مارک اسپر: آمریکا همیشه آماده مذاکره با کره شمالی است

به گزارش وبلاگ جعبه، با وجود نگرانی فزاینده مبنی بر اینکه پیونگ یانگ می تواند آزمایش موشک های دوربرد یا سلاح های هسته ای را در بحبوحه گفت وگوهای متوقف شده با واشنگتن از سر بگیرد، وزیر دفاع آمریکا تاکید نمود، ایالات متحده همواره از مذاکرات با کره شمالی استقبال می نماید.

مارک اسپر: آمریکا همیشه آماده مذاکره با کره شمالی است

به نقل از خبرگزاری یونهاپ، به دنبال اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل مبنی بر اینکه مذاکرات هسته ای از روی میز مذاکره با آمریکا برداشته شده است، از مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز که یکشنبه پخش شد، پرسیدند در صورتی کره شمالی آزمایش هسته ای را از سر بگیرد آمریکا چه خواهد نمود. با این حال به نظر می رسد این سخنان اسپر پیش از آن بیان شد که کره شمالی یکشنبه از یک آزمایش بسیار مهم خبر داده باشد.

اسپر گفت: قصد ندارم درباره فرضیات اظهارنظر کنم ... باید ببینیم چه پیش می آید. گمان می کنم که راه مذاکرات همیشه باز است. من گفته ام، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است و قطعا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم گفته است که ما خواهان نشستن پشت میز مذاکره هستیم، ما خواهان گفت وگو هستیم و ما می خواهیم به نقطه ای برسیم که شاهد خلع سلاح هسته ای کره شمالی باشیم. اولویت اصلی من تضمین آمادگی دفاعی است اما دومین وظیفه ام توانا ساختن دیپلمات هایمان است.

در همین حال دونالد ترامپ یکشنبه پس از انتشار اخباری از آزمایش مهم کره شمالی در یک سایت موشکی گفت، اگر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به روش خصمانه ای عمل کند همه چیز را خواهد باخت. او در پیامی توییتری نوشت: کیم جونگ اون بسیار باهوش است و اگر او به روشی خصمانه عمل کند، خیلی چیزها و عملا همه چیز را از دست خواهد داد. او یک توافق خلع سلاح هسته ای قدرتمند را در سنگاپور با من امضا کرد. او نمی خواهد از روابط ویژه خودش با رئیس جمهوری ایالات متحده دوری نموده یا در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر مداخله کند. کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون، پتانسیل مالی فوق العاده ای دارد اما باید طبق وعده اش خلع سلاح هسته ای گردد. ناتو، چین، روسیه، ژاپن و کل دنیا روی این مساله اتفاق نظر دارند!

از سوی دیگر وزارت دفاع کره جنوبی امروز دوشنبه خاطرنشان کرد، سئول برای تجزیه و تحلیل آزمایش بسیار مهم کره شمالی با ایالات متحده همکاری نزدیکی دارد. کره شمالی از ماهیت این آزمایش جزئیاتی ارائه ننموده اما گفته است موضع استراتژیک این کشور را تغییر خواهد داد.

چوی هیون-سو، سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: ما از اعلام کره شمالی اطلاع داریم. ما با همکاری نزدیک با آمریکا تحرکات در سایت های مهم کره شمالی از جمله سایت دونگچانگ-ری را زیر نظر داریم.

با این حال او از ارائه نتایج ارزیابی های اولیه خودداری کرد. یک منبع نظامی گفته است: به نظر می رسد کره شمالی یک موتور موشک آزمایش نموده باشد. جفری لویس، کارشناس آمریکایی در حوزه موشک های کره شمالی هم گفت به نظر می رسد پیونگ یانگ یک آزمایش روی موتور راکت انجام داده باشد.

از سوی دیگر رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا یکشنبه هشدار داد چنانچه کره شمالی به تعهدات خلع سلاح هسته ای خودش پشت کند، ایالات متحده ابزارهای متعددی برای تعامل با این کشور در اختیار دارد. او در مصاحبه با سی بی اس گفت: اگر کره شمالی مسیری متفاوت از آنچه به مردمش، مردم کره جنوبی، ایالات متحده و دنیا وعده داده است، در پیش بگیرد، اگر کیم جونگ که گفته بود شبه جزیره کره را خلع سلاح هسته ای می نماید به حرفش پایبند نباشد، سپس ما این را آنالیز می کنم. ما ابزارهای مختلفی در جعبه ابزار داریم.

مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید اگر کره شمالی انتخاب کند که راه جدیدی را در پیش بگیرد، مرتکب اشتباه می گردد. او همچنین گفت واشنگتن همچنان از پیونگ یانگ می خواهد تا به وعده اش برای خلع سلاح هسته ای عمل کند.

در همین حال یک برنامه رهگیر هوانوردی امروز دوشنبه نشان داد، ایالات متحده یک هواپیمای شناسایی بر فراز مناطق پایتخت کره جنوبی به پرواز درآورده است. هواپیمای بوئینگ آرسی-135وی ریوت جوینت در ارتقاع 31 هزار پا بر فراز شبه جزیره کره رویت شد. با این حال زمان دقیق این مشاهدات گزارش نشده است.

در بحبوحه تحولات موشکی کره شمالی، کیم جونگ اون یک تفرجگاه کوهستانی جدید به منظور لذت بردن مردم از تمدن بالا تحت سوسیالیسم افتتاح کرد که نمونه ای دیگر از استفاده پیونگ یانگ از معافیت ها در زمینه گردشگری از تحریم های بین المللی برای درآمدزایی است. ،ایسنا

بیشتر بخوانید،آزمایش مهم موشکی اون

منبع: ایران آنلاین

به "مارک اسپر: آمریکا همیشه آماده مذاکره با کره شمالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارک اسپر: آمریکا همیشه آماده مذاکره با کره شمالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید