محوطه های باستان شناسی معروف و جذاب ترکیه

به گزارش وبلاگ جعبه، در ترکیه بیست و هشت سایت باستان شناسی وجود دارد که خبر از وجود تمدن های اولیه بشریت در دنیا می دهند. از دوران نئولیتیک گرفته تا امپراطوری روم، در این مقاله به معرفی بعضی از مهم ترین سایت های باستان شناسی این کشور پرداخته ایم که مردمی از سرتاسر دنیا را حیرت زده می نمایند.

محوطه های باستان شناسی معروف و جذاب ترکیه

گوبکلی تپه

گوبکلی تپه (Göbeklitepe) عبادتگاهی نئولیتیک در نزدیکی شانلورفا (Şanlıurfa) است که بعضی از باستان شناسان اعتقاد دارند یکی از قدیمی ترین سازه های مذهبی ساخت بشر به شمار می رود. ستون های سنگی آن که در بالای یال یک کوه راسخ هستند، با نقش برجسته هایی از حیوانات و نقوش انتزاعی تزئین شده اند.

چتل هویوک

چتل هویوک (Çatalhöyük) یکی از برجسته ترین سایت های باستان شناسی ترکیه است که در دوران نئولیتیک ساخته شد و در استان قونیه (Konya) قرار گرفته است. این مجموعه به خاطر اندازه عظیم و نقاشی دیواری های زیبایش در دهه 1950 که آن را کشف کردند به یکی از معروف ترین سایت های تاریخی دنیا تبدیل شد.

ینی کاپی

در زمان ساخت متروی مارمارای (Marmaray) در سال 2004 بقایای باستان شناسی این محوطه در منطقه ینی کاپی (Yenikapı) استانبول کشف شد و یکی از عظیم ترین حفاری های باستان شناسی دنیا از سال 2004 تا 2013 در آن صورت گرفت. این حفاری ها به کشف بیش از 35 هزار شی و 36 کشتی متعلق به قرون هفتم تا یازدهم منجر شد که اکثراً به طور مستقیم به بندر تئودوسین (Theodosian) قسطنطنیه ارتباط داشتند که در زمان حکومت امپراطور بیزانسی تئودوسیوس اول ساخته شده بود.

تروی

تروی (Troy) یکی از معروف ترین سایت های باستان شناسی دنیا است که به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح تعلق داشت و در پای کوه ایدا (Ida) در چاناکاله (Çanakkale) قرار گرفته است. تروی بعد از شعر حماسی هومِر به نام ایلیاد (Iliad) شهرت زیادی پیدا کرد زیرا در این سروده جنگ تروجان ها را توصیف نموده بود.

هاتوسا

هاتوسا (Hattusa) زمانی پایتخت باشکوه امپراطوری هیتی ها در اواخر عصر برنز بود و هنوز هم می تواند بازدیدکنندگان را شگفت زده کند. این سایت باستان شناسی که در چوروم (Çorum) قرار گرفته است، در سال 1834 کشف شده و از یک پایین شهر با بقایای زندگی متمدن شهری و یک بالا شهر با چندین معبد تشکیل می گردد.

آفرودیسیاس

آفرودیسیاس (Aphrodisias) یکی از مهم ترین سایت های وابسته به دوران یونانی و رومی ترکیه است و در دره ای در 161 کیلومتری ازمیر قرار گرفته است. مهم ترین سازه این سایت معبدی خیره کننده متعلق به الهه آفرودیت است.

افسوس

اِفِسوس (Ephesus) بدون شک یکی از شناخته شده ترین سایت های باستان شناسی در میان بازدیدکنندگان ترکیه است که در نزدیکی شهر سلچوک (Selçuk) در ازمیر قرار گرفته است. جمعیت افسوس در دوران رومی ها در حوالی قرن اول قبل از میلاد زیاد بود و اینجا یکی از عظیم ترین شهرهای مدیترانه ای به شمار می رفت.

کوه نمروت

یکی دیگر از سایت های حیرت انگیز ترکیه در ارتفاعات یک کوه به نام نمروت (Mount Nemrut) واقع شده که با ارتفاع 2552 متری اش در کوهستان تاروس (Taurus) قرار گرفته است. در این محوطه یک سازه تدفینی خصوصی ساخته شده توسط آنتیوکوس اول (Antiochos I) به چشم می خورد که شامل مجسمه هایی عظیم از این پادشاه به همراه دو شیر، دو عقاب و خدایان دیگر است.

پرگامون

پرگامون (Pergamon) یکی دیگر از شهرهای پایتختی مهم در دوران هلنی بود و مرکز پادشاهی پرگامون به شمار می رفت. از میان قابل توجه ترین سازه های اینجا می توانیم به آکروپولیس پرگامون و معبد خدایان مصری اشاره کنیم.

میلتوس

میلتوس (Miletus) زمانی یک قدرت دریایی عظیم و مرکز علم و فلسفه یونان باستان به شمار می رفت. حتی می توان نام آن را در ایلیاد هومر نیز مشاهده کرد. سازه های مهم این سایت باستان شناسی شامل تئاتر هلنی، معبد آپولو دلفینیون (Apollo Delphinion)، حمام های فاوستینا (Baths of Faustina) و کلیسای سن میکائل (St. Michael) می شوند.

دیدیما

دیدیما (Didyma) یکی از معروف ترین معبد های دوره هلنی است که با یک راستا مقدس 17 کیلومتری به میلتوس پیوند می خورد. این سایت به خاطر معبدش که زمانی در دوران باستان سومین معبد عظیم به شمار می رفت شهرت داشته و همچنین سر تراشیده شده از سنگ مدوزا (Medosa) نیز در آن قرار گرفته است.

منبع: گردشبان

به "محوطه های باستان شناسی معروف و جذاب ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه های باستان شناسی معروف و جذاب ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید