بهترین زمان برای انجام تست pcr و سی تی اسکن چند روز بعد از ایجاد علائم است؟

به گزارش وبلاگ جعبه، یک متخصص طب اورژانس با اشاره به اینکه بهترین زمان برای انجام تست pcr روز دوم و سوم آشکار شدن علائم است، گفت: در فاز التهابی از روز پنجم تا ششم به بعد سی تی اسکن می تواند برای تشخیص بیماری یاری کند و حتی با تست منفی نیز می گردد بیماری را تشخیص داد.

بهترین زمان برای انجام تست pcr و سی تی اسکن چند روز بعد از ایجاد علائم است؟

محمدحسین عسکرزاده در گفت وگو با ایسنا در خصوص نقش اورژانس در تشخیص و درمان بیماری کرونا اظهار کرد: از آنجایی که در کشور ما نظام ارجاع شکل نگرفته است و از پزشک خانواده محروم هستیم. بنابراین اورژانس نقش کلیدی و اساسی را برای ورود بیماران به سیستم درمان دارد و اورژانس خط اول مقابله با بیماری کرونا در بیشتر مراکز کشور به حساب می آید. اقدامات لازم در خصوص بیماری کرونا و فرایند تشخیص و درمان بیماری در بیشتر مراکز کشور بر اساس پروتکل های کشوری انجام می گردد.

وی در خصوص خدمات داده شده به افراد مبتلا به کرونا و کسانی که با علائم به اورژانس مراجعه می نمایند، اضافه نمود: بیماری کرونا بیماری خیلی شناخته شده ای نیست و هر چه شرح داده می گردد بر اساس اطلاعاتی است که در اختیار داریم. این بیماری دارای سه فاز است؛ فاز اول مرحله تکثیر یا فاز رشد و تکثیر ویروس است. فاز دوم فاز التهابی بیماری است که حدبیشتر از هفته دوم تا حدود 10 الی 14 روز طول می کشد و فاز سوم فاز سیتوکینی است که ممکن است تا مدت ها طول بکشد. بنابریان خدماتی که برای بیماران در نظر گرفته می گردد بستگی به این دارد که بیمار در چه فازی به اورژانس مراجعه کند.

این متخصص طب اورژانس مطرح نمود: در فاز اول معمولا بیماران با علائمی مانند سرماخوردگی مراجعه می نمایند و علائم غیر اختصاصی دارند. در این فاز بیمار به صورت سرپایی قابل درمان است. در فاز دوم درصد بالایی از بیماران در اورژانس قابل درمان هستند، اما در این فاز ممکن است بسیاری از بیماران نیز احتیاج به بستری داشته باشند. در فاز دوم درصدی از بیماران در هفته دوم علائم التهابی مانند سردرد، تهوع، استفراغ، سرفه و ضعف و بی حالی از خود نشان می دهند. بنابراین فرایند برخورد ما با بیماری بر اساس مرحله بیماری است. بیماران در فاز اول احتیاجی به اقدامات پایدار نماینده حیات ندارند و درمان ها درمان های علامتی است. همانطور که می دانید داروی خاصی که درمان قطعی کرونا باشد وجود ندارد اما درمان هایی که علائم بیمار را کمتر کند یا از پیشرفت بیماری جلوگیری نمایند وجود دارد.

عسکرزاده اظهار داشت: ممکن است در فاز اول و در موارد معدودی مانند اینکه بیمار ضعف ایمنی و یا شرایط خاصی داشته باشد تصمیم به بستری بیمار گرفته گردد، ولی در مجموع عمده کارهایی که بر اساس اطلاعات موجود می گردد برای بیماران انجام داد در فاز یک و دو و قبل از اینکه بیمار به فاز سوم برسد، انجام می گردد.

وی در خصوص تفاوت ارائه خدمات و اهمیت به بیماری کرونا در اورژانس کشور با سایر کشورهای جهان توضیح داد: کشورهای مختلف نظام های بهداشتی متفاوتی دارند و بیشتر کشورها سعی می نمایند از نظام ارجاع استفاده نمایند. درکشورهای دیگر بیماری در سطح اولیه توسط پزشک خانواده شناسایی و درمان می گردد و احتیاجی به خدمات اورژانس نیست ولی در برخی از کشورها مانند کشور ایران به دلیل نبودن نظام ارجاع مردم مجبورند تا به اورژانس مراجعه نمایند.

این متخصص طب اورژانس گفت: بیماری کرونا به معنای واقعی بیماری هزارچهره است و اطلاعات کاملی در خصوص این بیماری وجود ندارد. گاهی علائم غیر اختصاصی به وجود آمده و فرایند طولانی در زمینه تشخیص بیماری ایجاد می گردد. ولی این مورد بستگی به مراحل بیماری دارد. در خصوص بیشتر بیماران که با علائم سرماخوردگی به اورژانس مراجعه می نمایند فرض بر این گذاشته می گردد که بیمار به کرونا مبتلا شده است تا موارد تشخیصی انجام گردد. همانطور که می دانید تشخیص قطعی از نظر وزارت بهداشت مثبت شدن تست pcr است. این تست ظرافت های خودش را دارد و ظاهرا از 24 ساعت دوم بعد از ایجاد علائم، احتمال منفی کاذب بودن تست کم است و بهترین زمان نیز برای انجام این تست روز دوم و سوم آشکار شدن علائم است. دریافت نتیجه تست نیز24 الی 48 ساعت طول می کشد. در فاز التهابی از روز پنجم تا ششم به بعد سی تی اسکن می تواند برای تشخیص بیماری یاری کند و حتی با تست منفی نیز می گردد بیماری را تشخیص داد، زیرا در این مرحله بیماری نمای خاصی دارد. بنابراین هر کدام از این تست ها و روش ها در زمان خودش کارایی لازم را دارد.

وی در خصوص مدت زمان خدمات رسانی برای بیماران کرونایی یا افرادی که دارای علائم هستند در اورژانس بیان نمود: در اغلب اورژانس های کشور سیستمی به نام تریاژ وجود دارد. در این سیستم بیماران بسته به شدت بیماری ویزیت می شوند، برای مثال بیماری که علائم شدیدتر و شرایط حادتری دارد نسبت به بیماری که علائم سرماخوردگی دارد زودتر تریاژ می گردد. بیماری که احتیاج به اقدامات حمایت نماینده حیات دارد بلافاصله ویزیت می گردد؛ بنابراین میانگین خاصی از زمان پذیرش تا خروج بیمار از اورژانس برای بیماران نباید در نظر گرفت.

عسکرزاده در خصوص خدمات در نظر گرفته شده برای همراهان بیماران مبتلا یا دارای علائم کرونا گفت: همانطور که گفته شد بیمارانی که با علائم مراجعه می نمایند فرض بر این گرفته می گردد که بیماری کرونا دارد و برای تشخیص بیماری هم باید تست انجام گردد یا ممکن است بیمار در فاز دوم باشد و سی تی اسکن انجام گردد. اما در خصوص همراهان بیمار اتفاق نظری خاصی وجود ندارد. اگر درمان قطعی بیماری کرونا وجود داشت شاید می توانستیم برای این افراد درمان پیشگیری را در نظربگیریم ولی به دلیل عدم درمان قطعی این مساله غیر ممکن است. در مجموع توصیه ما بر اساس پروتکل های کشوری به تمام افرادی که با این بیمار در هفته گذشته قبل از آغاز علائم و یا در دوره انتقال پذیری بیماری تماس داشته اند این است که این افراد 10 الی 15 روز قرنطینه باشند و اگر در این مدت علائمی ظاهر شد به درمان بپردازند.

وی در خصوص داروهایی که به افراد مبتلا به کرونا در اورژانس داده می گردد و اینکه آیا این داروها تحت پوشش بیمه هستند، بیان نمود: اولا که درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد؛ بنابراین نمی توانیم داروی خاصی را برای درمان بیماران در اورژانس عنوان نماییم. داروهایی که در اورژانس داده می گردد داروهای علامتی هستند و این داروها عمومی بوده و تحت پوشش بیمه هستند، ولی برخی داروهای خاص که در سیر بستری برای بیماران تجویز خواهد شد در مراکز دولتی به بیمارن داده می گردد. در واقع تجویز داروها بسته به فاز بیماری و شرایط مرکزی که شخص به آنجا مراجه می نماید است.

این متخصص طب اورژانس در خصوص اقدامات مربوط به جداسازی افراد مبتلا و کاهش سطح انتقال بیماری به افراد سالم در اورژانس اضافه نمود: برای کاهش انتقال بیماری اولین و موثرترین قدم فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است. باید بدانید که در خصوص انتقال بیماری چه به وسیله قطرات تنفسی یا به وسیله هوا اتفاق نظری خاصی وجود ندارد، بنابراین باید بدترین حالت در نظر گرفته گردد؛ بنابراین در قدم اول فاصله گذاری اجتماعی بسیار موثر است. بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت موظف شده است که در تریاژ اورژانس تنفسی از اورژانس جنرال جدا گردد، یعنی افرادی که علائم دارند از سایرین جدا شوند و افراد به این طریق غربال شوند.

منبع: همگردی

به "بهترین زمان برای انجام تست pcr و سی تی اسکن چند روز بعد از ایجاد علائم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان برای انجام تست pcr و سی تی اسکن چند روز بعد از ایجاد علائم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید