روسیه و چرنوبیلی دیگر؟ ماجرای ابری پهناور از تشعشعات هسته ای

به گزارش وبلاگ جعبه، محققان می گویند، دلیل مشاهده ابری از تشعشعات هسته ای در اواخر سپتامبر 2017 در اروپا فقط می تواند به حادثه ای در تاسیسات هسته ای مایاک، در کوهستان اروال روسیه مربوط باشد. روسیه هم در آن زمان تایید کرده بود که در این منطقه این ابر مشاهده شده است. اما این کشور اعلام نکرده که در مایاک حادثه ای رخ داده است.

روسیه و چرنوبیلی دیگر؟ ماجرای ابری پهناور از تشعشعات هسته ای

جرج اشتاینهازر، استاد دانشگاه لایبنیز هانوفر و نویسنده این تخقیق می گوید، بیش از 1300 اندازه گیری نشان می دهد که در اواخر سپتامپر 2017 غلظت زیادی از عنصر رادیو اکتیو روتنیم-106 در آن منطقه آزاد شده است.

اگرچه این تشعشعات هسته ای به اندازه ای رقیق شده بودند که به مردم هیچ آسیبی وارد نشد، اما اندازه ویژگی رادیواکتیو آن 30 تا 100 برابر حادثه فوکوشیما بوده است.

انتشار روتنیم؛ از عربستان تا اروپا

این ابر، در سپتامبر سال 2017 در اروپای مرکزی و شرقی، آسیا، شبه جزیره عرب و حتی کارائیب مشاهده شد. به گفته اشتاینهاور در این ابر تنها عنصر روتنیم که 314 روز دارد، مشاهده شده است.

امکان انتشار بیش از حد از این ماده رادیواکتیو هم فقط در حوادث هسته ای وجود دارد و تاسیسات مایاک هم از معدود تاسیسات دنیاست که از این عنصر استفاده می کند. مطالعات اقلیمی پیچیده ای که اجرا شده است هم تایید می کند که این ابر هسته ای فقط می تواند از این منطقه منتشر شده باشد.

استاد دانشگاه لایبنیز در این باره گفت: مطالعات بسیار دقیقی اجرا شده که این موضوع را نشان می دهد، در این رابطه هیچ شکی وجود ندارد.

60 سال پیش هم دومیین انتشار بزرگ هسته ای در تاریخ منطقه در همین تاسیسات رخ داده بود، انفجار تاسیسات اتمی چرنوبیل بزرگترین حادثه در این رابطه است. در سال 1957 یک تانکر از مواد زائد مایع هسته ای در مایاک منفجر شده بود و ذرات رادیواکتیو مختلفی را در این منطقه منتشر کرده بود. موادی که تا صدها کیلومتر دورتر جابه جا شدند.

2017، در مایاک چه اتفاقی افتاد؟

اشتاینهاور در رابطه با اتفاقی که احتمالا 2 سال پیش در مایاک رخ داده گفت: احتمال اینکه این حادثه فقط به دلیل خروج گاز رادیواکتیو رخ داده باشد بسیار پایین است. شاید یک آتش سوزی و یا انفجاری رخ داده باشد که نیروهای تاسیسات هسته ای را هم با یک آسیب جدی روبرو کرده باشد.

به گفته این دانشمند روسیه اذعان نکرده که هرگونه حادثه ای در تاسیسات مایاک رخ داده است و احتمالا دلیل این موضوع ساخت سلاح های هسته ای در این نیروگاه است. با این حال آنها کمیسیونی برای بررسی ابر هسته ای ایجاد کرده اند.

این کمیسیون هم گفت که مدرک کافی وجود ندارد که نشان بدهد این ابر رادیواکتیو بخاطر یک حادثه هسته ای به وجود آمده است. اما اشتاینهاور و تیمش امیدوارند که بعد از انتشار این تحقیق روسیه نسبت به این موضوع تجدیدنظر کند.

او در این رابطه توضیح داد: آنها به این نتیجه رسیدند که به اطلاعات بیشتری نیازی دارند، آنها می توانند اطلاعات ما را داشته باشند و ما هم اطلاعات آنها داد. هر اطلاعاتی از روسیه در رابطه با وقوع یک حادثه در مایاک می تواند به دانشمندان کمک کند تا در مطالعاتشان به نتیجه بهتری برسند.

در واقع این تیم از محققان معتقند که نباید به این ماجرا به شکل سیاسی نگاه کرد: این مسئولیت ماست که از این حادثه یاد بگیریم. این در رابطه با مقصر گفتن روسیه نیست، فقط بحث یادگیری از اشتباهتمان است.

منبع: ایرنا زندگی

به "روسیه و چرنوبیلی دیگر؟ ماجرای ابری پهناور از تشعشعات هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه و چرنوبیلی دیگر؟ ماجرای ابری پهناور از تشعشعات هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید