کاشی های امامزاده شاهزاده محمد ورامین باز دزدیده شد!

به گزارش وبلاگ جعبه، داستان ناپدید شدن سریالی کاشی های بنای امامزاده شاهزاده محمد ورامین همچنان ادامه دارد.

کاشی های امامزاده شاهزاده محمد ورامین باز دزدیده شد!

به گزارش ایلنا، خبر ها از گم و ناپدید شدن تعدادی از کاشی های بنای امامزاده شاهزاده محمد ورامین حکایت دارند. ناپدید شدن کاشی های این بنای تاریخی سریال تکراری است که به نظر می رسد به علت عدم پیگیری به وسیله اوقاف و میراث فرهنگی، همچنان نیز ادامه دار خواهد ماند.

یکی از دوستداران میراث فرهنگی در این خصوص گفت: این امامزاده دارای دو ستون در اطراف ایوان ورودی است و طی چند روز اخیر شاهد ناپدید شدن تعدادی از کاشی های پایه ستون های آن بودیم.

هرچند این کاشی ها قدیمی نیستند و به نوعی به حدود 3 تا 4 دهه اخیر می رسند، اما ناپدید شدن کاشی های این بنای تاریخی که قدمت بعضی از آن ها به دوره قاجار می رسد چیز جدیدی نیست و هر سال شاهد این واقعه هستیم.

به گفته او، چند سال پیش شاهد ناپدید شدن کاشی های سر در و حتا کاشی های گلدانی آن بودیم که قدمت آن به دوره قاجار می رسید. علاوه بر این کاشی ها، کتیبه های قدیمی امامزاده شاهزاده محمد که در بردارنده دستور ساخت و نام معمار آن در زمان ناصرالدین شاه بود نیز ناپدید شده اند. درواقع می توان گفت حین بازسازی بنا این کتیبه ها مفقود و به جای آن ها آجرکاری شد.

این درحالی است که یک خانواده در این امامزاده زندگی می نماید و به نوعی مراقبت همیشگی از این بنا دارد، اما بازهم شاهد ناپدید شدن کاشی های آن هستیم.

شاید یکی از دلایل آن خارج بودن از محدوده روستا باشد با این وجود ثبت ملی آن سبب می گردد تا میراث نسبت به نگهداری و حراست از آن سهیم باشد.

باوجود پیگیری ها مسئول اداره میراث فرهنگی ورامین جوابگو نبود.

منبع: فرارو

به "کاشی های امامزاده شاهزاده محمد ورامین باز دزدیده شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشی های امامزاده شاهزاده محمد ورامین باز دزدیده شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید