زنگنه: گرانی بنزین را خوب اجرا کردیم

به گزارش وبلاگ جعبه، وزیر نفت درباره افزایش قیمت بنزین گفت: این تصمیمی بود که گرفته شد و به ما ابلاغ کردند و ما هم آن را خوب اجرا کردیم. ما این تصمیم را نگرفتیم.

زنگنه: گرانی بنزین را خوب اجرا کردیم

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ جعبه، بیژن زنگنه در جمع وبلاگ جعبه پیش از شروع نشست 177 اوپک درباره اینکه آیا کاهش احتاقتصادی فراوری نفت از سوی اعضای این سازمان و همپیمانانش در حالی که بعضی کشور ها به میان تعهداتش پایبند نیستند، اقدامی خوبی برای جلوگیری از اشباع بازار نفت در ماه های نخست سال آینده است، گفت: به نظرم طبیعی است اعضای اوپک در این شرایط بر مراعات بیشتر تاکید می نمایند به خصوص آن هایی که فاصله آن ها با پایبندی شان زیاد است. اگر همین میزان پایبندی رعایت گردد، خوب است.

* میزان کاهش فراوری کافی نیست

زنگنه درباره اینکه آیا همین میزان کاهش فراوری کافی است، پاسخ داد: کافی نیست، اما ضروری است. بقیه آن بستگی به تفاهم با غیراوپک دارد، اما من به عنوان ایران از هر تصمیمی مبنی بر کاهش فراوری که بر سر آن اجماع وجود داشته باشد، حمایت می کنم و هیچ مسئله ای با آن ندارم.

وزیر نفت به نامه دیروز خود به مانوئل کودو، رئیس دوره ای اوپک اشاره نمود و گفت: بنده دیروز در این نامهاز ایشان خواستم این موضوع را که ایران هم اکنون به دلیل شرایط خاص و کاهش غیرداوطلبانه تحت فشار های غیرقانونی آمریکا است را به اعضا منعکس کند؛ البته ایران تنها نیست و کشور های دیگر هم هستند که از سهمیه تاریخ خود و آخرین سهمیه مصوب اوپک خیلی کمتر فراوری می نمایند. به همین دلیل یک عده کشور های دیگر از این فرصت استفاده و فراوری بیشتری می نمایند.

زنگنه با اشاره به اینکه اگر تحریم ها برداشته گردد، من هیچ محدودیتی را برای فراوری ایران نخواهم پذیرفت و در بالاترین حد ظرفیت ایران فراوری خواهم کرد، ادامه داد: در آینده کسانی که هم اکنون بیشتر فراوری نموده اند باید کاهش بیشتری دهند؛ این موضوعی است که حق ملت و مردم ماست و من اینجا بر آن اصرار دارم.

وی با بیان اینکه کشور های دیگری هم مانند لیبی و ونزوئلا نیز تحت شرایط تحریم هستند که نمایندگان آن ها اینجا هستند و حتما در مورد این موضوع موضع گیری خواهند کردند، اظهار کرد:، اما من از جانب مردم ایران می گویم که من یک بشکه کاهش غیرمنطقی را نمی پذیرم و کسانی که از این فرصت خارج شدن نفت ایران از بازار استفاده می نمایند و بیشتر فراوری دارند باید در مقابل فراوری بیشتر کنونی در آینده کاهش بیشتر هم انجام دهند و نباید توقع داشته باشند که ایران بعد از برداشته شدن تحریم بلافاصله اگر کاهشی احتیاج بود به این سیستم بپیوندد.

وزیر نفت تاکید نمود: به هر حال این حق ماست که هم اکنون به دلیل غیرقانونی و خارج از اراده از ما می گیرند و ما در آینده انتظار داریم که این موضوع حتما منظور گردد و ما حتما به این ترتیب عمل خواهیم کرد.

* هنوز تصمیمی درباره منشور همکاری اوپک و غیراوپک نگرفتیم

وزیر نفت درباره بودجه سال آینده ایران توضیح داد: بودجه سال آینده از نظر ارقام و درآمد کل و هزینه ها بسیار نزدیک سال 98 است و دوباره با شرایط سختگیرانه برای هزینه ها بودجه تنظیم شده است که تقدیم مجلس می گردد و باید دید در مجلس چه خواهد شد.

زنگنه تأکید کرد: به هر حال من بیشتر از این نمی توانم درباره نفت صحبت کنم، زیرا قرار من از نخست این بوده است که آدرس به آمریکایی ها ندهم.

وی در پاسخ به اینکه موضع ایران، ادامه توافق فعلی کاهش فراوری است یا کاهش بیشتر است، گفت: اگر اعضای اوپک بپذیرند که کاهش بیشتری صورت گیرد، من حمایت می کنم؛ در مورد میزان کاهش و همه موارد باید تفاهم گردد که اگر اوپک (رول اور کرد) پایبند به توافق بود، بگویند ناموفق شده است. در واقع مراعات شرایط کنونی نیز کارخوب و یک دستاورد است که اگر بیشتر از این نیز کاهش فراوری توافق گردد باز هم دستاورد بزرگتری است و من هم با آن موافق هستم.

وزیر نفت درباره اینکه شما می خواهید که ایران معاف از کاهش فراوری باشد، گفت: ایران، لیبی و ونزوئلا هم اکنون به طور غیرداوطلبانه بیش از آن مقداری که حساب کنید به صورت اجبار فراوریشان نسبت به آخرین سهمیه مصوب کاهش پیدا نموده است.

زنگنه درباره موضع ایران در مورد منشور همکاری اوپک و غیراوپک افزود: هنوز ما در دولت تصمیم نهایی را نگرفته ایم. بحث های حقوقی زیادی روی آن است که چطور و کجا باید در مورد آن تصمیم گیری گردد و هنوز نهایی نشده است.

وی در مورد اینکه آیا شما در مورد آن خوش بین هستید یا نه، توضیح داد: هر همکاری در عالم بشریت به خیر خوب است.

* در پیوستن اعضای جدید به اوپک باید دقت کرد

وزیر نفت به این پرسش که هم اکنون شش کشور به اینستکس پیوسته اند به نظر شما این عضویت چشم انداز خوبی است، گفت: تا زمانی که پول نفت را در اینستکس نپذیرند، انگار چیزی وجود ندارد، اگر بپذیرند که در این سازوکار بیاید تازه می گردد گفت: یک چیزی ایجاد شده است وگرنه بدون ورود پول فروش نفت ما به این سیستم نمی توان چیزی گفت.

وی درباره عضویت برزیل در اوپک نیز گفت: من هنوز نشنیدم که برزیل درخواستی برای عضویت در اوپک داده باشد، منتهی اگر درخواست نمایند ما از ورود کشوری مانند برزیل به اوپک استقبال می کنیم. اما من از این پس مخالف ورود کشور هایی به اوپک هستم که فراوری های پایینی مانند 50 هزار بشکه یا 40 هزاربشکه دارند و تازه بعد از این که عضو اوپک شدند بعد از مدت کوتاهی از ورودشان پشیمان شوند، در واقع اینجا (اوپک) به محلی تبدیل شده که عده ای مرتب می آیند و بعد از 6 ماه دیگر از آن خارج می شوند.

زنگنه ادامه داد: این کار خوبی نیست و سازمان را دچار تزلزل می نماید ضمن این که این کشور ها (کشور هایی که فراوری پایینی دارند) تاثیری هم ندارند، اما به نظرم پیوستن کشوری مانند برزیل به اوپک خوب است.

وی درباره اینکه روسیه پیشنهاد داده است تا میعانات گازی از کاهش فراوری حذف گردد، اظهارکرد: فکر می کنم حرف روس ها در این باره منطقی است، به این خاطر که بحث ما در اوپک اصلا میعانات نیست، بحث نفت خام است ما در اوپک موضوع نفت خام داریم و میعانات نداریم، عادلانه و منصفانه نیست چیزی را که در معادلات اوپکی ها نداریم از روس ها بخواهیم که رعایت نمایند.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که در هرحال حاضر روسیه عضو اوپک نیست و درباره میعانات این درخواست را نموده است، گفت: در هر حال اگر می خواهیم با کشوری صحبت کنیم به نظرم باید با زبانی صحبت کنیم که مثل اینکه داریم با خودمان صحبت می کنیم. هیچ وقت در اوپک بحث میعانات مطرح نبوده و در آینده هم در اوپک نخواهد بود. اما اینکه دیگر اعضا هم با آن موافق باشند به خودشان و تفاهمی که با روسیه می نمایند بستگی دارد و فکر می کنم این موضوع کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) نیست.

زنگنه توضیح داد: اما اینکه میعانات در داخل اوپک بیاید یا خیر، مثل این است که می خواهند اساسنامه اوپک را تغییر دهند.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا شما مخالف درخواست روسیه هستید؟ گفت: خیر. من موافقم. من می گویم این درخواست عادلانه و منصفانه است و ما هرگز در اوپک بحث میعانات را نداشتیم. وقتی چیزی را که برای خودمان نمی پذیریم و نداریم نباید به دیگری هم فشار بیاوریم. من نیز بر روی هر تفاهمی که کشور ها داشته باشند مسئله ای ندارم، اما اصرار ما منطق ندارد.

زنگنه درباره اخباری مبنی بر اینکه خروج اکوادور از اوپک منتفی شده نیز گفت: این هم همان بحثی است که به آن اشاره نمودم، ما کشور هایی که عضو اوپک هستند را گرامی می داریم که بمانند، اما فکر می کنم در عضویت های آینده باید خیلی مراقبت کنیم. زیرا تعداد کشور ها در اوپک خیلی نقش معین نماینده ای ندارد بلکه آنچه که معین نماینده هست وزن بازار این کشورهاست. وزنی که در بازار جهانی دارند و می توانند داشته باشند.

* نشست اوپک غیرقابل پیش بینی است

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که بعضی از شرکت های اسپانیایی علاقمند هستند که با ایران همکاری نمایند و از تحریم های آمریکا نیز نمی هراسند، حال وزارت نفت ایران چه تسهیلاتی را برای این شرکت ها در نظر گرفته است، گفت:: ما نباید کاری را انجام دهیم، آن ها باید کاری نمایند که ترسشان کمتر گردد. اگر بخواهند کار نمایند خودشان راهشان را بلدند.

وی درباره اینکه پیش بینی شما از نشست امروز اوپک چیست و آیا فکر می کنید نشست امروز نشست آسانی باشد، گفت: در اوپک نمی توان چیزی را به صورت دقیق پیش بینی کرد، اما دلیلی هم نمی بینم که پیچ بخورد.

زنگنه درباره برآورد خود از شرایط بازار در سال 2020 نیز اظهارکرد: قیمت تابع فراوری و عرضه و تقاضاست. منتهی اکنون می گویند ما درسه ماهه اول و دوم سال افزایش عرضه نسبت به تقاضا داریم که وقتی این طور باشد بر روی قیمت ها فشار وارد می نماید.

* استیضاح حق مجلس است، چرا باید نگران باشم؟

وزیر نفت در واکنش به اینکه آیا نگران استیضاح خود از سوی نمایندگان مجلس است، اظهار کرد: چرا باید نگران باشم؟! مگر تا حالا به ما فشار نیاورده اند؟ ما همواره تحت فشار زندگی می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید این استیضاح مشروع است، افزود: استیضاح حق مجلس است و هر وقت که بخواهند می توانند وزیر را استیضاح نمایند و وزیر هم موظف است به نمایندگان جواب دهد. این کار هم در کشور ما عادی است و ما مرتب هفته ای یکی دوتا استیضاح داریم.

* واردات بنزین را به تاخیر انداختیم

زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین نیز گفت: این تصمیمی بود که گرفته شد و به ما ابلاغ کردند و ما هم آن را خوب اجرا کردیم. ما این تصمیم را نگرفتیم، من تاکید می کنم این تصمیم در مرجع قانونی خود گرفته شد و ما هم آن را به خوبی اجرا کردیم و تا الان هم دستاورد های خوبی داشته است و تقریبا روزانه 20 میلیون لیتر مصرف مان کاهش یافته و تقاضای عظیمی برای سی ان جی در بازار ایجاد شده است.

وزیر نفت ادامه داد: حتی در شورای اقتصاد تصویب کردیم که برای سی ان جی سوز کردن بیش از یک میلیون و 400 هزار دستگاه وانت بار، تاکسی، ون تاکسی و مسافربر شخصی 6500 میلیارد تومان یاری بلاعوض داده گردد که این خودرو ها بتوانند سی ان جی سوز شوند. اگر این کار انجام گردد نزدیک به 10 میلیون لیتر مصرف بنزین به سمت مصرف سی ان جی منتقل می گردد و مردم به جای اینکه بنزین سه هزار تومانی مصرف نمایند سی ان جی 600 تومانی مصرف می نمایند، ضمن این که ظرفیت صندلی های سی ان جی ما خیلی خوب است و اگر لازم باشد صندلی جدید ایجاد می کنیم.

وی با بیان این که در هر حال سی ان جی سوخت طبیعی است، توضیح داد: نکته دیگری که باید بگویم این است که اگر این روالی که در مصرف بنزین داشتیم پیش می رفت و فرایند مصرف بنزین با همین فرایند صعودی ادامه پیدا می کرد ناچار می شدیم از اواسط سال 1400 بنزین وارد کنیم این درحالی است که هم اکنون با کاری که انجام دادیم واردات بنزین را برای چندسال به تاخیر انداختیم.

زنگنه افزود: از سوی دیگر تقاضای زیادی برای مصرف سی ان جی از سوی خودرو ها داریم بدون این که ما بخواهیم به آن ها یاریی کنیم. البته ما به خودرو های عمومی یاری اقتصادی می کنیم، اما خودرو های شخصی بدون این که یاری اقتصادی کنیم صد ها هزار خودرو درخواست سی ان جی دارند، البته مسائلی درباره استاندارد وجود دارد که با سازمان استاندارد هم جلسه گذاشتیم تا این مسائل به وسیله کارگاه های تبدیل خودرو ها به سی ان جی سوز حل گردد، ضمن این که ما این مجوز را هم به آن ها بدهیم که بتوانند از سوخت را از صندلی های سی ان جی دریافت نمایند.

وزیر نفت گفت: مهمترین مساله ای که ما در سی ان جی روی آن تاکید داریم و همه در کشور نیز روی آن تاکید می نمایند بحث ایمنی آن است، بهرحال این تقاضا به وجود آمده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "زنگنه: گرانی بنزین را خوب اجرا کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: گرانی بنزین را خوب اجرا کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید