چرا باید جزایر ناز را ببینیم؟

به گزارش وبلاگ جعبه، این فقط خود قشم نیست که ما را ترغیب به سفر می نماید، که 1317 کیلومتر از تهران برویم تا به آن برسیم و جاهای حیرت انگیزش را ببینیم و برگردیم. جزایر قشم از انگیزه های سفر به این نقطه اند، جایی مثل جزیره هنگام یا هرمز یا جزایر ناز.

چرا باید جزایر ناز را ببینیم؟

جزایر ناز کجاست؟

32 کیلومتر که قشم را با ماشین به سمت جنوب برویم به جزایر ناز می رسیم. این جزایر، جزو عجایب هفتگانه

قشم اند و درباره اش این را می گویند: می گردد روی آب راه رفت. البته قضیه آنطور هم که ما فکر می کنیم نیست.

2 جزیره به مساحت 3 هکتار، مجموعه جزایر ناز در قشم را تشکیل می دهند که از اسکله صیادی شهر سوزا در غرب تا صخره لاک پشت ها و روستای ریگو در شرق کشیده شده اند. ارتفاع دیوارهای صخره ای این جزیره ها 5 تا 10 متر است و با پهنه ای گلی و مسطح به ساحل وصل می شوند.

علت شگفتی این جزیره

موقع مد، این جزیره ها از ساحل فاصله می گیرند و موقع جزر به ساحل وصل می شوند. یعنی که با پای پیاده می گردد فاصله ساحل تا جزیره ها را رفت و برگشت و در جهت، خرچنگ ها، ستاره های دریایی، طوطیاها و همینطور ماهی ها و عروس دریایی هایی را دید که تا همین چند دقیقه پیش زیر آب بودند و حالا هویدا شده اند.

محلی ها به این دو جزیره دو کَردَه هم می گویند، یعنی جایی که نیمی از روز در آب است و نیم دیگر روز به خشکی وصل می گردد. وقتی سطح آب دریا بالاست، این دو را فقط از ساحل قشم می گردد دید. ولی وقتی سطح آب پایین می رود، راه نسبتا باریکی از ساحل تا این دو جزیره باز می گردد که پیاده می گردد به آنها رسید. به خاطر این هم که این دو جزیره مدام به ساحل وصل و از هم جدا می شوند به ناز معروفند.

وقتی به ناز رسیدیم می توانیم ماشین را در پارکینگ بگذاریم و گشتی در اطراف بزنیم. در اینجا پارکینگ بزرگی ساخته شده و اطرافش هم محلی ها، غذا و صنایع دستی می فروشند. می گردد زن های محلی را دید که دست مشتری ها سمبوسه می دهند. و در سمت دیگر عده ای دستنبد و گردنبد و صدف به آنهایی که می خواهند یادگاری از اینجا داشته باشند، می فروشند.

شترسواری، اصلی ترین تفریح در جزایر ناز است. می توانید سوار شتر بشوید یا غواصی کنید. یا سوار پاراگلایدر در آسمان چرخی بزنید و همه اینها را حتی اگر بلد نباشید، مربی ها بهتان آموزش می دهند. جت اسکی و قایق سواری از دیگر تفریح ها در این جزایر است. و وقتی سر برگردانید، از سکوی صخره ای جزایر می توانید چشم انداز متفاوت خلیج فارس، تنگه هرمز، جزیره لارک و ساحل قشم را ببینید.

برترین فصل سفر

برترین فصل سفر به جنوب، اوایل بهار و دو فصل پاییز و زمستان است. اما اینطور نیست که همواره بتوانیم به این جزایر برویم. برای رفتن به جزایر ناز محدودیت زمانی داریم و این محدودیت مربوط به جزر و مد خلیج فارس است. ما فقط زمانی که آب دریا پایین است شانس تماشا اینجا را داریم و می توانیم از ساحل تا جزایر را راه برویم. راه فهمیدن زمان جزر و مد هم پرسیدن از محلی هاست.

فاصله بین جزر و مد دریا حدودا 6 ساعت است. 3 ساعت بعد از جزر می توانید بروید و یک ساعت بعد از مد برگردید و در کل 4 ساعت وقت دارید که کنار ساحل باشید.

جهت دسترسی

فاصله این دو جزیره تا قشم 24 کیلومتر است. برای رسیدن به جزایر ناز باید همان جهتی را برویم که راه رفتن به دره ستاره ها، یکی از جاهای تماشای قشم، هم هست. زمانی که به قشم رسیدیم، از بلوار آزادگان باید به سمت جنوب برویم و در انتهای بلوار وارد جاده ساحلی جنوب جزیره که به آن جاده دریا می گویند بشویم. بعد از گذشتن از سازه اسکله نفتی و پشت سر گذاشتن ساحل طلایی در سمت راست مان، پارکینگ بزرگ ساحل ناز را می بینیم. جزایر ناز درست قبل از شهر سوزا قرار دارند.

جهت دیگر از سمت شهر درگهان می گذرد. از این شهر دو جهت برای دسترسی به جزیره ناز وجود دارد. یکی از سمت روستای رمچاه که در صورت ادامه آن به جاده دریا وصل می شویم و بعد به مقصد می رسیم. و جهت دوم از حاشیه روستاهای گیاهدان، رمکان و زیرانگ، جهتی که در نهایت بعد از 30 دقیقه، دست ما را در دست جزایر ناز در قشم می گذارد.

منبع: اسنپ تریپ

به "چرا باید جزایر ناز را ببینیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید جزایر ناز را ببینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید