9 ایده خاص برای عکاسی پاییزی با استفاده از لنز ماکرو

به گزارش وبلاگ جعبه، سوژه های عکاسی شما طبعاً با گذر فصل ها تغییر می نمایند. بعضی سوژه های اصلی و مورد علاقه تان شاید تنها محدود به یک فصل خاص باشد، ولی حالا که در فصل پاییز هستیم، بهتر است از فرصت ها و موقعیت های عکاسی فوق العاده ای که در این فصل ایجاد می گردد نیز کوشش کنیم نهایت استفاده را ببریم. خبر خوش اینکه، اگر هوادار لنز ماکرو هستید، سوژه های فوق العاده ای در فصل پاییز در اطراف انتظار شما را می کشند!

9 ایده خاص برای عکاسی پاییزی با استفاده از لنز ماکرو

با کاهش دما و تغییر رنگ برگ ها، آخرین حشرات هم با طبیعت اطراف شما خداحافظی می نمایند و پروانه ها نیز به سمت مراتع سرسبز پرواز می نمایند. در این حالت، شما ممکن است به عنوان یک عکاس هوادار استفاده از لنز ماکرو کمی دلسرد شوید. اما یادتان باشد پاییز زمان بسیار خوبی برای عکاسی است. حتی هواداران لنز ماکرو هم سوژه های خاص و زیادی را در این فصل به دست می آورند.

در این مقاله چند ایده و پروژه عکاسی پاییزی با استفاده از لنز ماکرو را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

1. عکاسی از عناصر پاییزی به تنهایی

بیایید با اصلی ترین خصیصه پاییز و جالب ترین ایده پاییزی آغاز کنیم: برگ های پاییزی!

به جای عکاسی از منظره ها گسترده پاییزی، می توانید یک برگ پاییزی زیبا را پیدا نموده و جزئیات آن را با استفاده از لنز ماکرو ثبت کنید. برگ های افتاده از درخت و شناور روی آب و در رودخانه ها نیز می تواند یک ایده بسیار جادویی به نظر برسد. شما بعلاوه می توانید گیاهان، جوانه ها و دانه های مختلف دیگری که در طبیعت پاییز مشاهده می کنید را با استفاده از لنز ماکرو خود به تصویر بکشید.

هنگام عکاسی از این عناصر، توصیه می کنیم با عمق های میدان مختلف بازی کنید تا جلوه های مختلفی را به تصویر بکشید. آیا می خواهید از حالت اولویت با دیافراگم بهره ببرید؟ در این حالت شاید بهتر باشد سایر متغیرهای مثلت نوردهی را کمی تغییر دهید تا عکس نهایی شما مشکل نوردهی نداشته باشد.

به تصویر کشیدن جاده ها و مسیرهای احاطه شده به وسیله برگ های پاییزی نیز می تواند یکی دیگر از ایده های جالب شما برای عکاسی در پاییز باشد.

2. بافت های سبزیجات و میوه های فصلی

در کنار برگ های رنگارنگ پاییزی، میوه ها و سبزی ها مختلفی هم در این فصل به ارمغان می آیند که زیبایی های خاصی دارند. به عنوان مثال، عکاسی ماکرو از کدوتنبل و یا کدوحلوایی می تواند خیلی زیبا و خلاقانه باشد. رنگ نارنجی آن ها معمولاً زیبایی خاصی به عکس شما می بخشد. علاوه بر این، بافت روی آن ها نیز می تواند منحصر به فرد باشد. شاه بلوط هم معمولاً در جنگل ها به وفور یافت می گردد و عکاسی از آن ها هم می تواند سوژه خوبی برای شما باشد.

ذرت هم یکی دیگر از سبزیجات پاییزی است که می تواند جزو برترین سوژه های یک عکاس برای استفاده از لنز ماکرو در طول این فصل باشد.

برای این تمام بخش های تصویر شما واضح باشد، می توانید مقداری با عمق تصویر بازی کنید. با این حال، لنزهای ماکرو به خاطر عمق میدان ناچیزی که دارند، شاید انتخاب های چندان زیادی برای شما باقی نگذارند.

3. عکاسی از برش میوه ها با نور پس زمینه

این ایده خیلی ساده است. یک برش میوه را برداشته و تصور کنید می خواهید از آن مانند یک محصول عکاسی کنید. میوه های زیبا و خوش رنگ زیادی مثل انار در فصل پاییز در بازار هستند که سوژه هایی عالی برای عکاسی با لنز ماکرو می توانند باشند. می توانیم تمام فریم عکاسی را با آن ها پر کنید و رنگ و طرح آن ها را با لنز ماکرو به تصویر بکشید.

برای روش کردن پس زمینه می توانید از نور مصنوعی و صفحات رنگی بهره ببرید. تنها کافی است این میوه های پاییزی را برش داده، روی صفحه مورد نظر بگذارید و با استفاده از نور مصنوعی و لنز ماکرو خود، از آن ها عکاسی کنید.

برای ثبت این عکس ها شما به هیچ چراغ استودیویی فانتزی نیازی ندارید. با کمی خلاقیت، با استفاده از نور فلاش گوشی خود و یا با استفاده از چراغ مطالعه های معمولی خانگی هم می توانید عکس های خوبی را ثبت کنید.

4. عکس های بوکه شبه وار بگیرید

لامپ های ریسه ای قیمت ندارند و تهیه کردن آنها هم بسیار آسان است. مقداری از این لامپ ها تهیه نموده و سعی کنید با استفاده از لنز ماکرو خود، عکس هایی با افکت بوکه از این لامپ ها بگیرید. یک ترفند جالب می تواند این باشد که یک تکه کاغذ را برداشته و شکل های مختلفی را روی آن بُرٍش بزنید. سپس این کاغذ را روی لنز ماکرو خود بچسبانید. حالا فوکوس دوربین عکاسی خود را روی حالت دستی تنظیم نموده و روی لامپ های ریسه ای فوکوس کنید. نتیجه کار شما عکس هایی شبه وار با افکت بوکه خواهد بود.

5. تار عنکبوت پوشیده از شبنم

شما هر روز تارهای عنکبوت را نمی بینید که پوشیده از قطرات شبنم باشند. فصل پاییز یک ویژگی متمایز دارد. آن هم این است که در این فصل روزها گرم و شب ها سرد است. بنابراین، شانس شما برای تماشا دانه های شبنم بر روی تار عنکبوت در پاییز بیشتر است.

اگر به منطقه ها کمی خنک تر مثل جنگل ها بروید، چنین صحنه ای را به احتمال زیاد در ساعات ابتدایی روز می توانید شکار کنید. ولی یادتان باشد، شاید برای پیدا کردن صحنه های این چنینی لازم باشد مسافت زیادی را در دل جنگل طی کنید تا در نهایت بتوانید آن را پیدا کنید. اگر چنین تار عنکبوتی را بالاخره جایی پیدا کردید، مراقب باشید با آن برخورد نکنید، چراکه کوچک ترین لرزه و برخوردی می تواند منجر به افتادن دانه های شبنم روی آن گردد.

اگر صبح خیلی زود برای عکاسی می روید، به تجهیزات بیشتری نیاز خواهید داشت. این تجهیزات می تواند شامل سه پایه، اسپید لایت و دیفیوزر باشد، چراکه در صبح زود احتمالاً نور کافی برای عکاسی مناسب وجود ندارد. بعلاوه، یادتان باشد فوکوس اتوماتیک یاری چندانی به شما نخواهد کرد و برای عکاسی از تارعنکبوت های پوشیده از شبنم با لنز ماکرو بهتر است از سیستم فوکوس دستی بهره ببرید.

6- قارچ روی تنه درختان

آیا می دانستید پاییز فصل اوج مصرف و رشد قارچ است؟ قارچ ها اصولاً برای رشد به رطوبت نیاز دارند و این شرط طبعاً در روزهای پاییزی به اوج حضور خود می رسد. اگر در روزهای پاییزی در جنگل پیاده روی کنید، احتمالاً تعداد زیادی از این قارچ ها را مشاهده خواهید کرد. با این حال یادتان باشد هنگام انتخاب قارچ ها برای عکاسی باید دقت و خلاقیت بیشتری به خرج دهید تا مجذوب کننده به نظر برسند.

استفاده از نور پس زمینه یک تکنیک عالی برای عکاسی از قارچ های روی تنه درختان با استفاده از لنز ماکرو است. اگر می خواهید تصاویر بوکه صاف و زیبایی از این قارچ ها بگیرید، توصیه می کنیم از عمق میدان کم بهره ببرید. بعلاوه می توانید زوایای و پرسپکتیوهای مختلف را امتحان کنید تا مجذوب کنندهیت بیشتری داشته باشند.

تذکر مهم: اگر گونه های مختلف قارچ ها را نمی شناسید، از دست زدن به آن ها اکیداً خودداری کنید. بسیاری از این قارچ ها می توانند سمی باشند. علاوه بر این، یادتان باشد که دستتان را در اسرع وقت حتماً بشویید.

7. پرندگان با برگ های پاییزی در پس زمینه

پرندگان از لحاظ فنی سوژه های خیلی مناسبی برای عکاسی ماکرو نیستند. اما سوژه های سرگرم نماینده ای هستند که با استفاده از لنز ماکرو خود می توانید از آن ها عکاسی کنید. لنز ماکرو تله فوتو مانند Nikkor 105mm f/2.8 یا Canon 100mm f/2.8 می تواند گزینه های عالی برای پرندگان باشد.

یکی از برترین کارهایی که می توانید کنید، عکاسی از این پرنده های زیبا، با پس زمینه های پاییزی است. با کمی صبر و خلاقیت می توان عکس هایی فوق العاده ثبت کنید.

البته این موضوع هم یادتان باشد، برای اینکه تصاویر شما خیلی خوب و بی نقص باشند، به احتمال زیاد نیاز به ویرایش مجدد آن ها خواهید داشت. بنابراین، انتظار نداشته باشید که عکس شما از همان ابتدا کاملاً عالی و بی نقص باشد. بعضی برش ها، تنظیم های لایت ها، سایه ها و یا افزایش اشباع و کنتراست عکس می تواند عکس شما را خیلی بهتر و حرفه ای تر کند.

البته این ایده عکاسی شاید ضعف و دشواری خاص نیز به همراه داشته باشد و آن هم دسترسی به پرنده ها و امکان تصویربرداری سریع از آن ها (در حین پرواز) است.

8. قطرات شبنم روی چمن

پروژه عکاسی پاییزی ما بدون عکاسی از قطرات شبنم کامل نخواهد شد. همان طور که پیش تر هم گفتیم، در صبح های پاییزی معمولاً شبنم روی سطوح مختلف می نشیند. صبح های زود و روزهای سرد فرصت مناسبی برای عکاسی از قطرات شبنم روی چمن ها هستند. یک روش مناسب برای عکاسی از آن ها این است که دراز بکشید و از نزدیک و با زاویه مناسب از آن ها عکاسی کنید.

برای ثبت این عکس، توصیه می کنیم با تنظیمات مختلف دیافراگم بازی کنید و سطح بوکه و محوشدگی پس زمینه مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. در خصوص فوکوس هم بهتر است از فوکوس دستی استفاده نموده و دقیقاً معین کنید که ترجیح می دهید لنز شما روی کدام بخش از تصویر فوکوس کند. البته این به معنای عدم کارایی فوکوس اتوماتیک نیست، ولی فوکوس اتوماتیک ممکن است نتایجی برای شما به همراه داشته باشد که خودتان انتظار آن را ندارید.

این نوع از تصاویر هنری به قدری زیبا و آرامش بخش هستند که می خواهید آنها را بزرگ نموده و در اتاق نشیمن خود آویزان کنید.

در پایان، مجدداً یادتان باشد که سوژه های عکاسی ماکرو تنها محدود به یک فصل نیستند. بنابراین، اگر فکر می کنید که با گذشت تابستان و ناپدید شدن سوژه های موردعلاقه خودتان دیگر سوژه ای برای عکاسی با لنز ماکرو وجود ندارد، باید بگوییم که تصور شما کاملاً اشتباه است. تنها با کمی خلاقیت و حوصله به خرج دادن، در تمام فصل های سال می توانید عکس هایی عالی را با لنزهای ماکرو و تله فتو خودتان ثبت کنید.

منبع: دیجیکالا مگ

به "9 ایده خاص برای عکاسی پاییزی با استفاده از لنز ماکرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 ایده خاص برای عکاسی پاییزی با استفاده از لنز ماکرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید