بار دیگر، تهران به وقت شمس العماره

به گزارش وبلاگ جعبه، خبرگزاری خبرنگاران- شهردار منطقه 12 از بازسازی و راه اندازی مجدد ساعت شمس العماره واقع در کاخ گلستان، پس از سال ها خاموشی اطلاع داد.

بار دیگر، تهران به وقت شمس العماره

به گزارش خبرگزاری وبلاگ جعبه به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 12، علی محمد سعادتی، شهردار منطقه در خلال بازدید از کاخ گلستان ضمن اعلام این خبر گفت: کاخ گلستان در منطقه 12، تنها اثر ثبت جهانی حوزه میراث فرهنگی در شهر تهران است و ما میراث دار این اثر ارزشمند هستیم؛ از این رو به دلیل اهمیت این مجموعه در قالب تفاهم نامه و همکاری های متعدد میان شهرداری منطقه 12 و مدیریت کاخ گلستان، خدمات متعددی مبادله شده که از جمله این قرارها و تفاهم ها این بود که شهرداری منطقه 12 به نمایندگی از طرف شهرداری تهران بتواند برای یاری به تعمیر و بازسازی ساعت تاریخی عمارت شمس العماره که بیش از 150 سال قدمت دارد، اقدام کند.

وی با نوید اینکه امروز که در فروردین ماه 1400 این ساعت به دست متخصصان چیره دست توانسته مجدداً به حیات خود ادامه دهد، اضافه کرد: هم اکنون ما عملاً در حال پاسداری از این میراث ارزشمندی که متعلق به شهر و میهن ماست، هستیم و قرار است کارشناسانی به این منظور آموزش داده شوند تا دیگر شاهد خاموشی ساعت شمس العماره نباشیم.

شهردار قلب طهران خبر بهتر و مهم تر را اقدام برای بازگشایی ورودی باب عالی از خیابان ناصرخسرو به داخل کاخ گلستان دانست و اعلام کرد: با بازسازی و بازگشایی این در، عملاً امکان ورود و خروج مردم و بازدیدنمایندگان و گردشگران از قسمت شرقی کاخ فراهم خواهد شد؛ دغدغه ای که سالیان سال است که هم مردم و هم گردشگران آن را مطالبه می نمایند و با مدیریت مجموعه کاخ گلستان الحمدالله این رخ داده است.

آفرین امامی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان نیز در مراسم به صدا درآوردن ناقوس ساعت شمس العماره گفت: به کار انداختن ساعت شمس العماره پیش احتیاج بازگشایی باب عالی بود که موضوع با شهرداری منطقه 12 طرح و با استقبال و حمایت آن ها نیز روبه رو شد. هدف مجموعه جهانی کاخ گلستان این است که ساعت به صورت متوالی کار کند و صدای ناقوس آن در منطقه شنیده گردد. اجازه نمی دهیم بار دیگر ساعت ساکت گردد.

وی با اشاره به پیشنهاد راه اندازی موزه ساعت در شمس العماره و موافقت اداره کل موزه ها، اضافه کرد: با وجود حدود 400 ساعت تاریخی در کاخ گلستان که بیشتر آن ها پیشکش شده به ناصرالدین شاه است، می توان این عمارت را به موزه ساعت یا زمان تبدیل کرد. قرار است طرح محتوایی آن آماده گردد تا مصوبه را دریافت کند.

ساعت شمس العماره که به گفته محمود ساعتچی، تعمیرکار آن، قدمتش به بیش از 150 سال می رسد، روی برج شمس العماره که در آن موقع بلندترین عمارت تهران بود، در کاخ گلستان نصب شده است. ساعت پیشکش ملکه ویکتوریا به ناصرالدین شاه بود، اما صدای بلند ناقوس آن برای دربار و اهالی محدوده ارگ سلطنتی آزاردهنده بود؛ به هم دلیل صدایش را کم کردند، اما از کار افتاد.

اوایل دهه 90 سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد ساعتچی ـ ساعتکار قدیمی شهر ـ را خبر کرد تا به یک قرن سکوت ساعت پیشکشی پایان دهد. پایان ظهر روز 22 بهمن ماه سال 1391 عقربه های ساعت شمس العماره به حرکت درآمد، اما هزینه بالای نگهداری آن، کوک ساعت را پس از 10 ماه، دوباره از کار انداخت.

سال 97 دوباره تعمیرکار ساعت را خبر کردند و با او تفاهم نامه ای بستند تا هم کل ساعت های کاخ گلستان را کار بیندازد، هم هر 15 روز یک بار ساعت شمس العماره را کنترل کند تا بار دیگر متوقف نگردد. از مدیر وقت کاخ نقل شده که هزینه نگهداری و کوک این ساعت ماهانه تقریباً 15 میلیون تومان می شد. از به کار افتادن دوباره ساعت در آن روزها خبری نشد تا این که صبح روز دوشنبه 23 فروردین ماه سال 1400، ناقوس ساعت شمس العماره پس از 18 ماه کار مداوم تعمیرکاران به صدا درآمد و این بار هزینه تعمیر و نگهداری از این ساعت را شهرداری منطقه 12 متقبل شده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "بار دیگر، تهران به وقت شمس العماره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بار دیگر، تهران به وقت شمس العماره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید