ویلیچکا، یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان در لهستان

به گزارش وبلاگ جعبه، معدن نمک ویلیچکا | Wieliczka Salt Mine در لهستان

در جنوب لهستان و در نزدیکی شهر کراکوف یک معدن نمک هست که در گذشته نقش زیادی در اقتصاد مردم این کشور داشته است. امروز این معدن پر از مجسمه و بناهای نمکی است که اینجا را تبدیل به یکی از پربازدیدترین جاذبه های لهستان نموده اند. معدن نمک ویلیچکا قرن ها فعالیت داشته و از قدیمی ترین معادن نمک دنیاست. از قرن نوزده تا به حال در داخل این معدن یک جهت گردشگری زیر زمینی به وجود آمده که امکان بازدید از آن را برای گردشگران به وجود آورده است. اگر می خواهید از معدن نمک ویلیچکا بیشتر بدانید در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید.

ویلیچکا، یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان در لهستان

معدن نمک ویلیچکا (Wieliczka Salt Mine) یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان است و از قرن سیزدهم تا سال 2007 به طور مداوم نمک فراوری می نموده است. معدن ویلیچکا در گذشته آنقدر فعال بود که نمک سایر نقاط جهان را هم تامین می کرد و نمک ها را با نام تجاری مخصوص ویلیچکا به بازار عرضه می کرد.

با اینکه امروز نمک ارزش چندانی ندارد اما در گذشته عنصر باارزشی بوده که تحول زیادی را در اقتصاد یک کشور به وجود می آورد پس حالا با گردش در میان دالان های ویلیچکا نه فقط یک معدن بلکه شرایط اجتماعی و مالی مردمان آن دوره را مرور می کنید. اینجا یک معدن معمولی نیست و جاذبه های مجذوب نمایندهی برای دیدن دارد به طوری که تبدیل به یکی از پربازدید ترین جاذبه های لهستان شده است. این معدن بزرگ که در نزدیکی کراکوف قرار گرفته بیش از 300 کیلومتر طول دارد و با اقدامات خلاقانه مجذوب نمایندهیت هایی پیدا نموده که خیلی ها را برای دیدن به این محل می کشاند.

معدن نمک ویلیچکا تنها معدن نمک جهانست که از زمان قرون وسطی به بعد استخراج نمک در آن ادامه داشته است. این معدن که در 9 طبقه بنا شده از سال 1978 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. در طول قرن ها استخراج نمک، این معدن تبدیل به یک شهر زیرزمینی شده و در آن آب و هوای خاصی شکل گرفته است. در این معدن کیلومترها راهروی زیر زمینی به همراه دالان ها و کلیساها، تاریخ و رمز و راز معدن را در خود پنهان نموده است. البته همین که پا به این معدن بگذارید یک راهنما همه اسرار این معدن را برایتان فاش می نماید و می گویند که چگونه معدن کاران در طول قرن ها طلای سفید را از این معدن استخراج می نموده اند.

این معدن خلاصه ای از پیشرفت تکنولوژی ست؛ در دوران باستان معدن کاران اولیه با کشف رسوبات یک سنگ نمک آغاز به استخراج نمک کردند اما در قرون وسطی نمک تبدیل به یکی از مهمترین مواد اولیه در غذا و صنعت نگهداری از مواد غذایی شد برای همین معدن نمک ارزش زیادی پیدا کرد. در طول قرن 18 اتریش کنترل این معدن را به دست کرد و تکنولوژی های زیادی را به این معدن آورد که خیلی از آن ها باعث شد که این معدن تا به امروز پابرجا باشد و در زمان حکومت اتریشی ها بود که گردشگری به داخل این معدن راه پیدا کرد.

این معدن از جاذبه های گردشگری محبوب لهستان است و امروز دیگر نمکی فراوری می نماید و به جاذبه گردشگری و موزه تبدیل شده به طوری که هر سال تقریبا 1.2 میلیون نفر به بازدید از این معدن می فرایند. قسمت توریستی معدن در عمق 64 متری زیر زمین قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از 378 پله چوبی پایین بروید البته نگران برگشت و بالا رفتن از این همه پله نباشید چون برای برگشت تان یک آسانسور در نظر گرفته شده که شما را به آسانی به بالا می برد. 36 نفر در داخل این آسانسور سوار می شوند و در عرض 30 ثانیه به سطح زمین برمی گردند. خودتان را برای یک گردش حدودا 4 ساعته آماده کنید چون اگر می خواهید همه قسمت های مجذوب نماینده معدن را ببینید باید ساعت ها وقت بگذارید.

در داخل این معدن جاذبه های زیادی در انتظارتان است؛ از اتاقی با دیوارهای نمکی و مجسمه های جالب توجه گرفته تا دریاچه ای با آب زلال و نمایشگاه هایی که همه آن ها درباره تاریخچه معدن نمک هستند. با رفتن به داخل این معدن یک جهت گردشگری به طول 3.5 کیلومتر را می بینید که مجسمه ها، نقوش افسانه ای و نمایشگاه های زیادی برای دیدن دارند. همه مجسمه ها از نمک ساخته شده اند و معدن کاران هنرمند آن ها را در طول این سال ها به وجود آورده اند تا برکت این معدن را بیشتر نمایند. در واقع حدود 10 نسل از معدن کاران لهستانی روی این معدن کار نموده اند و به غیر از استخراج نمک جاذبه های دیدنیی آن را شکل داده اند. در این جهت، کم کم به یک دریاچه زیرزمینی می رسید که خنکای آن تا کیلومترها احساس می گردد و با رنگ زمردین جلوه جدیدی از تاریخ استخراج نمک را به شما نشان می دهد.

تالارها و دالان های زیرزمینی این معدن طوری کنده کاری و مزین شده اند که به خوبی منعکس نماینده سنت های مذهبی و اجتماعی معدن کاران هستند. احتمالا انتظار دارید با ورود به این معدن همه چیز مثل نمک، سفید باشد اما بیشتر سنگ های نمکی که در داخل این معدن هست خاکستری رنگ است. در واقع سنگ نمک این معدن اصلا سفید رنگ و بلوری نیست و بیشتر از همه شما را یاد گرانیت ناخالص می اندازد.

این معدن گذشته ای پرفراز و نشیب داشته و از آسیب های جنگ جهانی دوم در امان نمانده است. در آن سال ها نیروهای آلمانی از تونل های زیرزمینی این معدن استفاده های نظامی می کردند برای همین قسمت هایی از آن آسیب هایی دیده است. جالبه که در این معدن مراسم مختلفی مثل جشن عروسی هم گرفته می گردد و تالاری در کنار کلیساها برای این منظور در نظر گرفته شده است.

منبع: atlasobscura.com

منبع: الی گشت

به "ویلیچکا، یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان در لهستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویلیچکا، یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان در لهستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید