10 اثر تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری نیازمند معین فوری حریم هستند

به گزارش وبلاگ جعبه، ایسنا/ براساس خبرهای بدست آمده، 10 اثر تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری نیازمند مشخص فوری حریم هستند.

10 اثر تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری نیازمند معین فوری حریم هستند

بدنبال اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره اهمیت و حساسیت مشخص حریم آثار تاریخی با تاکید بر اینکه اختلالی در کسب و کار و معاش مردم ایجاد نکند، علیرضا جیلان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری درباره شرایط مشخص حریم و عرصه آثار فرهنگی و تاریخی این استان گفت: از 768 اثر ثبت شده در لیست آثار ملی، 48 اثر در چهارمحال و بختیاری مشخص حریم شده اند.

او اضافه نمود: 10 اثر در استان چهارمحال و بختیاری شامل قلعه اردل و آرامگاه امامزاده سرپیر در شهرستان اردل، قلعه دشت پاگرد در شهرستان لردگان، کتیبه های مشروطیت و آثار پیرامون پیر غار در شهرستان فارسان، آرامگاه بابا پیراحمد در شهرستان بن، تپه قلعه کهنه نافچ در شهر نافچ شهرکرد، کلیسای ارمنه معموره و قلعه فرادنبه در شهرستان بروجن، تپه های آلونی در شهرستان خان میرزا و تپه های اسکندری در شهر هفشجان نیازمند حریم فوری هستند که پیگیری های لازم اجرا شده است.

جیلان درباره چالش هایی که برای مشخص حریم آثار تاریخی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، شرح داد: حریم و عرصه یک بنای تاریخی با نظرات کارشناسان مشخص می شوند و نمی توانیم بگوییم حریمی بزرگ یا کوچک گرفته شده است، اما همیشه چالش هایی در حریم های مشخص شده با مردم داشته ایم. در حریم بعضی آثار تاریخی املاک خصوصی قرار گرفته و محدودیت هایی که برای این املاک وجود دارد، موجب شده مالکان نسبت حریم مشخص شده معترض باشند، برای مثال حریم حمام پرهیزگار و اتاق آیینه در شهرکرد و قلعه چالشتر از مواردی هستند که مالکان خصوصی در حریم آنها قرار دارند و نسبت به شرایطشان معترض هستند.

او درباره اقداماتی که برای برطرف این چالش های اجرا شده، گفت: برای برطرف این مسائل پیگیر هستیم که تأمین اعتبار کنیم تا اصلاح حریم انجام گردد. ما نمی توانیم حق مالکانی را که ملکشان در حریم بناهای تاریخی قرار گرفته، جبران کنیم، همین موضوع مهمترین چالش ما برای مشخص حریم آثار تاریخی است. باید با مالکان خصوصی مذاکره کنیم و تمهیداتی را برای برطرف مسائلشان بیندیشیم، در این راستا دولت باید یاری نماینده باشد و اگرچه قانونی برای حفاظت از بناها و بافت های تاریخی داریم، اما دولت در این باره یاریی به ما نمی نماید و نتوانسته این قانون را اجرایی کند.

برای مثال روبروی اتاق آیینه ساختمان شش طبقه ای ساخته اند، اما به ساختمان کناری آن مجوز چهار و نیم متر ارتفاع داده و به نوعی حق مالک این ساختمان ضایع شده است. شاید دولت درباره چنین مسائلی بارها تعهداتی برای زمین معوق داده باشد، اما تا به امروز این تعهدات عملی نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری درباره تفویض اختیاربه استانها برای مشخص حریم و عرصه آثار تاریخی اظهار اعلام کرد: این اقدام موجب می گردد روند تصویب و ابلاغ آن سریع تر انجام گردد، کما اینکه بعضی از آثار تاریخی نیازمند حریم اضطراری هستند و ممکن است در حریم آنها ساخت و سازی هم انجام گردد و روند فعلی ابلاغ حریم برای چنین مواردی زمان بر است. میراث فرهنگی استان هم طبق ضوابط و قوانین حرایم و عرصه ها را تصویب و ابلاغ می نماید و این باور غلطی است که دستگاه های حاکمیتی یا بخش خصوصی می توانند در این مورد دخالت نمایند یا نظراتشان اعمال گردد.

منبع: همگردی

به "10 اثر تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری نیازمند معین فوری حریم هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 اثر تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری نیازمند معین فوری حریم هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید