اسرار قلعه پرتغالی ها به روایت اسماعیل یغمایی

به گزارش وبلاگ جعبه، کتاب دژ استعمار، اثر تازه اسماعیل (احسان) یغمایی ، باستان شناس، پس از 20 سال تلاش منتشر شد.

اسرار قلعه پرتغالی ها به روایت اسماعیل یغمایی

ایسنا: کتاب دژ استعمار بر پایه دو فصل کاوش باستان شناسی در دژ پرتغالی های جزیره قشم گردآوری شده و یغمایی در شرح مختصر آن نوشته است: از هزاره های دور جایگاه رزمایشی و ویژه تنگه هرمز مورد نگرش بسیاری از شاهان، حکمرانان و امرای محلی بوده است. دریانوردان کارآزموده و توانای اسپانیایی و پرتغالی هم از دیرباز چشم طمع داشته و به دست اندازی های گاه و بی گاه به آن می پرداختند.

خاتمه در نخستین سال های سده شانزدهم مسیحی پرتغالی ها بر این تنگه چیره شده و به برپایی دژهایی چند در کناره های دریای پارس پرداخته که یکی از آن ها دژ یک پارچه از سنگ و ساروج قشم است.

آنان با زیرکی تمام دریافته بودند که کلید دستیابی به هندوستان دارا و تاراج این نیم قارۀ زرخیر، تنگه هرمز است و اگر دهانه دریای پارس را در اختیار داشته باشند از آن جا بر سراسر آب های مدیرانه تا اقیانوس هند چیره خواهند شد. ماندگاری پرتغالی ها بیش از یک سده به درازا انجامید و این نبود مگر به دلیل درگیری شاهان صفوی با ترکان عثمانی.

خاتمه در دهه های آغازین سده هفدهم، ایرانی ها با یاری انگلیسی ها به دست اندازی پرتغالی ها بر تنگه هرمز و سراسر کناره های دریای پارس خاتمه دادند.

دژ استعمار که یغمایی حدود 20 سال وقت صرف گردآوری و نگارش آن کرده، در 300 صفحه و با جلد گالینگور از طریق انتشارات دادکین منتشر شده است. طراحی جلد و پوستر آن هم از زهرا پزشکی است.

منبع: توریسم آنلاین

به "اسرار قلعه پرتغالی ها به روایت اسماعیل یغمایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسرار قلعه پرتغالی ها به روایت اسماعیل یغمایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید