حرز امیرالمومنین چیست و خواندن آن چه آدابی دارد؟

به گزارش وبلاگ جعبه، خبرنگاران | سرویس مذهبی - حرز امیرالمومنین چیست و چه خواصی دارد؟ دعا ها و حرز های زیادی به امیرالمومنین منسوب است. بعضی از این دعا ها سند کامل و قانع کننده ای دارند و بعضی دیگر براساس روایت های نامعتبر هستند. در این مقاله قصد آنالیز کردن حرزی را داریم که گفته می گردد برای از بین بردن سحر و جادو از زبان امام علی (ع) روایت شده است.

حرز امیرالمومنین چیست و خواندن آن چه آدابی دارد؟

متن حرز امیرالمومنین

حرز در لغت، به معنای جایگاهی است که انسان وارد آن گردد و از همه خطر ها در امان باشد. حرز در اصطلاح، به معنای دعا های دینی است که برای برطرف چشم زخم و سحر و جادو به کار می رود. حرز امیرالمومنین به بیان زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ اى کنوش (کنویش ) اى کنوش اره شش عطیطسفیخ یا مظظرون قرتالیونما و ماسوماس ما طیطسالوس خیطوس مسفقلس مساصعوس الطیعوس لطیفوس اقرطیعوش لطفیکس هذا هذا وَ ما کُنْتَ بِجانِبِ الْغَرْبِیِّ إِذْقَضَیْنا إِلى مُوسَى الْأَمْرَ

وَ ما کُنْتَ مِنَ الشَّاهِدِینَ اخْرُجْ بِقُدْرَهِ اللَّهِ مِنْهَا أَیُّهَا اللَّعِینُ بِقُوَّهِ (بِعِزَّهِ) رَبِّ الْعَالَمِینَ اخْرُجْمِنْهَا وَ إِلَّا کُنْتَ مِنَ الْمَسْجُونِینَ اخْرُجْ مِنْها فَما یَکُونُ لَکَ أَنْ تَتَکَبَّرَ فِیها فَاخْرُجْ إِنَّکَ مِنَ الصَّاغِرِینَ اخْرُجْ مِنْهامَذْؤُماً مَدْحُوراً مَلْعُوناً کَما لَعَنَّا أَصْحابَ السَّبْتِ وَ کانَ أَمْرُ اللَّهِ مَفْعُولًا اخْرُجْ

یَا ذَا الْمَخْزُونِ اخْرُجْ یَا سورا یَا سوراسور بِالاسْمِ الْمَخْزُونِ یا ططرون طرعون مراعون تَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِینَ باهیا شراهیا حَیّاً قَیُّوماً بِالاسْمِ الْمَکْتُوبِ عَلَى جَبْهَهِ إِسْرَافِیلَاطْرُدُوا عَنْ صَاحِبِ هَذَا الْکِتَابِکُلَّ جِنِّیٍّ وَ جِنِّیَّهٍ

وَ شَیْطَانٍ وَ شَیْطَانَهٍ وَ تَابِعٍ وَ تَابِعَهٍ وَ سَاحِرٍ وَسَاحِرَهٍ وَ غُولٍ وَ غُولَهٍ وَ کُلِّ مُتَعَبِّثٍ وَ عَابِثٍ یَعْبَثُ بِابْنِ آدَمَ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّهَ إِلَّابِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ أَجْمَعِینَ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ .

سند حرز امیرالمومنین

برجسته ترین سندی که برای این حرز ارائه می گردد را می توان کتاب مهج الدعوات از سید بن طاووس دانست. مهج الدعوات، کتابی راجع به حرز ها و دعا های نقل شده از پیامبر گرامی اسلام، اهل بیت ایشان و بعضی دیگر از علمای اسلام بوده و مورد تایید عموم علمای برجسته اسلام است.

خواص حرز امیرالمومنین

معروف است که امیرالمومنین این حرز را بر روی کاغذی نوشته بودند و بر بازوی راست خود می بستند. مهم ترین کارکرد های این حرز، دفع سحر و جادو، شکست طلسم و دور کردن ساحران از شخص حمل کننده به شمار می آید. همچنین در کتاب مکارم الاخلاق، این حرز برای دفع شیاطین، برطرف صرع و جنون و دیگر آفت ها معرفی گردیده است.

بیشتر بخوانید: دعای حرز یمانی چیست و چه خواصی دارد؟

آداب استفاده از حرز امیرالمومنین

آداب مختصری برای استفاده از حرز امیرالمومنین بیان شده که به توضیح زیر است:

  • ابتدا، باید به حرز و تاثیرات آن معتقد باشید و بصورت قلبی اطمینان داشته باشید که از نیروی این حرز در جهت منفی استفاده نخواهید کرد؛
  • به درگاه خداوند طلب بخشش کنید؛
  • تکه کاغذ بی خطی را به گلاب و زعفران معطر کنید؛
  • وضو بگیرید و رو به قبله بنشینید؛
  • دعای حرز را بر روی کاغذ بنویسید؛
  • زکات حرز را پرداخت کنید؛ (مطابق با باور دینی، هر حرزی زکات مخصوصی به درگاه خداوند دارد که باید به نیازمندی پرداخت گردد.)
  • حرز را بر بازوی راست خود ببندید.

نکته: سعی تان بر این باشد که در هنگام غروب یا طول شب، این عمل را انجام ندهید، همچنین بهتر است که در روز های سعد این عمل انجام گردد. (بهترین روزها، یک شنبه، پنج شنبه و آدینه است)

سخن آخر

حرز امیرالمونین، دعایی است که ایشان همواره بر بازوی راست خود داشته اند تا از خطر جادو و جادوگران در امان باشند. این حرز سند مختصری دارد که در این مقاله معرفی گردید. همچنین همانطور که گفته شد، مانند دیگر حرز های اسلامی، آدابی برای نوشتن این حرز ذکر شده است که باید رعایت گردد. اگر به حرز ها و دعا های معرفی گردیده از زبان ائمه (علیهم السلام) علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم مطلب حرز ائمه اطهار علیهم السلام را نیز مطالعه کنید. همچنین شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را به وسیله قسمت نظرات و پرسش ها با ما و دیگر مخاطبان سایت وبلاگ جعبه به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com

به "حرز امیرالمومنین چیست و خواندن آن چه آدابی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرز امیرالمومنین چیست و خواندن آن چه آدابی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید