روش تازه تصویربرداری هسته ای، تومورها را به دام می اندازد!

به گزارش وبلاگ جعبه، احتمالا برای شما هم خیلی جالب است اگر بدانید که نوع خاصی از تابش که معمولاً در آزمایش های اخترفیزیک و راکتورهای هسته ای مشاهده می گردد، می تواند به محققان برای تشخیص سرطان یاری کند!

روش تازه تصویربرداری هسته ای، تومورها را به دام می اندازد!

تابش چرنکوف چیست و چه کمکی به تشخیص سرطان می نماید؟

محققان در 11 آوریل سال جاری در مجله Nature Biomedical Engineering گزارش دادند که طی مطالعات اجرا شده در این حوزه، یک دستگاه تصویربرداری نو که به تششعاتی تحت عنوان تابش چرنکوف (Cherenkov radiation) متکی است، می تواند وجود و محل تومورهای بیماران سرطانی را ثبت کند.

ماگدالنا اسکوبال، محقق سرطان در مرکز مطالعات سرطان در شهر نیویورک اذعان دارد که مقایسه تصویربرداری های چرنکوف با اسکن های استاندارد از تومورها، نشان می دهد که تصاویربرداری های این نوع تابش برای 90 درصد از بیماران به عنوان اسکن قابل قبول یا بالاتر طبقه بندی شده است.

به یاد داشته باشید که هیچ چیز نمی تواند سریع تر از سرعت نور در خلاء حرکت کند، اما در عین حال باید بدانید که نور در زمان عبور از یک ماده آهسته تر حرکت می نماید و به سایر ذرات اجازه می دهد تا از آن سبقت بگیرند. در تصویربرداری لومینسانسِ چرنکوف (CLI)، ذرات منتشر شده به وسیله ردیاب های پرتوزا، هدف یا همان تومور را مورد شلیک قرار می دهند، در چنین موقعیتی بافت هدف آغاز به ارتعاش می نماید و از خود تششعاتی ساطع می نماید که به وسیله دوربین ثبت می گردد.

مزیت تصویربرداری چرنکوف (CLI) نسبت به روش استاندارد

جالب است بدانید که در بازه زمانیِ بین مه 2018 و مارس 2020، طی بزرگترین کارآزمایی بالینی در نوع خود و تا به امروز، 96 شرکت نماینده تحت هر دو تصویربرداری CLI و استاندارد (مانند توموگرافی گسیل پوزیترون/توموگرافی سی تی (PET/CT)) قرار گرفتند. طی این مطالعه شرکت نمایندگان با تشخیص های مختلفی از جمله، سرطان غدد لنفومی، سرطان تیروئید و سرطان متاستاتیک پروستات، روبرو شدند! به همین دلیل اسکوبال و همکارانش دریافتند که تصویربرداری CLI می تواند تمام ردیاب های پرتوزا را شناسایی کند! این موفقیت به این معنی است که این فناوری نسبت به اسکن های PET/CT که فقط با بعضی از ردیاب های پرتوزا کار می نمایند، تطبیق پذیرتر است.

اگرچه تصویربرداری CLI به مقدار تصاویرِ روش PET/CT دقیق نیستند، اما دکتر ادوین پرت، یکی از نویسندگان این مطالعه، اذعان دارد که CLI می تواند به عنوان یک آزمایش برای تشخیص اولیه یا برای ارزیابی مقدار کلی تومور، مورد استفاده قرار گیرد. درواقع تصویربرداری با تابش چرنکوف را می توان یک راه سریع و البته آسان برای تشخیص اولیه و اینکه آیا مسئله ای در فرد وجود دارد یا نه، در نظر گرفت.

آنتونلو اسپینلی، یکی دیگر از محققان این حوزه (البته در مطالعه حضور نداشته است!) در میلان ایتالیا، می گوید این یافته ها می تواند این فناوری را به عنوان یک جایگزین امیدوارنماینده و کم هزینه به جهان معرفی کند که می تواند دسترسی به تصویربرداری هسته ای در بیمارستان ها را به شدت افزایش دهد.

منبع: Science News

منبع: دیجیکالا مگ

به "روش تازه تصویربرداری هسته ای، تومورها را به دام می اندازد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش تازه تصویربرداری هسته ای، تومورها را به دام می اندازد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید