزش وجود نداشته است. قبل از شیوع کرونا افراد به راحتی می توانستند در کلاس ها حضور داشته باشند و عدم دسترسی به اینترنت مسئله ای برایشان ایجاد نمی کرد؛ اما حضور در ساعتی تعیین و در مکانی ثابت می توانست در انجام وظایف روزانه اختلال ایجاد کند. اما این روزها همه فعالیت های آموزشی بر بستر اینترنت انجام می گردد افراد می توانند به راحتی در هر زمانی در کلاس ها حضور داشته باشند و به فعالیت های دیگر آن ها آسیبی نرسد.

قبل از استفاده همگانی از آموزش غیرحضوری دانش آموزانی که دچار معلولیت بودند برای حضور در کلاس های درس به یاری و حمایت دیگران داشتند و اگر کلاسی برای رفت وآمد فرد دارای معلولیت آماده نشده بود امکان حضور نداشتند. اما آموزش غیرحضوری این امکان را در اختیار آن ها قرار داده است که مانند همه دانش آموزان از امکانات آموزشی بهره ببرند و مهارت های مختلف را در خود پرورش دهند. این موضوع احساس جدا ماندن از جمع را در بین این دانش آموزان از بین برده و باعث شکوفایی استعدادهایشان شده است.

تکنولوژی حرف اول را می زند!

مقاومت در برابر تغییرات و راهکارهای تازه همواره با مقاومت افراد روبه رو بوده است. بر همین اساس آموزش غیرحضوری هم در ابتدای راه با مقاومت معلم ها و دانش آموزان روبرو شد و کمی طول کشید تا همه با استفاده از روش های آموزشی آنلاین آشنا شوند. اما پس از مدتی که همه با مزایای آموزش غیرحضوری آشنا شدند این مقاومت از بین رفت و دیگر اعتراضی به این روش آموزشی به گوش نرسید و برعکس، آنقدر استقبال افراد زیاد بود که فراوری ویدیوها و دوره های آموزشی آنلاین افزایش پیدا کرد.

آیا آموزش غیرحضوری ماندگار است؟

همانطور که با هم آنالیز کردیم مزایای آموزش غیرحضوری آنقدر زیاد است که یادگیری مهارت های مختلف را نسبت به قبل بسیار آسان تر نموده است. به همین علت افراد تمایل دارند که روش آموزش آنلاین را ادامه داده و کمتر به سراغ روش های قدیمی بروند.

اینطور که به نظر می رسد ممکن است بعد از انجام واکسیناسیون و بازگشایی آکادمی ها و مدارس، روش های آموزشی ترکیبی از روش آنلاین و حضوری باشد. مثلا بسیاری از کلاس های دانشگاه ها به صورت غیرحضوری برگزار گردد و فقط کلاس هایی که نیازمند فعالیت های فیزیکی است، مانند دوره های آزمایشگاهی، به صورت حضوری برگزار گردد. بعلاوه ممکن است انجام تکالیف در مدارس به صورت آنلاین ادامه داشته باشد و کتاب های مورد استفاده برای افزایش اطلاعات عمومی از بین کتاب های PDF و نسخه های الکترونیکی آن ها انتخاب گردد. پس می بینیم که آموزش غیرحضوری حتی بعد از کنترل ویروس کرونا همچنان ماندگار خواهد بود.

سخن آخر

آموزش غیرحضوری هم مانند هر تغییر دیگری در آغاز سال 2020 با مقاومت معلم ها و دانش آموزان روبرو شد اما پس از گذشت مدت زمانی همه به این نتیجه رسیدند که روش های وابسته به تکنولوژی کارآمدتر از روش های قدیمی است و بهره وری را افزایش می دهد. در طول حدود 2 سال گذشته که درگیر شیوع ویروس کرونا بوده ایم از مزایای آموزش غیرحضوری کمتر صحبت شده است اما همانطور که در این مطلب خواندید این مزایا آنقدر چشمگیر هستند که ممکن است بعد از کنترل ویروس کرونا همچنان از آن ها استفاده گردد و دیگر به روش های آموزشی گذشته بازنگردیم.

منبع: luminpdf

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 مزیت مهم آموزش غیرحضوری که کمتر در موردشان صحبت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 مزیت مهم آموزش غیرحضوری که کمتر در موردشان صحبت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید