کاهش هزینه های سفر هوایی؛ راهکارهایی برای صرفه جویی

به گزارش وبلاگ جعبه، هزینه پرواز با توجه به وجود هزینه های دیگر برای بسیاری از ما باعث نگرانی است، به خصوص اگر شغل یا زندگی ما به گونه ای باشد که مدام مجبور به سفر باشیم. اما با استفاده از بعضی شیوه ها می توان به اندازه قابل توجهی در این هزینه ها صرفه جویی کرد.

کاهش هزینه های سفر هوایی؛ راهکارهایی برای صرفه جویی

این روزها، بلیط هواپیما به اندازه ای گران است که مجال فکر کردن به دیگر هزینه های جانبی مانند چمدان ها، پارکینگ، غذا و غیره را نمی دهد. با این وجود، اگر بدانید که چه بلیطی را باید تهیه کنید، هزینه سفر شما کمتر می گردد.

اگر می خواهید هزینه هایتان را کمتر کنید، این مقاله به شما یاری می نماید تا پیش از سفر با یک برنامه ریزی، آماده سفر هوایی مقرون به صرفه و البته دلخواه شوید. بعضی نکات کلیدی این است که سبک سفر کنید، هر وسیله اضافی که فکر می کنید طی پرواز به آن احتیاج پیدا می کنید، با خود همراه داشته باشید و تا آنجا که می توانید صرفه جویی کنید.

در ادامه سه شیوه مفید را با تمام جزئیات به شما معرفی می کنیم.

شیوه اول: چمدان ها را عاقلانه ببندید

1. چند میان وعده سبک بردارید

چند غذای بسته بندی شده که بتوانید هنگام پرواز میل کنید، با خود بردارید، یا می توانید غذایی را بخورید که هنگام پرواز کاملا شما را سیر نگه دارد. با این کار دیگر وسوسه نمی شوید تا کنار فودکورت ها بایستید و بهای گزافی بپردازید. اگر اشتها بر شما غلبه کرد، از کیوسک ها یا ماشین های سیار چند ساندویچ بخرید و هرگز به سمت رستوران ها نروید.

 • خوراکی هایی چون چیپس، گرانولا (ترکیبی از جو پوست کنده، مغز دانه ها، عسل و غیره)، مغزهای مختلف، و شکلات، گزینه های خوبی برای میل کردن طی پرواز هستند.
 • فرودگاه ها برای حمل غذا، هزینه زیادی از مسافران نمی گیرند، زیرا می دانند آن ها چاره دیگری ندارند.

2. یک بطری آب همراه داشته باشید

یک بطری یا هر ظرف قابل حمل (که در کیف جا گردد) را پر از آب کنید و با خود همراه داشته باشید. با این کار هروقت تشنه شدید، بجای سفارش دادن آب، از بطری خود استفاده می کنید.

 • یک یا دو بطری خالی همراه داشته باشید تا درصورت لازم آن ها را تا رسیدن به مقصد پر کنید.
 • در بعضی موارد، شما مجبور هستید اندازه مشخصی از مایعات را همراه داشته باشید. اگر بیش از حد مجاز، آب به همراه داشته باشید مجبور می شوید بطری ها را دور بیندازید.

3. کتاب یا مجله های خود را همراه داشته باشید

تصور یک پرواز طولانی بدون هیچ نوع تفریح واقعا وحشتناک است. یک کتاب، مجله یا روزنامه با خود ببرید تا حوصله تان حین پرواز سرنرود. افرادی که بدون آمادگی به سفر هوایی می فرایند، مجبور هستند تا هزینه ای اضافی بابت خرید کتاب و رمان در کتاب فروشی های فرودگاه بپردازند.

 • این فرصت خوبی است تا کتاب ها یا مجله های مورد علاقه خود را که تا به حال نخوانده اید، بخوانید.
 • بعلاوه، می توانید کتاب مورد نظر خود را دانلود کنید و به وسیله گوشی یا تبلت آن را بخوانید. این کار دنیای ادبیات را زیر انگشتان شما جمع می نماید.

4. جا برای وسایل ضروری دیگر نگه دارید

زمانی که چمدان ها را می بندید، نباید فراموش کنید وسایل ضروری چون گوش گیر، داروهای مورد احتیاج، دستمال کاغذی، و ضدعفونی نماینده دست را بردارید. اگر فراموش کنید، مجبور می شوید همین اقلام را با قیمت بیشتر، از مغازه های فرودگاه بخرید. به طور اساسی، هرآنچه که می دانید مجبور می شوید بخرید (زیرا به آن احتیاج پیدا می کنید)، با خود بردارید.

 • یک فهرست از وسایل مورد احتیاج تهیه کنید و طبق آن پیش بروید تا مبادا چیزی را فراموش کنید.

شیوه دوم: از هزینه های اضافی بپرهیزید

1. در هزینه پارک کردن اتومبیل صرفه جویی کنید

همه مسافران یک جای پارک خوب نزدیک فرودگاه می خواهند، اما همین کار هزینه زیادی دربرخواهد داشت. اتومبیل خود را در جایی دورتر از فرودگاه پارک کنید. این زمان، مسافت (که باید از محل پارک تا فرودگاه طی کنید) و هزینه را به برنامه ریزی خود اضافه کنید.

 • بعضی سایت ها که به صورت آنلاین جای پارک ارائه می دهند (فعلا فقط برای تهران وجود دارد) به شما یاری می نمایند تا در زمان کمتر و با هزینه بهتر یک جای پارک مناسب پیدا کنید.
 • اگر ممکن بود از یک دوست بخواهید تا شما را تا فرودگاه برساند. حتی می توانید از تاکسی بهره ببرید.

2. پیش از هر چیز پول ها را تبدیل کنید

به جای اینکه صبر کنید تا در فرودگاه پول خود را به پول کشور مقصد تبدیل کنید، از قبل به بانک بروید. کارکنان بانک، بدون گرفتن هزینه یا دستمزد اضافی پول ها را برای شما تبدیل می نمایند. اگر قصد صرفه جویی دارید، این کار بسیار مفید است.

 • حتی اگر در بانک ها برای تبدیل از شما هزینه ای دریافت نمایند، از هزینه ای که در فرودگاه از شما می گیرند، بسیار کمتر است.
 • مطمئن شوید که پول کافی برای سفر به همراه داشته باشید.

3. وسایل ممنوع را با خود نبرید

اقلام بهداشتی و دیگر وسایلی که مجاز نیستند، در قسمت امنیت به سطل آشغال می فرایند. بنابراین، مجبور می شوید بعدا هزینه دوباره ای بابت وسایل مورد نظر بپردازید که برای کیف پول شما خوشایند نیست.

 • از وسایلی که حمل آن ها ممنوع است، مطلع شوید.

4. از رفتن به فروشگاه های فرودگاه بپرهیزید

خرید از مغازه های فرودگاه، هزینه بردارترین کار است. بعلاوه این کار بدترین تصمیم است، زیرا چیزهایی را می خرید که به آن ها احتیاجی ندارید. اگر زمان بسیاری تا پرواز دارید، به جای رفتن به مغازه ها و تماشای ویترین ها، آن را با مطالعه، برنامه ریزی سفر و تماس گرفتن با دوستان یا خانواده بگذرانید.

 • به عنوان پیشنهاد، برای اینکه وسوسه نشوید، از مغازه ها یا فرودگاه دور باشید.
 • سوغاتی ها را از مغازه های محلی مقصد خود تهیه کنید.

شیوه سوم: در هزینه ایرفیر صرفه جویی کنید

1. پرواز خود را در زمان مناسب رزرو کنید

کمی تحقیق کنید و ببینید چه موقع ایرفیرها (هزینه های پرواز) مقرون به صرفه تر هستند و سفر خود را در آن موقع برنامه ریزی کنید. از هزینه پروازهای یک طرفه، چه برای رفتن و چه برگشتن، مطلع شوید و آن ها را با هم مقایسه کنید. به یاد داشته باشید که هزینه های خارج از فصل های گردشگرپذیر مقرون به صرفه تر هستند.

 • تحقیقات و آنالیز های شما چند ماه یا چند هفته پیش از سفر به شما بسیار یاری می نماید.

2. از مزایای هواپیمایی ها بهره ببرید

اگر معمولا زیاد سفر می کنید یا برای پرداخت هزینه ها بیشتر از کارت اعتباری استفاده می کنید، می توانید از برنامه های وفاداری هواپیمایی خود بهره مند شوید. بعضی ایرلاین ها به مسافران دائمی خود یک سری خدمات رایگان یا با بهای کمتر ارائه می دهد که در این صورت خیلی به نفع شما است. حتی اگر هم این شرایط را نداشته باشید، می توانید از میان وعده ها یا شیرینی ها لذت ببرید. جمع این مزایا می تواند بار اقتصادی شما را سبک کند، بنابراین اگر فرصتی نصیب تان شد، از آن بهره ببرید.

 • پیش از خرید بلیط هواپیما تمام نکات اقتصادی را آنالیز کنید و ببینید آیا می توانید در بعضی موارد صرفه جویی کنید یا خیر.
 • مزایای خود را برای مواقع ضروری نگه دارید؛ مانند پروازهای بین المللی یا پروازهای ضروری برگشت به خانه.

3. تا حد امکان چمدان کمتری همراه ببرید

هزینه چمدان ها می تواند هزینه زیادی برای مسافران داشته باشد. اگر برایتان امکان داشت، تمام وسایل مورد احتیاج را در کیف جا دهید تا طی پرواز در کنار خودتان باشد. از یک چمدان بزرگ برای فضای بیشتر (برای وسایل) بهره ببرید.

 • قوانین فرودگاه برای چمدان ها را آنالیز کنید. بعضی فرودگاه ها به مسافران اجازه حمل دو چمدان ، بدون پرداخت هزینه را می دهند.
 • با فرض اینکه به بیش از یک چمدان احتیاج دارید، چمدان خود را تا بیشترین حد مجاز پر کنید.

4. جایگاه خود را تقدیم کنید

گاهی برای اینکه هواپیما زودتر حرکت کند، هواپیمایی به بعضی افرادی که مایل باشند کمی از راحتی خود بگذرند، پاداش می دهد. این پاداش ها شامل کاهش هزینه پرواز و هزینه هتل است. شاید این کار کمی از راحتی شما بکاهد، اما در هزینه شما بسیار صرفه جویی می نماید.

 • این حرکت زمانی که تنها باشید یا برنامه ریزی انعطاف پذیری داشته باشید، خیلی موثر است.
 • حتی در سفرهایی که دارای چند توقف هستند، همچنان می توانید از این مزایا بهره مند شوید.

اگر در پی خرید بلیط هواپیما هستید، می توانید به وسیله موتور جستجوی پرواز وبلاگ جعبه، بلیط مقرون به صرفه هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده های معتبر بخرید.

منبع: کجارو / wikihow.com

به "کاهش هزینه های سفر هوایی؛ راهکارهایی برای صرفه جویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش هزینه های سفر هوایی؛ راهکارهایی برای صرفه جویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید