مهلکترین علائم کرونا که پس از مشاهده باید به بیمارستان مراجعه کرد

به گزارش وبلاگ جعبه، دانشمندان آمریکایی اعلام کردند برخی علائم ابتلا به کووید 19 می تواند حاکی از شرایط بسیار خطرناکی باشد.

مهلکترین علائم کرونا که پس از مشاهده باید به بیمارستان مراجعه کرد

به گزارش وبلاگ جعبه به نقل از وبلاگ جعبه، ویروس کرونا همچنان در حال جولان دادن در جهان است. با آغاز فصل زمستان در نیمکره شمالی که محل اقامت 90 درصد از ساکنان کره زمین است، مقامات سازمان جهانی بهداشت روز های تیره ای را برای کشور ها از لحاظ شمار قربانیان کووید 19 پیش بینی می کنند. ساده ترین راهکار برای قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا، شناسایی مبتلایان و قرنطینه آنهاست.

متخصصان تاکید دارند باید نسبت به علائم ابتلا به این ویروس آگاه سازی صورت گیرد. تب، سرفه خشک، خستگی و بی حالی، درد و رنج، گلو درد، اسهال، التهاب ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، و بثورات پوستی رایج ترین علائم ابتلا به کووید 19 است. با این حال، این موارد تنها علائم ابتلا به کرونا نیست. محققان می گویند یکی از علائم ابتلا به کرونای شدید آبی شدن لب هاست.

لوئیس نلسون، استاد دانشگاه علوم پزشکی نیوجرسی آمریکا در این باره می گوید: برای بسیاری از مردم که به صورت جدی بیمار نیستند، آبی شدن لب ها معمولاً به دلیل سرمای هواست که به دلیل کند شدن فرایند خون رسانی به این ناحیه رخ می دهد.

با این وجود، ممکن است اندام های بدن بخصوص لب ها به دلیل بیماری نیز آبی شوند که اصطلاحاً به آن سیانوز می گویند. سیانوز یکی از نشانه های بیماری است و در اثر کمبود اکسیژن در هموگلوبین های خون در زیر پوست رخ می دهد. اگر اشباع اکسیژن در خون به کمتر از 85 درصد افت کند، سیانوز رخ می دهد و در صورت ادامه یافتن این فرایند ممکن است فرد دچار نِکروز (بافت مردگی) شود.

در واقع با کاهش خون حاوی اکسیژن در بافت، رنگ پوست و لب ها آبی رنگ می شود. متخصصان می گویند اگر شاهد آبی شدن رنگ لب های خود هستید، باید سریعاً به سایر علائم مربوط به بیماری توجه کنید.

تحقیقات نشان داده است متاسفانه آبی شدن رنگ لب ها یکی از علائم ابتلا به کرونای شدید است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا این علامت را در لیست علائم هشدار آمیز و اضطراری ابتلا به کووید 19 قرار داده است. این مرکز تاکید دارد اگر افراد مبتلا به کرونا علائمی مانند مسائل تنفسی شدید، درد یا فشار مداوم در قفسه سینه، گیجی و سردرگمی، ناتوانی در بیدار شدن و یا خوابیدن، و نیز لب های مایل به آبی را مشاهده کردند باید سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

جان سیلیک، استاد علوم پزشکی دانشگاه بوفالو نیویورک می گوید: بسیاری از انسان هایی که لب هایشان به دلیل ابتلا به کرونا متمایل به آبی می شود، علائم دیگر بیماری را نیز از خود نشان می دهند. به طور معمول این افراد دچار تنگی نفس، و نفس نفس زدن می شوند.

با این حال، ممکن است آبی شدن لب ها یگانه علامت ابتلا به کرونای شدید در بیماران باشد. این افراد گرچه ممکن است علائم دیگر ابتلا به کووید 19 را از خود نشان ندهند، اما به طور قابل توجهی دچار افت اکسیژن موجود در خون می شوند. در واقع کرونا بیشتر به عنوان یک بیماری عروقی تشریح می شود که رگ های کوچک بدن را درگیر خود می کند تا یک بیماری که تنها شش ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

آبی شدن لب ها همیشه نشانه ابتلا به کروناست؟

ریچارد واتکینز، استاد دانشگاه علوم پزشکی اوهایو آمریکا تاکید دارد که بدانیم آبی شدن لب ها به ندرت به معنای ابتلا به کووید 19 است اما این علامت به معنای واقعی یکی از علائمی است که نشان دهنده ابتلا به یک بیماری جدی و شدید است. آبی شدن لب ها می تواند ناشی از طیف گسترده ای از بیماری های مختلف باشد که مهم ترین آن ها شامل موارد ذیل است:

1- قرار دریافت در معرض هوا یا آب سرد

2- لخته شدن خون

3- خفگی

4- عفونت ریه

5- زمانی که فرد در آستانه غرق شدن واقع شده است.

6- مسائل بلند مدت ریه مانند آسم که به مرور شدیدتر شود.

7- ذات الریه شدید

8- تورم در اطراف تار های صوتی

9- التهاب های بافتی که منجر به بسته شدن مجاری تنفسی مانند نای و نایژه شود.

10- نقص مادرزادی قلب، نارسایی قلبی، یا ایست قلبی

11- مصرف بیش از حد دارو

12- تشنج طولانی مدت

13- سمومی مانند سیانور

زمانی که شاهد آبی شدن لب ها بودیم چه کاری باید انجام دهیم؟

متخصصان آمریکایی تاکید دارند حتی اگر مبتلا به کرونای شدید هم نشده باشید، آبی شدن لب ها زنگ خطری است که نشان دهنده وقوع یک رخداد خطرناک در بدن است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا توصیه دارد در صورت مشاهده این علامت در خود و یا دیگران سریعاً و بدون فوت وقت اقدام به مراجعه به مراکز درمانی و دریافت خدمات اورژانسی کنید.

در صورتی که حال فرد وخیم باشد، حتماً با اورژانس تماس حاصل کرده و درخواست آمبولانس کنید. مراجعه سریع به مراکز درمانی می تواند خطرات احتمالی جانی را کاهش دهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "مهلکترین علائم کرونا که پس از مشاهده باید به بیمارستان مراجعه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهلکترین علائم کرونا که پس از مشاهده باید به بیمارستان مراجعه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید