اگر این نکات در خصوص قولنامه را ندانید، ضرر می کنید

به گزارش وبلاگ جعبه، قراردادها در حقوق، دارای انواع و اقسام متعددی بوده که یکی از آن ها قولنامه یا پیش قرارداد است.

اگر این نکات در خصوص قولنامه را ندانید، ضرر می کنید

اصطلاح قولنامه غالبا در عرف در مواردی استفاده می شود که طرفین پیش از حضور در دفاتر اسناد رسمی اقدام به انعقاد یک قرارداد و تنظیم یک سند عادی نموده که به آن، قولنامه گفته می شود. قولنامه در این مفهوم، معادل مبایعه نامه یا اجاره نامه عادی است. در این مطلب به موضوع نکات ضروری در خصوص قولنامه می پردازیم.

برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در زمینه ملکی، مطلب اصول بسیار مهم در معاملات ملکی را مطالعه کنید.

تعریف قولنامه خانه و نکات ضروری در خصوص قولنامه

قولنامه یا وعده قرارداد در انواع مختلف آن در واقع یک پیش قرارداد است که میان دو طرف که قصد انعقاد قراردادی را داشته، منعقد شده است. این قرارداد حاوی تعهد آن ها به انعقاد قرارداد اصلی، در آینده و با شرایطی مشخص شده در قولنامه است.

این پیش قرارداد یک عقد مشخص در قانون مدنی نیست. اعتبار آن، تابع ماده 10 قانون مذکور است که مقرر داشته: قراردادهای خصوصی، نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند، درصورتی که مخالف صریح قانون نباشد، نافذ است.

به طور معمول، قولنامه هنگامی منعقد می شود که طرفین راضی به انجام معامله بوده اما یکی از طرفین یا دو طرف هنوز شرایط لازم برای انعقاد قراداد اصلی را ندارد. اگر به مسائلی پیرامون قانون مجازات علاقه دارید به مطلب آیا مجازات خیانت زن و مرد فرق دارد؟ مراجعه کنید.

به عنوان مثال، در قراداد بیع (خرید و فروش) یک خانه، خریدار، خانه و ویژگی های آن را پسندیده اما در حال حاضر پول کافی برای پرداخت مبلغ خانه مورد نظر را ندارد. فلذا، در این شرایط، خریدار و فروشنده، قولنامه ای را منعقد نموده و متعهد می شوند، تا در تاریخ مشخصی در آینده برای انعقاد قراداد اصلی حاضر شوند.

انواع قولنامه

قولنامه اجاره و قولنامه بیع یا همان خرید و فروش انواع قولنامه خانه را تشکیل می دهند.

در چه مکانی قولنامه خانه نوشته می شود؟

سوال مهم دیگری که در رابطه با قولنامه خانه، مطرح شده این مسئله بوده که در چه مکانی قولنامه خرید ملک نوشته می شود؟ به عبارت دیگر، برای نوشتن قولنامه خانه باید به کجا مراجعه کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت به طور معمول، قولنامه خانه در دفاتر املاک نوشته می شود. پس از تکمیل آن، یک کد رهگیری املاک صادر می شود. البته این مسئله مانع از آن نبوده که طرفین، میان خود و بدون مراجعه به بنگاه املاک، اقدام به نوشتن قولنامه کنند.

وجه التزام قولنامه خانه چیست؟

چنانچه در متن قولنامه خانه، پرداخت مبلغی خسارت در صورت عدم انجام تعهدات طرفین شرط شود این مبلغ وجه التزام قولنامه نامیده می شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب نحوه پاک کردن اطلاعات شناسنامه فرد طلاق گرفته را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "اگر این نکات در خصوص قولنامه را ندانید، ضرر می کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این نکات در خصوص قولنامه را ندانید، ضرر می کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید