بیماری هایی که خستگی می آورند

به گزارش وبلاگ جعبه، احساس خستگی یکی از مسائل شایع میان عموم مردم است و می تواند در نتیجه این باشد که فرد بیش از انرژی دریافتی مجبور به مصرف آن باشد. اما در عین حال ضروری است فرد نسبت به احتمال ابتلا به بیماری های دیگر که یکی از نشانه های آن می تواند خستگی دائمی باشد نیز هوشیار باشد.در این مقاله به بیماری هایی اشاره شده که احساس خستگی یکی از نشانه های آنهاست.

بیماری هایی که خستگی می آورند هر وقت که بیمار می شوید، سیستم ایمنی بدن انرژی زیادی برای مقابله با آن صرف می نماید. این امر باعث می شود که شما احساس خستگی و بی حالی کنید. بنابراین تعیین است که خستگی مفرط علامت مشترک بسیاری از بیماری هاست. به گفته متخصصان ، خستگی مفرط یک مفهوم بسیار پیچیده است با این حال می توان از راه های متعددی آن را مقدار گیری کرد از جمله مقدار خواب، ورزش و مقدار خستگی هنگام شب.1

سندرم خستگی مزمننوعی اختلال در فرایند فعالیت های جسمی و روانی فرد است که حداکثر بیش از 6 ماه طول کشیده باشد. خستگی مزمن، یکی از نشانه های بیماری افسردگی است. این بیماری در دهه دوم و سوم زندگی بروز می نماید و زن ها دو برابر مردان دچار آن می شوند. نشانگان (سندرم) خستگی مزمن، روی کیفیت زندگی بیماران اثر می گذارد. بعضی از بیماران خودبه خود بهبود می یابند.

افسردگیحدود 60 تا 80 درصد کسانی که دچار خستگی مزمن هستند، از افسردگی هم رنج می برند. افسردگی در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و احساس ناامیدی و بی اشتهایی آنها نیز ریشه در خستگی مزمن دارد.

بیماری قلبیاگر هنگام انجام کارهای روزمره احساس خستگی می کنید، یا هنگام تمیز کردن خانه باید کمی بنشینید، این موضوع ممکن است علامت وجود بیماری قلبی در شما باشد. تغییر شیوه زندگی، استفاده از داروها، ورزش و پیاده روی ملایم با توجه به توصیه پزشک می تواند در رفع خستگی شما موثر باشد.

آلرژی فصلی تعدادی از انسان ها در فصل بهار یا پاییز دچار آلرژی فصلی می شوند. آلرژی با علایمی مثل خستگی، سردرد، عطسه، انسداد بینی، آبریزش بینی و سرفه همراه است.

یکی از راه های مبارزه با آلرژی و خستگی مفرط ناشی از آن، دوری از مواد آلرژی زا و مصرف داروهای آنتی هیستامین تحت نظر پزشک است

آرتریت روماتوییدپزشکان فرآیند های خودایمنی بدن و عفونت های ویروسی را در بروز آرتریت موثر می دانند. نشانه های بیماری شامل درد، تورم، التهاب مفصل و خستگی مفرط است.

عفونت ادراری پنهاناگر دچار عفونت های ادراری هستید، حتما متوجه شده اید که مدام احتیاج فوری به دفع ادرار دارید و دچار سوزش و درد هنگام ادرار کردن می شوید. عفونت ادراری همواره این علایم را نشان نمی دهد. در بعضی موارد، خستگی تنها علامت آن است.

یک آزمایش ادرار می تواند سریعا عفونت ادرار را در شما تعیین کند. مصرف آنتی بیوتیک با تجویز پزشک می تواند سبب بهبود بیماری شما و رفع خستگی تان شود.

دیابتدر افرادی که مبتلا به دیابت هستند، افزایش غیرطبیعی قند در خون، باعث می شود که فرد از خوردن غذا اجتناب کند و دچار خستگی شود. اگر خستگی دایم و بدون دلیل داشتید، حتما در خصوص آن با پزشک صحبت کنید. درمان دیابت و تغییر شیوه زندگی، ورزش کردن و گاه انسولین درمانی به کاهش قندخون یاری می نماید.

بیماری ام اس (MS)بیماران مبتلا به MS، از خستگی به عنوان یکی از شایع ترین علایم بیماری شان یاد می نمایند. حدود 95 درصد این بیماران با خستگی درگیر هستند.

عواملی نظیر افسردگی، کاهش مقدار خواب، ناتوانی و خستگی عضلانی ناشی از داروهای مربوط به MS باعث بروز خستگی در این بیماران می شود.

خستگی در MS، این گونه تعریف می شود: فقدان انرژی جسمی یا ذهنی فرد که منجر به توقف فعالیت های او می شود.

خستگی با خواب زیاد رفع نمی شود. این احساس در نتیجه ثابت ماندن در یک شرایط خاص است. چند نرمش سبک و کششی، به رفع خستگی روزانه یاری شایانی می نماید

صرعیکی از شایع ترین انواع صرع، صرع بزرگ می باشد. شخص مبتلا به این نوع صرع، به یکباره بیهوش می شود و به زمین می خورد، بدنش سفت شده و فریاد نامفهومی از گلوی او خارج می شود. پس از اندک زمانی آغاز به لرزش می نماید.

حملات صرع بزرگ، از چند ثانیه تا 3 یا 4 دقیقه طول می کشد. بعد از انتها حمله، شخص برای یک یا چند دقیقه در حالت خواب آلودگی است و احساس خستگی می نماید.2

اندوکاردیتنوعی التهاب یا عفونت قلب است که با حرکت کردن باکتری به وسیله خون و چسبیدن به بافت قلب رخ می دهد.افرادی با دریچه های مصنوعی قلب بیشتر در معرض این خطر هستند. درمان این بیماری شامل درمان ضد میکروبی و احتمالاً جراحی است.

نارسایی آدرنالاین بیماری جزو بیماری هایی است که پزشک هنگام روبروه با یک بیمار که از خستگی مفرط شکایت می نماید، به آنالیز آن می پردازد.این بیماری زمانی رخ می دهد که عملکرد غدد آدرنال ضعیف باشد .عوارض دیگر مربوط به این بیماری می تواند شامل کاهش وزن ، اسهال، لکه تیره روی پوست ، سر گیجه یا درد معده باشد.

آپنه خواببرای داشتن خواب خوب برخورداری از الگوی تنفس منظم بسیار مهم است.هنگامی که در این الگوی تنفس با توقف طولانی روبرو می شوید ، در خواب اختلال به وجود می آید و به خستگی مفرط در روز بعد منجر می شود.

یائسگیاحساس خستگی یکی از علائم دوران یائسگی به شمار میرود. به علاوه، این دوره با کاهش مقدار متابولیسم همراه است. بعلاوه احتمال کم کاری تیروئید پس از دوره یائسگی افزایش می یابد.

علاوه بر این تغییرات هورمون هایی که در تنظیم انرژی سلولی بدن نقش دارند می تواند به بروز احساس خستگی دائمی یاری کند.3

کم خونیخستگی ناشی از کم خونی به دلیل کمبود گلبول های قرمز خون است، که اکسیژن را از ریه ها به بافت ها و سلول ها می رساند، که ممکن است احساس ضعف و تنگی نفس ایجاد کند. کم خونی می تواند به دلیل کمبود آهن یا ویتامین، از دست دادن خون، خونریزی داخلی یا یک بیماری های مزمن از قبیل آرتریت روماتوئید، سرطان یا نارسایی کلیه ایجاد شود. لورنس کوراش استاد یاری پزشکی آزمایشگاهی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو اینچنین شرح می دهد: زنانی که در سنین باروری هستند، در طول دوره بارداری و شیردهی، به ویژه به کم خونی ناشی از فقر آهن، به دلیل از دست دادن خون در دوران قاعدگی و احتیاج بدن به آهن بیشتر مبتلا می شوند.

بیماری تیروئیدچنانچه هورمون های تیروئید خوب ترشح نشوند، حتی فعالیت های روزانه هم شما را خسته خواهد نمود. غده تیروئید، حدودا مقدار گره کراوات یک مرد است، که در جلوی گردن قرار گرفته است و هورمون هایی را ترشح می نماید که سوخت و ساز بدن را کنترل می نمایند. ترشح بیش از حد هورمون تیروئید (پرکاری تیروئید)، سوخت و ساز بدن را سرعت می بخشد. هورمون تیروئید خیلی کم کار (کم کاری تیروئید)، سوخت و ساز بدن را کند می نماید.4

پی نوشت:

1.www.asriran.com

2.www.article.tebyan.net

3.www.jadidtarin.com

4.www.borna.news

منبع: راسخون

به "بیماری هایی که خستگی می آورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری هایی که خستگی می آورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید