توصیه هایی برای سلامت کبد در دوران کرونا و دورکاری

به گزارش وبلاگ جعبه، کبد عضوی از بدن است که نقشی اساسی در سیستم گوارش و هاضمه دارد و با وجود اینکه بزرگترین و سنگین ترین عضو از اُرگان های داخلی بدن است اما اغلب در برنامه های مراقبت درمانی نادیده گرفته می گردد.

توصیه هایی برای سلامت کبد در دوران کرونا و دورکاری

به گزارش وبلاگ جعبه، این عضو از بدن به تنهایی بر تمامی جنبه های سلامت تاثیر می گذارد. همچنین کبد چندین عملکرد مهم در بدن را بر عهده دارد که از آن جمله می توان به از بین بردن مواد شیمیایی مضر که بدن فراوری می کند و نیز فراوری مایعی به نام صفرا که به تجزیه چربی موجود در غذا یاری می کند، اشاره نمود.

در حالیکه کبد در بعضی شرایط می تواند انعطاف پذیر باشد اما تغییر ناگهانی سبک زندگی در بحبوحه همه گیری بیماری کووید-19 می تواند با پیامدهای مضری همراه باشد.

برای مثال دورکاری به طور معمول و با توجه به افزایش سطح استرس و ساعت کاری و همچنین تغییر در عادت های غذایی و ورزش کردن، شرایط را دشوارتر می کند.

این روزها برای بسیاری از افراد مصرف غذاهای سرخ شده و آماده در حین دورکاری به بخشی از سبک زندگی تبدیل شده و فعالیت بدنی به دلیل حضور بیشتر در محیط خانه کاهش یافته است. این تغییرات جزئی همچنان ادامه دارند و در حالیکه برای حفظ زندگی طبیعی خود کوشش می کنیم می تواند سلامت بدن و به ویژه سلامت کبد را به خطر بیاندازد.

سایت timesnownews در همین رابطه به بعضی از توصیه های مفید برای حفظ سلامت کبد در دوران همه گیری کووید-19 و شرایط دورکاری اشاره نموده که به توضیح زیر است:

رژیم غذایی متعادل: بی حوصلگی اغلب باعث می گردد افراد در طول روز بیشتر به خوردن تمایل پیدا نمایند اما ضروری است فرد در چنین شرایطی مصرف سبزیجات را جایگزین خوراکی های ناسالم از قبیل سیب زمینی سرخ نموده یا همبرگر کند. اغلب سبزیجات به آسانی قابل طبخ هستند و از بالا رفتن سطح کلسترول که به بیماری کبد چرب منجر می گردد، جلوگیری می نمایند.

گنجاندن خوراکی های مفید برای کبد در رژیم غذایی: گریپ فروت، چغندر، کلم، آووکادو و سیر از جمله مواد غذایی هستند که به دلیل دارا بودن بعضی خواص، تاثیری مفیدی بر کبد دارند.

فعالیت بدنی: مطالعات نشان داده که بزرگترین مشکل دورکاری، بی انگیزه بودن فرد برای ورزش کردن است. در این شرایط چربی اضافی در کبد ذخیره شده و آن را تحت فشار قرار می دهد. به همین دلیل به افراد توصیه می گردد هنگام حضور در خانه و انجام وظایف شغلی، تحرک و انجام تمرینات ورزشی را فراموش ننمایند. به طور مثال می توان هنگام صحبت کردن با تلفن در خانه راه رفت. همچنین حداقل دو ساعت پیاده روی سریع در هفته می تواند تا حد زیادی این خطر را کاهش دهد.

دقت در مصرف داروهای بدون نسخه: ترس از بیرون رفتن و مراجعه به پزشک در دوران همه گیری تمایل به خوددرمانی را افزایش می دهد. همچنین ساعت کاری غیر قابل پیش بینی و استرس بیشتر باعث شده که بسیاری از افراد به طور منظم به داروهای بدون نسخه دسترسی داشته باشند. در حالیکه مصرف این داروها به طور معمول در دوزهای توصیه شده بی خطر هستند اما مصرف منظم آنها می تواند بر کبد تاثیر بگذارد.

همچنین اطلاعات کافی در خصوص تاثیر بیماری کووید-19 بر افراد مبتلا به بیماری های کبدی وجود ندارد. هرچند، کارشناسان بر این باورند افرادی که از قبل به بعضی بیماری ها از قبیل بیماری کبدی مبتلا هستند بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 و مرگ ناشی از آن قرار دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "توصیه هایی برای سلامت کبد در دوران کرونا و دورکاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای سلامت کبد در دوران کرونا و دورکاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید