دستگاه تنفسی که الکل را از بدن خارج می نماید

به گزارش وبلاگ جعبه، یک دستگاه تنفسی می تواند الکل موجود در بدن را بیرون بکشد و بر خلاف چیزی که در ابتدا به نظر می رسد، برای درمان خماری پس از مستی ساخته نشده است، بلکه برای مسمومیت با الکل ساخته شده که یک خطر تهدید کننده زندگی است.

دستگاه تنفسی که الکل را از بدن خارج می نماید

اکنون می توان به معنای واقعی کلمه الکل را از سیستم تنفسی بیرون کشید و یک دستگاه تنفسی جدید به طور بالقوه می تواند افراد را از مسمومیت با الکل که جانشان را تهدید می نماید، نجات دهد.

تیمی از دانشمندان دانشگاه شبکه بهداشت در تورنتو کانادا یک دستگاه موسوم به ClearMate ساخته اند که یک دستگاه تنفسی ساده است و می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

این دستگاه بدین صورت کار می نماید که افراد درون آن تنفس می نمایند و به آنها یاری می نماید تا فرایند پاکسازی سطح الکل سمی در بدن تسریع گردد.

هر ساله 3 میلیون مرگ در نتیجه استفاده بیش از حد از الکل و مسمویت الکلی رخ می دهد و محققان به سرپرستی دکتر جوزف فیشر از این روش ساده به عنوان یک ناجی در درمان مسمومیت شدید با الکل استفاده خواهند کرد.

تا حد زیادی می توان از کبد برای پردازش الکل مصرفی تشکر کرد. با این حال، وقتی یک فرد بیش از حد الکل مصرف نموده باشد، کبد وی نمی تواند به موقع آن را برای بقیه بدن متابولیزه کند و این موضوع می تواند به معضلی جدی و حتی تهدید نماینده زندگی ختم گردد.

با این وجود، ریه ها نیز با از بین بردن الکل از بدن، نقش کمی در این فرایند دارند. همانطور که می دانیم، اغلب اوقات می توان بوی الکل را از تنفس فردی که الکل مصرف نموده استمشمام کرد. دلیل این امر آن است که خون اشباع شده از الکل در کوشش برای تکمیل سطح اکسیژن خود به ریه ها می رسد. بنابراین مقداری از این الکل همراه با دی اکسید کربن با بازدم خارج می گردد.

فرآیند تنفس می تواند با سرعت دریافت، به برطرف مسمومیت الکلی یاری کند، اما این کار معمولاً منجر به غش کردن و بیهوش شدن فرد می گردد. اما این دستگاه جدید اساساً این تسریع تنفس را طوری فراهم می نماید که فرد بیهوش نگردد.

دکتر جوزف فیشر نویسنده اصلی این مطالعه و مخترع این دستگاه گفت که ClearMate شخص را به ویژه هنگامی که بیش از حد الکل مصرف نموده باشد، در امان نگه می دارد. تمام کاری که فرد باید انجام دهد پوشیدن یک ماسک گازی است که به یک منبع اکسیژن و کربن دی اکسید متصل است.

فیشر متخصص بیهوشی و محقق ارشد در دانشگاه شبکه بهداشت تورنتو شرح داد: این دستگاه طوری طراحی شده است که با هر بار تنفس بتواند یک مقدار طبیعی از کربن دی اکسید را از خود خارج نموده و کربن دی اکسید اضافی در تنفس بعدی بازگردد. تمام این کار به روشی ساده توسط یک شیر مکانیکی انجام می گردد، بنابراین نیازی به وسایل الکترونیکی یا رایانه نیست.

تا به امروز این تیم دستگاه بر روی پنج داوطلب آزمایش شده است که نشان داده است منجر به تنفس سریعتر و بهتر از فرایند طبیعی بدن می گردد.

با وجود اینکه این دستگاه روی افراد اندکی آزمایش شده است، اما سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) استفاده اضطراری از ClearMate را در اورژانس تایید نموده است.

دکتر فیشر گفت: این یک وسیله بسیار ابتدایی و با فناوری پایین است که می توان آن را در هر کجای جهان ساخت و به هیچ قطعه الکترونیکی، هیچ رایانه و فیلتر دیگری نیازی نیست. تقریباً غیرقابل شرح است که چرا ما از چند دهه قبل این وسیله را نساخته ایم.

این مطالعه در مجله Scientific Reports منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "دستگاه تنفسی که الکل را از بدن خارج می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه تنفسی که الکل را از بدن خارج می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید