نخستین شهر شناور جهان در مالدیو

به گزارش وبلاگ جعبه، در مواجهه با تغییرات آب و هوایی و افزایش سطح آب دریاها، کشور مالدیو قصد دارد تا نخستین شهر جزیره ای شناور را بسازد که به نام شهر شناور مالدیو (MFC) شناخته می شود.

نخستین شهر شناور جهان در مالدیو

مالدیو، یک جمهوری جزیره ای در شمال اقیانوس هند است که به گفته ناسا کمترین ارتفاع از سطح دریا را نسبت به هر کشور دیگر در جهان را دارد: تنها 3.3 فوت (1 متر) بالاتر از سطح دریا!

از این رو، بسیاری از پیش بینی ها حاکی از آن است که این کشور بر اثر گرمایش زمین و آب شدن یخ های قطبی و بالا رفتن سطح آب دریاها، در دهه های آینده زیر آب خواهد رفت. از این رو اخیراً دولت مالدیو، از برنامه های خود برای شهر شناور مالدیو رونمایی کرد. این خبری مهم برای مالدیو است، زیرا این کشور را قادر می سازد اثرات تغییرات آب و هوایی و افزایش سطح آب دریا را کاهش دهد.

برخی مطالعات نشان داده اند که جزایر کم ارتفاع مالدیو می توانند تا سال 2050 غیرقابل سکونت شوند و مالدیو که از بیش از یک هزار جزیره مستقل تشکیل شده است، به طور قطع یکی از نخستین مکان هایی خواهد بود که زیر افزایش سطح آب دریا ناپدید خواهد شد.

طراحی شهر شناور مالدیو توسط شرکت هلندی داچ داکلندز، شرکتی پیشرو در زمینه طراحی و ساخت سازه های شناور در جهان، انجام شده است و در یک تالاب به شکل ردیف های پر پیچ و خم شش ضلعی ساخته خواهد شد. این طراحی با الهام از ظاهر مرجان های دریایی شکل گرفته است. این شهر شناور تنها چند دقیقه از شهر ماله، پایتخت و بزرگ ترین شهر مالدیو، فاصله دارد.

ردیف های شناور که خانه ها و سازه های دیگر روی آن ها ساخته می شوند به حلقه ای از جزایر و همچنین یک دیوار موج شکن تثبیت کننده برای تمام سازه ها متصل می شود. موانع جزیره ای اطراف تالاب زیر شهر شناور مالدیو به عنوان موج شکن عمل خواهند کرد. این پیکربندی هوشمندانه موجب کاهش اثر امواج تالاب می شود.

به گفته محمد نشید که بین سال های 2008 تا 2012 رئیس جمهور مالدیو بود، شهر شناور مالدیو به هیچ گونه احیای زمینی نیاز ندارد، از این رو، اثر حداقلی بر صخره های مرجانی خواهد داشت. افزون بر این، صخره های مرجانی غول پیکر و جدید پرورش داده خواهند شد تا به عنوان موج شکن عمل کنند.

شهر شناور مالدیو شامل هزاران اقامتگاه دارای اسکله می شود که قیمت آن ها از 250 هزار دلار برای واحد هایی حدود 92.9 متر مربعی آغاز خواهد شد. کل این مجموعه حدود 200 هکتار وسعت خواهد داشت.

در شرایطی که قیمت خانه های مجموعه شهر شناور مالدیو به طور قطع ارزان نیست، اما با توجه به این که مالدیو یک مقصد گردشگری شناخته است، معقول به نظر می رسد.

طراحان شهر شناور مالدیو به این نکته اشاره داشته اند که سکونت برخی خانواده های ماهیگیر محلی در شهر شناور یکی از اهداف این پروژه است.

اما این که برچسب قیمت 250 هزار دلاری برای این خانواده ها واقع بینانه است یا قرار است شرایط ویژه ای برای سکونت آن ها در نظر گرفته شود، همچنان مشخص نیست.

شهر شناور مالدیو شامل خانه ها، فروشگاه ها، بیمارستان ها، مدارس، امکانات تفریحی، و فضا های عمومی خواهد بود. آغاز ساخت این شهر شناور در سال 2022 برنامه ریزی شده است.

منبع: گردشبان

به "نخستین شهر شناور جهان در مالدیو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین شهر شناور جهان در مالدیو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید