کیفی قدیمی دارید؟ گلدانش کنید!

به گزارش وبلاگ جعبه، کمدی پر از کیف های رنگارنگ دارید که خیلی هاشان دیگر قدیمی شده اند؟ همین الان سری به کمدتان بزنید و کیفی را که باید تبدیل به گلدان کنید، انتخاب کنید!

کیفی قدیمی دارید؟ گلدانش کنید!

من عاشق کاشت گیاهان در جاهای عجیب و غریب هستم! کیفی که من برای این کار انتخاب کردم کیفی ضد آب بود. این مسئله مهم است چرا که بعدا با آبیاری گلدانم آب از همه جای کیف بیرون نمی زند و خانه را کثیف نمی کند. خب بی معطلی برویم سراغ ساخت این گلدان هیجان انگیز!

به چه وسایلی احتیاج داریم؟

- یک کیسه پلاستیکی

- خاک کاکتوس و ساکولنت

- یک کیف دستی

- تعدادی ساکولنت و کاکتوس

- یک قیچی تیز

- محلول قارچ کش

دست به کار شویم!

نکته: من از ترکیب ساکولنت و کاکتوس استفاده کردم چون این گیاهان نسبت به کم آبی مقاوم هستند. اگر شما می خواهید این گلدان را با گل های دیگری پر کنید، این بستگی به سلیقه خودتان دارد و البته ممکن است گل های دیگر به سرعت رشد نمایند و شما مجبور شوید سریع تر گلدان آنها را عوض کنید.

- سوراخ زهکش را درآورید

با استفاده از قیچی سوراخی برای زهکشی گلدان تان در کیف ایجاد کنید. من این سوراخ را در کف کیف، جایی که به راحتی دیده نگردد ایجاد کردم تا گلدانم ظاهر زیبا تری داشته باشد. برای این کار با استفاده از یک قیچی تیز، ابتدا یک سوراخ در کیف ایجاد کنید و سپس اطراف سوراخ را اندکی ببرید. سوراخ باید به میزان کافی بزرگ باشد تا آب بتواند به راحتی از داخل آن خارج گردد. بهتر است به جای یک سوراخ، 2 یا 3 سوراخ کوچکتر در کیف ایجاد کنید تا زهکشی بهتر انجام گردد.

- پلاستیک را بگذارید

اگر کیف تان پلاستیکی نیست و یا می خواهید از بابت دوام گلدان تان مطمئن شوید، کیسه ای پلاستیکی را درون آن قرار دهید. کیسه را درون کیف بگذارید و آن را با انگشت از میان سوراخ زهکش رد کنید. سپس انتهای کیسه را که از سوراخ زهکش بیرون زده است با استفاده از قیچی ببرید تا سوراخ زهکش تان باز بماند.

- کیف را پر از خاک کنید

قبل از اینکه خاک را درون کیف بریزید، آن را کمی مرطوب کنید. اندازهی آب به آن اسپری کنید، تا حدی که تنها مرطوب گردد و نه خیس. سپس کیف را با خاک مخصوص ساکولنت یا کاکتوس تا حدود لبه پر کنید. با یاری دست تان خاک را اندکی فشرده کنید تا هوای زیادی بین ذرات آن نماند. اگر تنها از ساکولنت ساق عروس استفاده می کنید، باید بدانید که این ساکولنت بسیار مقاوم و بی توقع است و تقریبا با هر شرایطی کنار می آید و برای کاشت آن حتی می توان از خاک معمولی هم استفاده کرد. اما در کل بهتر است برای همین ساکولنت هم از خاک مخصوص ساکولنت و کاکتوس استفاده گردد.

قبل از پر کردن کیف با خاک، به خاک اندازه خیلی کمی کود اضافه کنید اگر از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می نمایند و در اختیار گیاه قرار می دهند بهره ببرید، خیلی بهتر است.

خاک را درون کیف بریزید و لبه های کیسه پلاستیکی را که از لبه کیف بالا تر ایستاده اند با قیچی ببرید.

- گیاهان را آماده کنید

قبل از اینکه حتی ساکولنت ها را از گلدان های کوچک شان خارج کنید، دیزاینی که می خواهید داشته باشند را در فکر تان مجسم کنید. می تواید ساکولنت ها را در همان گلدانی که درونش قرار دارند در کنار هم قرار دهید و آنقدر جا به جاشان کنید تا دیزاین مورد نظرتان را پیدا کنید.

حالا ساکولنت ها را یکی یکی از گلدان شان خارج کنید. خاک اطراف ریشه ها را با دست جدا کنید. اگر گیاه ریشه های مرده، خشک یا پوسیده دارد آنها را از آن جدا کنید و به گیاه قارچ کش بزیند.

- بکارید

خیلی از ساکولنت ها را می توان تنها بر روی خاک قرار داد و بعدا خود گیاه در درون خاک ریشه می دهد. البته این بیشتر برای گیاهان کوچک و یا ساکولنت هایی است که ریشه ندارند. اگر گیاه تان ریشه ندارد می توانید از این روش بهره ببرید و برای اینکه تماس گیاه و خاک بیشتر گردد تعدادی از برگ های پایینی آن را جدا کنید تا راحت تر ریشه بزند.

اگر گیاه ریشه دارد به راحتی سوراخی در خاک به وجود آورید و ساکولنت تان را در آن بکارید. گیاهان را به همان دیزاینی که قبلا به آن فکر نموده بودید در کنار هم بکارید. بد نیست تعدادی ساکولنت آویز مثل گیاه رشته مروارید و یا سدوم های آویز در لبه های کیف تان بکارید. این جلوه ای دیگر به کار می بخشد.

- آن را در جایی آویزان کنید

گلدان کیفی تان آماده است! اگر کیف تان بند دارد که چه بهتر، اما اگر ندارد آن را از طریق بندی از جایی آویزان کنید! دسته جایگاه، میخی روی دیوار و …، هر کجا که می خواهید!

منبع: فوت و فن / thespruce.com

به "کیفی قدیمی دارید؟ گلدانش کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفی قدیمی دارید؟ گلدانش کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید