5 زنگ خطر برای کمبود ویتامینC در بدن را بشناسید

به گزارش وبلاگ جعبه، درد شدید مفاصل، ریزش مو ، تغییرات پوستی و بسیاری دیگر از علائم کمبود ویتامین C هستند.

5 زنگ خطر برای کمبود ویتامینC در بدن را بشناسید

ویتامین C علائمی دارد که با شناسایی زودتر کمبود ویتامین سی (ویتامین C) می توان برای برطرف این مشکل اقدام کرد. با توجه به شدت و مدت کمبود، اثرات کمبود ویتامین سی (ویتامین C) می تواند در اشخاص مختلف متفاوت باشد. وبلاگ جعبه در این مطلب به بررسی علائم کمبود ویتامین سی (ویتامین C) می پردازد.

غیر نرمال شدن موها

موها در حالت طبیعی و نرمال، به شکل صاف، هر ماه چند سانتی متر رشد می کنند. یکی از اثرات کمبود ویتامین C نقص در ساختار موهاست که باعث ایجاد موهای خمیده، پیچ خورده و چوب پنبه ای شکل می شود. در این حالت موها اغلب نمی توانند خیلی رشد کنند و بلند شوند و احتمال شکستن و ریزش دارند. این حالت پس از یک ماه درمان برطرف می شود.

تغییرات ناخن ها

کمبود ویتامین C می تواند در ساختار ناخن ها هم خلل ایجاد کند که باعث ایجاد ناخن های قاشقی شکل می شود که نازک و شکننده هستند. در این حالت ممکن است لکه ها یا خطوط قرمز بر روی ناخن وجود داشته باشند که ناشی از خون ریزی رگ های ظریف است. برخلاف دو مورد دیگر، تغییرات ناخن در کمبود ویتامین C تشخیص دادنی نیستند.

تغییرات مفاصل و استخوان ها و دندان ها

کمبود ویتامین C اغلب باعث درد شدید مفاصل می شود. در موارد شدید، خون ریزی در مفاصل رخ می دهد و باعث تورم دردناک می شود. ویتامین C برای تشکیل استخوان مهم است و کمبود آن می تواند خطر ایجاد استخوان های ضعیف و شکننده را افزایش دهد.

کمبود ویتامین C می تواند موجب خون ریزی لثه ها نیز بشود که هم به دلیل تضعیف دیواره عروق آن ها و هم به دلیل اختلال در بافت لثه است. اگر این حالت تشدید شود، می تواند باعث از دست رفتن دندان ها نیز بشود.

ضعف سیستم ایمنی

مطالعات اجرا شده نشان دادند که، ویتامین C در بسکمک از سلول های ایمنی ذخیره می شود و به آن سلول ها در فرایند از بین بردن عوامل بیماری زا کمک می کند.

کمبود ویتامین C موجب تضعیف عملکرد سیستم ایمنی می شود و خطر عفونت های شدید مانند ذات الریه را افزایش می دهد. افراد مبتلابه اسکوربوت اگر درمان نشوند، درنهایت به دلیل ضعف شدید سیستم ایمنی بر اثر ابتلا به عفونت های مختلف می میرند.

کم خونی فقر آهن طول کشیده

آهن در ساخت سلول های خونی استفاده می شود و اگر کمبود آهن وجود داشته باشد، کم خونی ناشی از فقر آهن ایجاد می شود. ویتامین C برای جذب آهن بعضی از غذاها ضروری است و درصورتی که کمبود ویتامین C وجود داشته باشد احتمالا کم خونی فقر آهن نیز ایجاد می شود.

سایر علائم کمبود ویتامین C

  • کمبود ویتامین c بر روی خلق نیز اثر می گذارد و می تواند علائمی مثل خستگی، ضعف و بدخلقی را ایجاد کند.
  • کمبود ویتامین C می تواند باعث افزایش چربی بدن و افزایش وزن نیز بشود.
  • مصرف ناکافی ویتامین C ممکن است التهاب و استرس اکسیداتیو را در بدن افزایش دهد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب میوه ای شگفت انگیز برای تامین کم آبی بدن را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "5 زنگ خطر برای کمبود ویتامینC در بدن را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 زنگ خطر برای کمبود ویتامینC در بدن را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید