صف بندی عجیب فردوسی پور و میثاقی

به گزارش وبلاگ جعبه، دو سال از تعطیلی ناگهانی و شائبه برانگیز برنامه پربیننده نود و حذف مجری برتر صداوسیما از صفحه تلویزیون می گذرد. صف بندی های شکل گرفته هنوز به قوت خود باقی است و شعله اختلاف پیش آمده پس از آن، نه تنها هنوز فروکش نکرده که زیر خاکستر پخش شده و حالا در جایی که کسی فکرش را نمی کرد، زبانه کشیده است.

صف بندی عجیب فردوسی پور و میثاقی

در این دو سال شاید خیلی ها منتظر تقابل کلامی میان عادل فردوسی پور و محمدحسین میثاقی بودند، اما این اتفاق نیفتاد و هر دو ترجیح دادند درباره خیلی مسائل سکوت نمایند تا این که بالاخره فوتبال بار دیگر آن دو را رو به روی هم قرار داد.

این رویارویی درست در روز هایی اتفاق می افتد که بحث مسابقات لیگ قهرمانان آسیا داغ است و محافل فوتبالی و علاقه مندان به استقلال و پرسپولیس، مشغول تفسیر و تحلیل این تورنمنت در قطر هستند. فوتبال در داخل ایران هم با شیوع بی رحمانه کرونا و سرانجام فصل قبلی رقابت های باشگاهی، کاملاً تعطیل است و تیم های باشگاهی مشغول جذب نفرات و برگزاری اردوی آماده سازی برای حضور در لیگ بیستم هستند.

در همین تعطیلات، اما دو تیم آماتور فوتبال از یک صنف، حسابی سروصدا به پا نموده اند. هیچ کدام تیم باشگاهی و حرفه ای نیستند، اما اخبارشان بیشتر از تیم های رسمی حاضر در لیگ های کشوری به چشم مخاطب فوتبال می آید. دو تیم متشکل از همکاران رسانه ای شاغل در ورزش که چهره های سرشناس زیادی از سردبیران روزنامه ها و خبرگزاری ها، برنامه سازان و مجریان و گزارشگران را در خود جای داده است و حالا به محلی برای رقابت دو جبهه مختلف حاضر در این حوزه تبدیل شده است. اما این جبهه گیری چرا و از کی به وجود آمده؟ و قرار است به کجا کشیده شود؟

وقتی فوتبال نویس ها هوس کردند توپ را مثل قلم بچرخانند

آغاز ماجرا به دو دهه قبل برمی شود؛ روزگاری عده ای از وبلاگ جعبه ورزشی تصمیم گرفتند به جز نوشتن درباره فوتبال، خودشان هم در قالب یک تیم فوتبال پا به توپ شوند و هنرشان را وسط زمین چمن نشان دهند. در این میان هر نویسنده و عکاس و گزارشگر و مجری ورزشی که شرایط بدنی اش اجازه می داد، لباس به تن کرد و وارد گود شد.

گرچه نتیجه کار چندان دل چسب نبود و اغلب نفرات آن طور که می گفتند و می نوشتند، در عمل و داخل مستطیل سبز چیز خاصی نشان ندادند و حتی اضافه وزن برخی، دویدن را هم برای شان سخت نموده بود، اما به هر حال تیم قلم ورزش خیلی زود معروف شد و از آن جا که بیشتر بازیکنانش بی ادعا نبودند خیلی سریع اختلافات بین اعضا بالا گرفت و شعبه جدیدی به نام رسانه ورزش از تیم اولیه اعلام استقلال کرد. مشابه چنین اتفاقی را در تاریخ فوتبال باشگاهی ایران و در شکل گیری تیم هایی نظیر پرسپولیس شاهد بودیم که از دل پیکان زاده شد.

طبیعی بود که همه مفسران، ایده و شیوه خاص خود را برای تیم داری، تاکتیک تیم، چینش نفرات و... حتی در یک تیم آماتور به اصطلاح کارگری داشته باشند، اما تا این جا اختلاف ها تنها فوتبالی و به کری خوانی رایج بین وبلاگ جعبه دو تیم محدود می شد و دو طرف احترام هم را تا حدود زیادی حفظ می کردند. جلسات تمرینی هم بدل به جنجال های شیرین و سرانجام ناپذیر بر سر داوری، زننده ضربه کاشته و یا حتی ارسال یک پاس معمولی می شد، اما قهر و آشتی تا جلسه بعدی به یاد کسی نمی ماند.

عادل فردوسی پور در تیم رسانه ورزش

با حضور معروف ترین خبرنگار و چهره رسانه ای فوتبال ایران یعنی عادل فردوسی پور در تیم رسانه ورزش، وزنه شهرت به سود تیم تازه تأسیس شده، سنگینی کرد و این تیم بعضاً با جذب اسپانسر و پخش زنده بازی های خیرخواهانه اش در مناسبت های مختلف معروف و مستحکم شد و یکی دو چهره سرشناس از بازیکنان سابق تیم ملی و باشگاهی کشور را به عنوان مربی در اختیار گرفت. محمود کلهر و رضا ترابیان و... ستاره های فوتبال ایران برای ملاقات حضوری با مجری نود سه شنبه شب ها یا ظهر پنج شنبه راه تمرین رسانه ورزش را یاد گرفتند و بازار عکس و امضا هم داغ شد. سفر های استانی به بهانه یاری به زلزله زدگان و امداد به فلان پیشکسوت راه افتاد، سپس اردو ها و بازی های خارجی هم از راه رسید و کار بالا گرفت تا جایی که قوانینی برای اداره تیم وضع شد و هیأت مدیره ای نیز تشکیل شد.

یک جست وجوی ساده در اینترنت کافی است تا تعداد خبر ها و عکس های منتشر شده حول و حوش تیم رسانه ورزش و عادل فردوسی پور را ببینید و با یک تیم معمولی لیگ برتر ایران مقایسه کنید تا متوجه برتری رسانه ای این تیم بشوید. به هرحال از عده ای دست اندرکار خبر و تصویر، چیزی جز این توقع نمی رفت.

آتش اختلافی که در شبکه سه خاموش نشد

اوضاع تیم رسانه ورزش تا اسفند سال 97 یعنی پخش آخرین برنامه نود با اجرای فردوسی پور خوب پیش می رفت و گل زنی های کاپیتان عادل در کنار بازی تکنیکی محمدحسین میثاقی و نمایش محمد سیانکی، مهدی توتونچی، پیمان اسدیان و چندین گزارشگر و سردبیر و مجری و گوینده اخبار دیگر، از برخی تیم های بی تماشاگر لیگ ایران بیشتر تماشاچی و بیننده داشت، تا این که زمزمه تکیه زدن میثاقی بر جایگاه استادش در شهر پیچید.

فروغی، مدیر جوان شبکه سه از بین گزینه هایی مثل مزدک میرزایی و احمدی و پیمان یوسفی و حتی جواد خیابانی، یک راست به اردوی رقیب زد و برای جانشینی عادل گزینه ای بهتر از شاگردش پیدا نکرد. شانس به محمدحسین میثاقی رو کرد تا از پشت پرده، به مقابل دوربین بیاید و آن چه طی سال ها در پشت صحنه از فردوسی پور یاد گرفته بود را در شمایلی جدید به نمایش بگذارد. یک جراحی خونین و ناشیانه در بدنه شبکه سوم سیما که تبعاتش فضای مجازی را هم در بر گرفت و شبکه های اجتماعی را به میدان هجوم و خشم هواداران میلیونی عادل فردوسی پور علیه مجری جدید و البته رئیس مافوقش بدل ساخت.

وقتی میثاقی بی سروصدا از تیم عادل جدا شد

هم زمان با مطرح شدن شایعه جایگزینی میثاقی به جای عادل او دیگر در تمرینات تیم رسانه ورزش حاضر نشد. البته او مدتی قبل از آن هم به دلیل مشغله در تمرینات حضور پررنگی نداشت. مجری جوان در یک چشم به هم زدن تقریباً 80 درصد رفقای هم صنفش را از دست داد. ضربه ای که احتمالاً قبل از پذیرش نقش تازه در تیم فروغی، پیش بینی اش را نموده بود.

میثاقی آن طور که خودش گفته در همان یک سال نخست نشستن جای فردسی پور 20سال پیر شد و برای اثبات حرفش سپیدی ناگهانی موهایش را شاهد گرفت. او هر چه سعی کرد برخلاف میل مدیر شبکه، روی آنتن زنده با جملات تمجیدی، ارادتش را به عادل نشان دهد و دل استاد را به دست بیاورد، نشد که نشد. حتی وساطت اندک دوستان مشترک به جامانده هم جواب نداد تا این عشق یک طرفه، کم کم به سمت نفرت برود.

بازگشت محمدحسین با دار و دسته خودش

میثاقی حالا بعد از دو سال عزلت، از شکاف ایجادشده در تیم فردوسی پور نهایت استفاده را برده و چند هفته ای است که تیم خودش را ساخته و اسمش را هم گذاشته یاران رسانه. شاید کنایه ای از یارانی که از جمع وفاداران عادل جدا می نماید. همزمان با اوج جابجایی باشگاهی لیگ بیستم، این جا یک جدال تمام عیار دیگر بر سر تصاحب چهره های رسانه ای در افتاده است و چند نفر از چهره های شاخص و قدیمی تیم فردوسی پور پیراهن تیم رقیب را پوشیده اند. در این میان دعوت از مدیران فعلی شبکه سه و اهدای پیراهن تیم به آن ها، بازی را وارد فاز جدی تری نموده است که پیغام متفاوتی نیز به اردوی استاد سابق و دشمن فعلی می فرستد. جالب است که حتی مسئول تدارکاتی که از تیم عادل رانده شده بود هم به تیم میثاقی ملحق شده است!

برنده جدال استاد و شاگرد کیست؟

ساده لوحانه است اگر این ریزش تنها در چارچوب کوشش تفریحی دو تیم صنفی دیده شود. یارکشی ای که بیش از کل کل بازیکنان دو تیم، صف بندی دو جبهه تازه در فضای رسانه ای فوتبال ایران را به تصویر کشیده و می رود تا در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال و مشخص یک رئیس مناسب، خاستگاه جریان متضادی شود که معادلات را هم تغییر دهد. دود این اختلاف می تواند به چشم فوتبال ایران برود، اما روشن نماینده این آتش کیست؟

طرح: شهاب جعفرنژاد

منبع: ایران ورزشی

منبع: فرارو

به "صف بندی عجیب فردوسی پور و میثاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صف بندی عجیب فردوسی پور و میثاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید