تاج محل ایران کجاست؟

به گزارش وبلاگ جعبه، این فقط باغ شاهزاده ماهان نیست که در سفر به کرمان می توان به دیدنش رفت و از آنهمه زیباییش سر ذوق آمد. وقتی سوار قطار کرمانیم و هنوز 25 کیلومتری مانده که به شهر برسیم، از داخل واگن می توانیم عمارت سفیدرنگ باغ فتح آباد را در دل آن کویر خشک و بی آب و علف از دور ببینیم. باغی که باغ محبوب کرمانی ها هم هست و خیلی شبیه تاج محل هند است.

تاج محل ایران کجاست؟

باغ فتح آباد کجاست؟

این باغ 25 کیلومتر با مرکز شهر کرمان فاصله دارد. برای رسیدن به آن باید بلوار هوانیروز را برویم و به شهر اختیارآباد که چسبیده به شهر است، برسیم. جمله ای که در ابتدا می بینیم این است وقف، هر فانی را باقی می نماید. و این معنی اش این است که به اختیارآباد رسیده ایم.

باغ، متعلق به حاکم کرمان، فضل علی خان بیگلر بیگی بوده؛ حکمران کرمان در زمان محمد شاه قاجار و به همین علت به باغ بیگربیگی هم مشهور است. تاریخ ساخت دقیق آن به سال 1255 هجری قمری برمی گردد و از آنجایی که 40 سال قبل از باغ شاهزاده ساخته شده، الگویی می گردد برای ساخت آن باغ تماشای تا آنهایی که به کرمان می آیند، از تماشا دو باغ سرسبز در جایی که تا چشم کار می نماید رنگ خاکستری حاکم است به وجد بیایند.

راهنمای رفتن به ارگ راین

چرا باغ فتح آباد تماشایی ست؟

آب قنات در وسط باغ جاری ست، حوض ها را پر آب می نماید و باعث می گردد فواره، زیبایی باغ را بیشتر کند. قدیم ها، باغ با زمان حالش تفاوت هایی داشته. در ورودی اش چندین بلوار بوده و اطرافش را درخت های بلند و سرسبز کاشته بودند. آب هم برخلاف امروز در دو سمت ورودی جریان داشته.

در آن موقع، باغ محلی بود برای استراحت فضل علی خان و مهمانانش که به خصوص در اتاق نقاشی گرد هم می آمدند.

حاکم بعدی که برسرکار می آید، برای خرید باغ فتح آباد کرمان پیش دستی می نماید، اما از آنجایی که فضل علی خان تمایلی به فروش باغش ندارد، حاکم تازه تصمیم به ساخت باغ دیگری می گیرد که همان باغ شاهزاده ماهان است و باعث می گردد، کرمان نه یک باغ زیبا، بلکه دو باغ داشته باشد.

سفر به شهر کلوت های ایران؛ شهداد

سرزنده در دل کویر

نگهبانی را که رد کنیم، باغ بیشتر خودش را بهمان نشان می دهد. با زمینی یکدست سنگفرش، چند درخت چنار و حوض درازی که انگار تمامی ندارد. چراغ ها و جایگاه ها را که پشت سربگذاریم به عمارت سفیدرنگ دو طبقه ای می رسیم که انعکاسش در آب باعث می گردد فکر کنیم در جایی غیرواقعی هستیم.

باغ فتح آباد کرمان، باغی ست که با عمارت سفیدش با آن گچ بری های ظریف و طاق های زیبا، شاه نشین، سه دری، پنج دری و شیشه های رنگی باعث می گردد حظ بصری زیادی ببریم و همه جوره بفهمیم که در یک خانه اعیانی-قاجاری پا گذاشته ایم.

سرپا شدن این باغ 14 هکتاری، 9 میلیارد هزینه در برداشته و طوری بازسازی اش نموده اند که معماری اصلی اش آسیبی نبیند. این را هم می توان از درختی که داخل عمارت است و هنوز پابرجا مانده فهمید؛ به اضافه عمارت یک طبقه ای که در گوشه باغ جا خوش نموده. این عمارت حالا به عنوان بخش VIP شناخته و برای مراسم خاص اجاره داده می گردد.

این روزها بودن در جایی که زمانی فقط حکمرانان اجازه ورود به آن را داشتند، چیزی ست به سادگی آب خوردن. می توانیم در آن عمارت زیبای دوطبقه غذا بخوریم یا خودمان را در شربت خانه و چایخانه اش به یک نوشیدنی مهمان کنیم.

حس اینکه در کرمان هستیم در این باغ همه جوره القا می گردد. از غرفه هایی برای فروش گیاه های دارویی تا دکه هایی که مس و پسته کرمان در آن می فروشند.

باغ فتح آباد جایی نیست که فقط روزهایش را دوست داشته باشیم، شب که از راه برسد و چراغ ها که روشن بشوند، عمارت تبدیل به هیبت بزرگ پرنوری می گردد که حال وهوایش خیلی خواستنی ست و شب هایش طوری ست که انگار جشنی در دل آن کویر برپا شده.

ساعت بازدید

از 10 صبح تا 10 شب می توان به تماشا باغ فتح آباد کرمان رفت.

منبع: اسنپ تریپ

به "تاج محل ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاج محل ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید