اردوغان به مکرون: تست سلامت عقل بده!

به گزارش وبلاگ جعبه، خبرنگاران : رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر در بحبوحه تنش دیپلماتیک میان آنکارا و پاریس، از امانوئل ماکرون، رئیس جمهوی فرانسه خواست آزمایش کنترل روانی بدهد.

اردوغان به مکرون: تست سلامت عقل بده!

به گزارش وبلاگ جعبه به نقل از ایسنا، رئیس جمهوری ترکیه یک روز پس از آن که با الفاظ تندی به همتای فرانسوی اش حمله کرد، روز یکشنبه بار دیگر نظیر همان سخنان را تکرار کرد و گفت فکر اردوغان شبانه روز ذهن ماکرون را اشغال کرده است. وی افزود: به همین دلیل او واقعا نیاز دارد که تحت آزمایش (روانی) قرار گیرد.

رجب طیب اردوغان روز شنبه گفته بود امانوئل ماکرون به دلیل رفتاری که با مسلمانان کشور خودش دارد باید بدهد عقلش را بررسی کنند. دولت فرانسه با محکوم کردن این اظهارات، سفیر خود در آنکارا را برای رایزنی به پاریس فراخواند. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز پس از بیانیه الیزه، سخنان اردوغان را تبلیغاتی مسموم و موهن علیه فرانسه خواند و گفت این گونه اظهارات نشان دهنده اراده ای برای تیز کردن آتش کینه توزی است.

به گزارش یورونیوز سخنان روز شنبه رئیس جمهوری ترکیه در واقع واکنش او به اعلام سیاست سختگیرانه فرانسه پس از حمله به یک معلم فرانسوی بود. ساموئل پاتی، معلم مدرسه ای در حومه پاریس در روز 16 اکتبر (25 مهر) به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای موهن پیامبر اسلام (ص) به دانش آموزان به دست یک پناهنده جوان چچنی تبار با چاقو به قتل رسید و سرش بریده شد.

دولت فرانسه پس از این رویداد فشار زیادی بر محافل اسلامی به ویژه کانون های اسلام بنیادگرا در این کشور وارد کرد. امانوئل ماکرون پس از آن از لایحه مبارزه با بنیادگرایی اسلامی تحت عنوان مبارزه با جدایی طلبی اسلام گرایانه نام برد و از سیاست دولت برای از نو ساختن (بازتعریف) اسلام در فرانسه پرده برداشت. این لایحه قرار است در اوایل دسامبر سال جاری مسیحی ارائه شود.

رهبران فرانسه و ترکیه در زمینه های متعددی با یکدیگر اختلاف نظر شدید دارند، اختلافاتی که اکنون به حملات لفظی کم پیشینه و بحران دیپلماتیک بدل شده است. اردوغان از سویی غالبا از اقلیت های مسلمان در کشورهای جهان دفاع می کند و از سوی دیگر در پی سیاست های جاه طلبانه ای در شرق مدیترانه و لیبی است. سیاست ماکرون در این بحران ها و نیز در جنگ جاری در منطقه قره باغ در نقطه مقابل رویکرد آنکاراست.

منبع: اقتصادنیوز

به "اردوغان به مکرون: تست سلامت عقل بده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان به مکرون: تست سلامت عقل بده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید