مسافران نیمه خردادمراقب باشند : شیوع اسهال ویروسی در کشور

به گزارش وبلاگ جعبه، خبرنگاران : رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، از افزایش 2.7 برابری موارد اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته اطلاع داد.

مسافران نیمه خردادمراقب باشند : شیوع اسهال ویروسی در کشور

محمد مهدی گویا گفت: موارد اسهال ویروسی که به صورت طغیانی در برخی از منطقه ها کشور مشاهده می گردد، نسبت به سال گذشته افزایش 2.7 برابری داشته است.

وی اضافه نمود: ظرف دو ماه گذشته حدود 30 هزار مورد اسهال در سیستم ثبت اطلاعات نظام سلامت کشور به ثبت رسیده که به نظر می رسد حدود 65 درصد از کل اسهال های کشور را شامل می گردد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با بیان اینکه تمام مواردی که ثبت شده از نظر بیماری وبا کنترل شده و همگی منفی بوده اند، بیان داشت: هرچند تا سرانجام مهر سیستم سلامت کشور برای تشخیص فوری و مراقبت از بیماری وبا و سایر بیماری های اسهالی در آماده باش قرار گرفته است و شاید هنوز زود باشد که در خصوص امسال قضاوت گردد، اما آنچه اکنون مشاهده می گردد افزایش موارد بیماری اسهالی ویروسی است.

گویا ادامه داد: عمده موارد بیماران آنالیز شده مربوط به اسهال ویروسی بودند و اکنون نیز این بیماری شایع است و ضروری است هموطنان نکات بهداشتی در رابطه با پیشگیری از این بیماری را به دقت رعایت نمایند.

وی با اشاره به اینکه انتهای فصل بهار، تابستان و حتی ماه مهر فصولی هستند که موارد مبتلا به بیماری های اسهال افزایش می یابد، گفت: عمده این موارد ناشی از مصرف آب غیربهداشتی و لوله کشی نشده و بعلاوه میوه و سبزیجاتی که خوب ضدعفونی نشده اند، هستند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر گفت: این موارد تقریباً در همه استان های کشور دیده می گردد ولی در استان های گرمسیری به نسبت استان های دیگر شایع تر است.

گویا اضافه نمود: مهم ترین بیماری که در بین بیماری های اسهالی برای نظام سلامت کشور اهمیت دارد اول بیماری وبا و بعد اسهال های خونی است که معمولاً منشأ باکتریایی دارند.

وی با اشاره به اینکه در برخی از سال ها موارد بیماری های اسهالی بیشتر از سال های قبل است، گفت: یکی از عوامل تأثیرگذاری در افزایش موارد بیماری های اسهالی بارندگی های کم سال قبل و استفاده از آب های غیرمطمئن به علت کمبود منابع آب آشامیدنی تصفیه شده در آن سال خاص، است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر اعلام کرد: امسال هم شاهدیم که موارد بیماری های اسهالی افزایش یافته است. بنابراین مردم عزیز در هنگام مسافرت و صرف غذا در بیرون از منزل از یکسو و از سوی دیگر رعایت بهداشت فردی به ویژه شستشوی دست و رعایت نکات ضدعفونی در هنگام مصرف میوه جات و سبزیجات دقت لازم را به عمل آورند.

وی اضافه نمود: تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور که وظیفه کنترل این بیماری ها را به عهده دارند از ابتدای امسال در شرایط آماده باش به سر می برند. اقدامات لازم انجام شده، نمونه های مدفوع بیماران آنالیز شده و نکات لازم به دانشگاه ها اعلام شده است.

گویا ادامه داد: به نظر می رسد بر اساس آنچه اکنون شاهد هستیم در رابطه با بیماری های اسهالی تابستان سختی در پیش رو داشته باشیم. بنابراین انتظار داریم هموطنان عزیز نهایت همکاری را با نظام سلامت کشور به عمل آورند.وی یادآرو شد: تا به امروز 1692 مورد بیماری در کشور از ابتدای امسال در رابطه با مسمویت غذایی به ثبت رسیده که همه موارد ناشی از مواد غذایی خوب نگهداری نشده بوده است.

گویا در سرانجام گفت: اقدامات کنترلی به وسیله دانشگاه های علوم پزشکی انجام شده و 88 درصد موارد ظرف 24 تا 48 ساعت تشخیص داده شده و منابع آلوده نماینده نیز تحت کنترل قرار گرفته است.

منبع: توریسم آنلاین

به "مسافران نیمه خردادمراقب باشند : شیوع اسهال ویروسی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران نیمه خردادمراقب باشند : شیوع اسهال ویروسی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید