دست خالی فوتبال ایران در آسیا نشانه چیست؟

به گزارش وبلاگ جعبه، مراسم برترین های فوتبال آسیا بدون دستاوردی برای فوتبال ایران برگزار گردید و نمایندگان ایران دست خالی از این مراسم به خانه بازگشتند.

دست خالی فوتبال ایران در آسیا نشانه چیست؟

به گزارش وبلاگ جعبه، برترین های فوتبال آسیا در بخش های مختلف دیروز (دوشنبه) در هنگ کنگ برگزار و جوایز گوناگونی به نفرات برتر اهدا شد. کشورهای مختلفی از جمله ژاپن و به طور کلی کشورهای شرق آسیا که از چندین سال قبل گوی سبقت را از منطقه غرب ربوده اند، جوایز متعددی در این مسابقات کسب کردند اما جذاب ترین جایزه این مراسم (بازیکن سال آسیا) به اکرم عفیف از باشگاه السد و تیم ملی قطر رسید که در غیبت او ژاوی ارناندس، سرمربی السد جایزه را دریافت کرد.

با این که نمایندگان ایران در پنج بخش مختلف حضور داشتند، نامزدهای ایرانی در این مراسم جایزه ای کسب نکردند. علیرضا بیرانوند (نامزد مرد سال فوتبال آسیا)، سردار آزمون (لژیونر سال آسیا)، مهدی جاوید (فوتسالیست سال آسیا)، کتایون خسرویار (مربی زن سال آسیا) و فدراسیون فوتبال ایران (بهترین فدراسیون الهام بخش) نمایندگان ایران در این مراسم بودند.

البته یک روز قبل از مراسم، مهدی تاج و مدیر مرکز اطلاع رسانی وزارت ورزش فاش نموده بودند که دست بیرانوند از جایزه کوتاه مانده است!

با وجود دست خالی ماندن نمایندگان ایران، علیرضا فغانی چندی پیش به عنوان بهترین داور آسیا در سال 2019 برگزیده شد که این اتفاق تنها نقطه عطف فوتبال ایران بود؛ اتفاقی که رقم خوردن آن به نبوغ و استعداد فغانی بازمی گردد نه وجود سیستم و سازوکار مناسب برای پرورش داورانی مانند او. طبق گفته آنتوان دو سنت اگزوپری، نویسنده نامدار فرانسوی، هدف بدون برنامه ریزی، تنها یک آرزو است.

ناکامی های اخیر فوتبال ملی و باشگاهی ایران از جمله شکست در انتخابی جام جهانی، ناکامی تیم های باشگاهی در لیگ قهرمانان آسیا، ناکامی تیم های باشگاهی در فوتسال، از دست رفتن صدر رنکینگ AFC و ... یادآور نبود برنامه و هدف از پیش معین شده در سیستم کنونی است.

دستاورد سیستم و سازوکار موجود، ناکامی در کسب عناوین مرد و زن سال و همچنین مربی مرد و زن سال آسیا شده است که از حیث جوایز انفرادی، دارای اهمیت بالایی در فوتبال آسیاست اما سال هاست که یک ایرانی پیروز به کسب این عنوان نشده است.

هر چند حضور علیرضا بیرانوند در جمع نامزدهای فوتبال آسیا و کتایون خسرویار در جمع نامزدهای برترین مربی زن آسیا و انتخاب علیرضا فغانی به عنوان بهترین داور آسیا موجب دلخوشی فوتبال است و فوتبال ایران به حضور چنین چهره های افتخار می نماید اما پیروزیت آنها به علت استعداد ذاتی و کوشش شخصی آنها به دست آمده و برآمده از سیستم اجرایی فوتبال ایران نیست.

در کنار رشد و ارتقای فوتبال منطقه شرق آسیا، قطری ها با پیروزیت های چشم گیر خود در بخش تیمی و انفرادی ثابت کردند که پیروزیت صرفا حاصل نبوغ و استعداد نیست بلکه برنامه ریزی و وجود مدیران شایسته و لایق می تواند منجر به تحقق برنامه ها و اهداف گردد.

اتفاقات اخیر و ناکامی های متوالی یک هشدار مهم دیگر برای فوتبال ایران است که ثابت می نماید دو بار صعود متوالی به جام جهانی در سال 2014 و 2018، صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال 2018 و حتی کسب عنوان بهترین مرد سال آسیا در سال 2004 به خاطر وجود مربیان و فوتبالیست های بااستعداد و نابغه به دست آمده است و هیچ ارتباطی به مجموعه های مدیریتی ندارد.

بر کسی پوشیده نیست که در کنار لابی ضعیف فوتبال ایران در آسیا برای تقسیم جوایز، معضل کنونی برآمده از بی کفایتی مدیران نالایق و ناتوان در اجرای درست برنامه هایی است که در کشورهای نه چندان بزرگ و با ریشه به طور عملی اجرا شده و اکنون به جای ایران، کشورهای دیگری مانند قطر و امارات با دستاوردهای انفرادی و تیمی پرچم دار غرب آسیا شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دست خالی فوتبال ایران در آسیا نشانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست خالی فوتبال ایران در آسیا نشانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید