آیا اومیکرون سفر های نوروزی را ممنوع می نماید؟

به گزارش وبلاگ جعبه، رئیس هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ، نسبت به بروز پیک ششم و احتمال اعمال محدودیت ها در سال نو، هشدار داد.

آیا اومیکرون سفر های نوروزی را ممنوع می نماید؟

به گزارش همشهری، سیدموید علویان گفت: فرایند قبلی مقابله و مدیریت کرونا فرایند چالش برانگیزی بود و منجر به بروز 5 پاندمی در کشور شد. پاندمی پنجم هم با سویه دلتا بود که هم مقدار ابتلاء و هم تلفات بالایی داشت.

وی اضافه کرد: همه این ها به وسیله محققین قابل پیش بینی بود، اما سیاستمداران و مسئولین به آن توجه نمی کردند. در کشور ما دو رخ داد.

اول اینکه در زمان شیوع نوع دلتا، عده زیادی از مردم مبتلا شدند و فاصله بین پیک دلتا و شیوع اومیکرون فاصله کمی است و آنتی بادی های افرادی که مبتلا شده بودند، کاهش پیدا ننموده است.

از طرفی واکسیناسیون علیه کرونا هم در مدت کوتاهی و در حجم بالا انجام شد که همین مسئله باعث ایجاد ایمنی نسبت به سویه اومیکرون بود.

در حالی که در اروپا به دلیل اینکه مدتی است از واکسیناسیون گذشته و آنتی بادی ها کاهش پیدا نموده، تعداد مبتلا به این سویه بیشتر بود. حالا سوال مهم این است که چه اتفاقی بعد از این خواهد افتاد؟

علویان ادامه داد: واقعیت این است که امروز باید هوشمند عمل کنیم. یک سناریوی خوشبینانه و یک سناریوی بدبینانه وجود دارد. شفاف به مردم می گویم، اگر می خواهید در تعطیلات عید به مسافرت بروید، یا می خواهید به دید و بازدید و مهمانی بروید، شرط دارد.

وی اضافه کرد: ما به دلیل شرایطی که پیش آمد توانستیم مقابل اومیکرون مقاومت کنیم و مقدار مبتلایان افزایش جدی پیدا ننموده است، اما فرایندی که پیش می رود اگر دوز سوم واکسیناسیون انجام نگیرد و استفاده از ماسک و سایر پروتکل ها رعایت نگردد؛ افزایش تلفات و فوتی مانند دلتا خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ تاکید نمود: هرچه ابتلاء بالا برود، طبیعی است که بازهم در معرض خطر فوت و بستری قرار داریم.

در سناریوی خوب، اگر به مردم واضح بگوییم که شرایط را ببینند و به تزریق دوز سوم تشویق کنیم و استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت گردد، تعداد ابتلاء و فوتی های ما کمتر خواهد شد و کسانی مبتلا خواهند شد که احتمالاً واکسن نزده اند.

علویان اضافه کرد: اگر 60 تا 70 درصد مردم در دو ماه پایانی سال دوز سوم واکسن کرونا را بزنند، همه می توانیم در تعطیلات عید خیال آسوده تری داشته باشیم. تعداد ابتلاء و تلفات پایین در ماه های آینده، فقط در گرو حفظ سطح ایمنی بالا است.

منبع: فرارو

به "آیا اومیکرون سفر های نوروزی را ممنوع می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اومیکرون سفر های نوروزی را ممنوع می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید