جهش های ویروس کرونا، چالش کنترل همه گیری ، از سویه مو چه می دانیم؟

به گزارش وبلاگ جعبه، فارس/سویه مو، پنجمین جهش ویروس کرونا که سازمان جهانی بهداشت آن را زیر نظر گرفته، در 39 کشور شناسایی شده و کارشناسان به دقت آن را تحت نظر گرفته اند تا شدت سرایت این سویه و مقاومت آن نسبت به واکسن های موجود مشخص شود.

جهش های ویروس کرونا، چالش کنترل همه گیری ، از سویه مو چه می دانیم؟

این روزها که کرونا پر قدرت تر از همیشه جولان می دهد، با جهش دیگری از این ویروس روبرو هستیم، هیچ کس نمی داند ویروس کرونا که از آن به نام کووید 19 یاد می شود قرار است تا کی و چه زمانی جهش داشته باشد؛ هر چند به تازگی نام هایی از جهش کلمبیایی، لامبدا، مو (Mu) و... به گوش رسید که نشان می دهد انگار قرار است حالا حالاها نام های متفاوت و سرایت های بیشتری از این ویروس را ببینیم؛ در این گزارش به سویه مو، تازه ترین جهش ویروس کرونا می پردازیم:

مو (Mu) (که به بی.621.1 هم شناخته می شود) پنجمین سویه ویروس کرونا است که سازمان جهانی بهداشت آن را در رده زیر نظر قرار داده، این جهش ابتدا در ژانویه 2021 در کلمبیا مشاهده شد و اکنون، سویه غالب در این کشور و همسایه اش، اکوادور، است ـ

* منشا سویه مو کجا است؟

این جهش ابتدا در ژانویه 2021 در کشور کلمبیا مشاهده شد و اکنون، سویه غالب در این کشور و همسایه اش، اکوادور، است که عامل به ترتیب 39 درصد و 13 درصد موارد ابتلا در این کشورها شناخته شده است. از سوی دیگر، گستردگی مو در جهان هنوز محدود است و موارد ابتلا به این سویه کمتر از 0.1 درصد کل مبتلایان به کووید-19 را در برمی گیرد اما این سویه در حال راهیابی به قاره اروپا است.

بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت، گزارش های مربوط به گستردگی این ویروس باید با ملاحظات لازم تفسیر شود زیرا توانایی بررسی توالی ویروس در بسیاری از کشورها محدود است.

* آیا سویه مو در مقابل واکسن مقاوم است؟

نظام سلامت عمومی انگلیس (PHE) در ماه ژوئیه اعلام کرد که هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه سویه مو علایم شدیدتری داشته باشد یا اثربخشی واکسن بر آن کمتر باشد، وجود ندارد. با این حال، این سازمان از همان موقع اعلام کرده است که این سویه جهش هایی دارد که می تواند آن را نسبت به سایر گونه های ویروس کرونا که اکنون شایع اند، در مقابل واکسن مقاوم تر کند؛ اما این نهاد افزود که برای تایید این مسئله به پژوهش های بیشتری نیاز است؛ کنار همه این اظهارات لازم به ذکر است، حداقل45 مورد از ابتلا به سویه مو در انگلیس شناسایی شده و به نظر می رسد نتیجه تردد مسافران بوده است؛ گزارش نظام سلامت عمومی انگلیس در ماه ژوئیه نشان داده که بیشتر افراد مبتلا در دهه بیست سالگی بودند و برخی از آنها یک یا هر دو دز واکسن کووید را دریافت کرده بودند. ارزیابی خطر نوع مو که از طریق این نهاد در ماه آگوست منتشر شد، کار آزمایشگاهی را برجسته می کند که نشان می دهد این نوع حداقل به میزان نوع بتا در برابر ایمنی ناشی از واکسیناسیون مقاوم است، اما شواهد بیشتری از سایر مطالعات آزمایشگاهی و موارد واقعی این نوع مورد نیاز است. میزان تهدید این نوع بسیار نامشخص است و بستگی به این دارد که موارد ابتلا به آن در هفته ها و ماه های آینده بطور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

* شناسایی سویه مو در 39 کشور

سویه مو که با نام B.1.621 هم شناخته می شود، در 30 آگوست پس از شناسایی در 39 کشور به لیست نظارت WHO اضافه شد و مشخص شد که دارای خوشه ای از جهش هاست.آمریکای جنوبی، انگلیس، اروپا ، ایالات متحده و هنگ کنگ از جمله کشورهایی هستند که موارد ابتلا به این سویه نوظهور را گزارش کرده اند.

* هنوز اطلاعاتی درباره شدت سرایت مو در دسترس نیست

دانشمندان و مقامات بهداشت عمومی در حال تحقیق درباره شدت سرایت این سویه تازه هستند؛ در این پژوهش آنها در پی پاسخ این سوال که آیا نوع مو بیشتر از نوع دلتا که در بسیاری از جهان غالب است، قابل انتقال است یا باعث بیماری جدی تری می شود یا خیر هستند که برای رسیدن به پاسخ آن پژوهش های بسیاری باید صورت بگیرد. در حال حاضر سویه مو در آمریکای جنوبی، به ویژه با گردش همزمان نوع دلتا، برای تغییرات تحت نظارت است.

* نظریه کارشناسان درباره جهش های کرونا

کارشناسان می گویند،نگرانی های گسترده ای در مورد ظهور جهش های تازه ویروس کرونا وجود دارد، زیرا نرخ ابتلا به عفونت دوباره در سطح جهان افزایش می یابد و نوع بسیار قابل انتقال دلتا به ویژه در میان افراد واکسینه نشده و مناطقی که اقدامات ضد همه گیری کاهش یافته، در حال افزایش است. همه ویروس ها، از جمله SARS-CoV-2 که باعث کووید 19 می شود، با گذشت زمان جهش می یابند و بیشتر جهش ها تأثیر کمی روی خواص ویروس دارند یا هیچ تاثیری ندارند، اما جهش های خاصی می توانند بر خواص یک ویروس، سهولت انتشار آن، شدت بیماری ایجاد شده و مقاومت آن در برابر واکسن ها، داروها و سایر اقدامات متقابل تأثیر بگذارند.

منبع: همگردی

به "جهش های ویروس کرونا، چالش کنترل همه گیری ، از سویه مو چه می دانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش های ویروس کرونا، چالش کنترل همه گیری ، از سویه مو چه می دانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید