جزئیات عرضه سیمان در بورس

به گزارش وبلاگ جعبه، پای سیمان از خردادماه امسال به بورس کالا باز شد و با وجود اینکه حاشیه های این اتفاق به علت بالا رفتن قیمت سیمان ناشی از قطعی برق صنایع زیاد بود در نهایت همه شرکت های سیمانی موظف شدند محصول خود را در بورس کالا عرضه نمایند و طبق آمار تا به امروز 71 شرکت به این ابلاغیه وزارت صمت جامه عمل پوشاندند.

جزئیات عرضه سیمان در بورس

نهم خردادماه در مجموع 16 میلیون و 134 هزار و 841 تن سیمان در بورس کالا عرضه شد که با تقاضای 17 میلیون و 557 هزار و 295 تنی همراه شد و 12 میلیون و 879 هزار و 110 تن آن در نهایت مورد معامله نهاده شد.

پس از این اتفاق و با ورود به فصل تابستان و رویارویی کشور با بحران برق، برق صنایع با محدودیت روبرو و باعث شد قیمت هر کیسه سیمان به بالای 70 هزار تومان هم برسد. اتفاقی که مخالفان عرضه سیمان در بورس علت آن را بورسی شدن سیمان می دانستند اما با این وجود نهم شهریورماه روز وزارت صمت در ابلاغیه ای به رؤسای سازمان صمت 31 استان اعلام نمود که خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع است و پس از آن نیز یک تالار اختصاصی برای معاملات سیمان در بورس کالا راه اندازی شد.

بر این اساس، طبق آخرین آماری که از سوی بورس کالا مطرح شده است سیمان شرکت سیمان قشم در بازار اصلی این بورس پذیرش شده است تا شمار شرکت های سیمانی پذیرش شده در بورس کالا به 71 شرکت برسد.

نگاهی به پذیرش های اخیر نشان می دهد که 6 مهر ماه شرکت گروه صنعتی و معدنی سیمان تجارت مهریز به عنوان هفتادمین شرکت محصول سیمان خود را در بورس پذیرش کرد و در تاریخ های 30 شهریور ماه نیز محصول سیمان شرکت سیمان سفید ارومیه، 22 شهریورماه محصول سیمان شرکت های سیمان شرکت سیمان یاسوج، سفید بنوید، گیلان و شهرکرد و در 16 شهریور ماه محصول سیمان شرکت های لار، نائین، صنایع سیمان کیاسر، ایلام و خمسه و همینطور هشتم شهریور ماه محصول سیمان دو شرکت سیمان باقران و ساروج اصفهان در بورس کالا پذیرش شده بودند.

پیش از این هم شرکت های سیمان سپهر قیر و کارزین، فراز فیروزکوه، صنایع سیمان نهاوند، نیزار قم، کویر کاشان، پیوند گلستان، زاوه تربت، استهبان، کاوان بوکان، صنایع سیمان زابل، بین المللی ساروج بوشهر، آباده، آرتا اردبیل، اردستان، بجنورد، تهران، جوین، خاش، خزر، دشتستان، دورود، سیمان سفید شرق، سیمان سفید نی ریز، شاهرود، عمران انارک، فارس، فارس نو و لارستان در بورس کالا مورد پذیرش نهاده شده اند.

بعلاوه علاوه بر شرکت های مذکور، سیمان مازندران، ممتازان کرمان، منددشتی، هرمزگان، سامان غرب، صنایع سیمان سامان غرب، آذر آبادگان خوی، لامرد، فیروزکوه، ارومیه، اصفهان، بهبهان، توسعه ماهان کرمان، خوزستان، داراب، زنجان، ساوه، سپاهان، شرق، شمال، صوفیان، قائن، کردستان، غرب آسیا، آبیک، کرمان و هگمتان نیز در بورس کالا پذیرش شده اند.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس وبلاگ جعبه بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "جزئیات عرضه سیمان در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه سیمان در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید