ایده سیاستی سند ملی مسجد تحقق مسجد جامعه پرداز است، مساجد محور جامعه پردازی هستند

به گزارش وبلاگ جعبه، دبیر کمیته تخصصی تدوین سند ملی مسجد گفت: موضوع مساجد در جامعه پردازی به این معناست که مسجد برای شناسایی، پاسخ یابی و حل مسائل اجتماعی در محیط پیرامونی خود فعال می گردد و با استفاده از ظرفیت های مسجد به سمت پیدا کردن راهکار و پاسخ برای حل این مسائل حرکت می نماید.

ایده سیاستی سند ملی مسجد تحقق مسجد جامعه پرداز است، مساجد محور جامعه پردازی هستند

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ جعبه به نقل از روابط عمومی و ارتباطات مجموعه چالش های سند ملی مسجد، محمد همایون فر ضمن تشریح مفهوم مسجد جامعه پرداز به اسم ایده سیاستی سند ملی مسجد گفت: موضوع مساجد در جامعه پردازی به این معناست که مسجد برای شناسایی، پاسخ یابی و حل مسائل اجتماعی در محیط پیرامونی خود فعال می گردد و با استفاده از ظرفیت های مسجد به سمت پیدا کردن راه چاره و پاسخ برای حل این مسائل حرکت می نماید.

دبیر کمیته تخصصی تدوین سند ملی مسجد با بیان اینکه مسائل پیرامونی مسجد در محیط اجتماعی می تواند از جنس مسائل مختلف فرهنگی، مالی، اجتماعی، سیاسی و ... باشد توضیح داد: مسجد را می توان اصلی ترین و گسترده ترین شبکه فراگیر ارتباطی و شکل دهنده پیوند ولایی جامعه دانست که عدم توجه به ظرفیت های آن در حوزه جامعه پردازی سبب از بین رفتن فرصت های بسیاری می گردد.

این پژوهشگر راهبردی حوزه فرهنگ با اشاره به اصلی ترین و کلان ترین مسائل پیش روی فعالیت مساجد گفت: در گام نخست ما یک قوه عاقله راهبردی در خصوص سیاست گذاری، راهنمایی و راهبری کلان مساجد احتیاج داریم که بتواند ظرفیت های دستگاه های نظام را در امر مسجد بت یکدیگر هماهنگ کند عدم وجود چنین جایگاهی باعث پراکندگی کاری و عدم انسجام در مدیریت مسائل مسجد شده است.

وی با تاکید بر لزوم وجود برنامه ای تعیین در راستای تامین و توانمندسازی منابع انسانی مسجد ابراز داشت: ما بر این نکته تاکید داریم که مدیریت مساجد با مردم است و باید زیرساخت هایی از سوی حاکمیت فراهم گردد تا احتیاج های دانشی منابع انسانی مسجد را تامین نماید؛ حضور نیرو های فرهنگی و مدیری توانمند در مساجد لازمه رسیدن به نقطه مطلوب و تحقق مسجد جامعه پرداز است.

همایون فر با بیان اینکه برنامه های فرهنگی و کارکرد های اجتماعی مساجد احتیاج به ارتقای کمی و کیفی دارد اعلام نمود: اگر کارنمودها، برنامه ها و خدمات مسجد مجذوب کننده، جوابگو و در راستای احتیاج های اجتماعی باشد ما شاهد رونق بیش از پیش مساجد و تاثیر گذاری اجتماعی و فرهنگی بیش از پیش مساجد خواهیم بود.

نماینده سازمان تبلیغات اسلامی در تدوین سند ملی مسجد یکی از مسائل کلان پیش روی مسجد را فقدان نظام جامع حقوقی و تقنینی دانست و اضافه کرد: قوانین موجود در حوزه مسجد امروز احتیاج به یک پالایش و یکپارچه سازی دارد تا وجود بعضی تعارض ها که سبب بروز نابسامانی می گردد رفع گردد.

وی مسجد را نهادی دینی و مردمی دانست و ابراز داشت: براساس نظریه سیاستی سند ملی مسجد کنشگری حاکمیت در مساجد در سطح رشددهی، تنظیم گری و پشتیبانی با هدف شبکه سازی هدفمند مساجد در جهت تحول و ارتقای کارکرد ها می باشد که این رویکرد در مقابل رویکرد تصدی گری در مساجد می باشد.

دبیر کمیته تخصصی تدوین سند ملی مسجد با اشاره به تغییر سبک زندگی جامعه به سمت زندگی مدرن و مناسبات این سبک از زندگی گفت: ارتقای سطح اثرگذاری مساجد در حوزه اجتماعی سبب می گردد تا سبک زندگی مدرن فعلی و سبک سنتی مساجد بتوانند با یکدیگر پیوند داشته باشند و عموم اقشار جامعه بتوانند پاسخ احتیاج های فرهنگی، اجتماعی، تربیتی و ... خود را به صورت تخصصی و باکیفیت در مساجد به دست بیاورند؛ این اتفاق سبب افزایش رجوع مردم به سوی مسجد و افزایش پیوند های زندگی مدرن اجتماع با مسجد خواهدشد. البته باید توجه داشت که تحقق این امر احتیاجمند برنامه ریزی دقیق است.

همایون فر با تاکید بر اینکه مساجد این قدرت و قابلیت را دارند که خود را با تحولات حکمرانی و شکل گیری حکمرانی مجازی تطبیق دهند اسم داشت: مساجد تا به امروز نشان داد ه اند که در محیط انواع تفکرات و فضا های فکری، سیاسی، فرهنگی قابلیت حضور، زنده بودن، پا گرفتن و تاثیرگذار بودن را دارند.

نماینده سازمان تبلیغات اسلامی در تدوین سند ملی مسجد در خاتمه با دعوت از عموم نخبگان حوزوی و دانشگاهی، کانون های تفکر، فعالان و عموم ذی نفعان حوزه مسجد جهت شرکت در مجموعه چالش های سند ملی مسجد گفت: جهت مشارکت در این مجموعه چالش ها به نشانی اینترنتی Challesh.ir/masjed مراجعه نموده و راه چاره های خود را در پاسخ به چالش های مطرح شده ارائه نمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ایده سیاستی سند ملی مسجد تحقق مسجد جامعه پرداز است، مساجد محور جامعه پردازی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده سیاستی سند ملی مسجد تحقق مسجد جامعه پرداز است، مساجد محور جامعه پردازی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید