سنای آمریکا بسته یاری 1.9 تریلیون دلاری برای مقابله با کرونا را تصویب کرد

به گزارش وبلاگ جعبه، مجلس سنای آمریکا بسته 1.9 تریلیون دلاری برای یاری به اقتصاد و شهروندان را در بحبوحه بحران همه گیری ویروس کرونا تصویب کرد. جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات، حالا در همین هفته های اول ریاست جمهوری اش به یکی از اولویت های خود رسیده است. بحث درباره این لایحه تازه 24 ساعت قبل شروع شده بود. درون فراکسیون حزب دموکرات اختلافاتی در خصوص جزئیات بیمه بیکاری وجود داشت که باعث تاخیر در تدوین شکل نهایی لایحه شده بود.

سنای آمریکا بسته یاری 1.9 تریلیون دلاری برای مقابله با کرونا را تصویب کرد

به نوشته ایندیپندنت، مجلس سنا در حال حاضر 50 به 50 بین دموکرات ها و جمهوری خواستار تقسیم شده است و این امر باعث حساس و سخت بودن فرایند تصویب لایحه ها می گردد. رهبری مجلس در دست دموکرات ها است که از یک فرایند تسریع یافته برای آنالیز به لوایح استفاده می نمایند که پیچیدگی های خاص خود را دارد.

این لایحه مالی نهایتا با رای 50 به 49 به تصویب مجلس سنا رسید. تمام دموکرات ها (از جمله دو سناتور مستقل که جزو فراکسیون حزب دموکرات هستند، یعنی برنی سندرز و انگوس کینگ) رای مثبت دادند و تمام جمهوری خواستار هم رای منفی دادند. تنها سناتور جمهوری خواهی که در رای گیری حضور نداشت، دان سالیوان بود که به علت یک مورد اضطراری خانوادگی، روز آدینه از واشنگتن رفته بود. اگر او حضور می داشت و رای منفی می داد، نتیجه تساوی 50 به 50 می شد، اما در آن صورت هم پیروزی با دموکرات ها می بود، چرا که رای مشخص نماینده را کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری، می دهد. طبق قانون اساسی آمریکا، معاون رئیس جمهوری، رئیس مجلس سنا نیز محسوب می گردد و در موارد تساوی، رای مشخص نماینده با او است.

این لایحه حالا به صحن مجلس نمایندگان می رود که اکثریت در آن با دموکرات ها است. مجلس که رای مثبت دهد، لایحه به میز بایدن می رود و پس از امضای او قانونی می گردد. مجلس هفته گذشته نسخه متفاوتی از این لایحه را تصویب نموده بود و حالا باید نسخه ترمیم شده توسط سنا را به رای مجدد بگذارد.

مهمترین بخش این لایحه، ارسال چک های 1400 دلاری به تمام ساکنین آمریکا است که درآمد سالیانه شان زیر 75 هزار دلار است. نظرسنجی ها نشان می دهد که لایحه نزد عموم مردم آمریکا محبوب است. از جمله اختلافات درون دموکرات ها این بود که سقف درآمدی کسانی که مشمول این یاری می شوند چقدر باشد و نهایتا رقم 75 هزار دلار به عنوان سازش بین جناح های چپ و میانه حزب دموکرات پذیرفته شد.

پیش از رسیدن به تصویب نهایی، 39 متمم در عرض 25 ساعت به صحن مجلس سنا آورده و به رای گذاشته شدند. از جمله عوامل ایجاد تاخیر، جو مانچین، سناتور دموکرات از ایالت ویرجینیای غربی بود که به جناح میانه یا راست حزبش متعلق است. آدینه شب مانچین پس از جلسه ای طولانی با چاک شومر، سناتور نیویورک و رهبر اکثریت، بالاخره با رهبری حزبش به توافق رسید.

در نسخه نهایی لایحه، بیمه بیکاری تا روز 6 سپتامبر به میزان هفته ای 300 دلار پرداخت خواهد شد (در نسخه های قبلی این میزان هفته ای 400 دلار بود.) ضمناً خانوارهایی که درآمد سالیانه شان زیر 150 هزار دلار است، احتیاج به پرداخت مالیات برای بیمه بیکاری زیر 10200 دلار ندارند.

فرایند تصویب اما نشان از سختی های آینده دارد. ترکیب 50 به 50 سنا باعث شده است که حتی یک سناتور هم بتواند جلو تصویب لوایح را بگیرد و خواست های خود را وارد کند؛ چنان که در رفتار سناتور مانچین می بینیم. پیش از این به نظر می رسید این سناتور دموکرات متمایل به حمایت از متمم راب پورتمن، سناتور جمهوری خواه، است که آن هم بیمه بیکاری را به هفته ای 300 دلار کاهش می داد، ولی آن را تنها تا ماه ژوئن تمدید می کرد. آن متمم با رای 50 به 49 (با حمایت مانچین) تصویب شد، اما چند ساعت بعد با متمم جدیدی از سوی دموکرات ها (که مانچین به آن هم رای داد) عملا لغو شد.

سناتور برنی سندرز، شاخص ترین چهره جریان سوسیالیستی در آمریکا، صبح روز آدینه متممی پیشنهاد نموده بود که حداقل دستمزد فدرال را (به 15 دلار در ساعت) افزایش می داد، اما آن متمم با مخالفت میانه روهای حزب دموکرات رای نیاورد.

سندرز و بقیه چپ گرایان دموکرات نهایتا به نسخه سازشی رای دادند. این امر باعث ناخرسندی چهره هایی همچون رای وایدن، سناتور دموکرات از ایالت اورگون، شد. وایدن می خواست بیمه بیکاری هفته ای 600 دلار باشد و تا ماه اکتبر تمدید گردد.

متمم سندرز میزان حداقل دستمزد را تا سال 2025 به ساعتی 15 دلار می رساند. مشاور پارلمانی مجلس سنا هفته قبل رای داده بود که گنجاندن این مبحث در لایحه کنونی مجاز نیست و بر همین مبنا لیندزی گراهام، سناتور جمهوری خواه، اعتراضی در صحن مجلس بیان کرد. گذشته از این اما نه تنها سناتور مانچین، که چندین تن از سایر سناتورهای حزب دموکرات نیز به طرح سندرز رای منفی دادند؛ از جمله سناتورها جان تستر، جین شاهین، کریستن سینما، کریس کونز، تیم کارپر، و مگی هاسن که در این رای با جمهوری خواستار همراه شدند. انگوس کینگِ مستقل نیز همراه آن ها به متمم سندرز رای منفی داد. مانچین و سینما بخصوص علیه افزایش حداقل دستمزد موضع گرفته بودند و خانم سینما با حرکتی نمایشی و نشان دادن انگشت شستی که پایین گرفته بود، مخالفت خود را نشان داد تا خشم بسیاری از مدافعان این طرح را به همراه داشته باشد.

یکی از متمم های جمهوری خواستار برای آن بود که ارسال چک به مهاجرانی که شرایط قانونی مشخصی ندارند، صورت نگیرد. این متمم ماه قبل از حمایت هشت سناتور دموکرات برخوردار شده بود. در بامداد شنبه اما حتی یک دموکرات هم به آن رای نداد، تا تصویب نگردد.

یکی از آخرین متمم هایی که به لایحه اضافه شدند، 800 میلیارد دلار را صرف بودجه آموزشی برای بچه ها بی خانمان می نماید. دیگری حمایت های موجود از پیمانکاران دولت فدرال را تا روز 30 سپتامبر تمدید می نماید. هر دوی این ها لوایح دوحزبی محسوب می شوند که اولی مورد حمایت مانچینِ دموکرات و لیزا مورکووسکیِ جمهوری خواه است، و دومی مورد حمایت مارکو روبیوی جمهوری خواه و مارک وارنرِ دموکرات. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "سنای آمریکا بسته یاری 1.9 تریلیون دلاری برای مقابله با کرونا را تصویب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنای آمریکا بسته یاری 1.9 تریلیون دلاری برای مقابله با کرونا را تصویب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید